1 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 1 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
1 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Öncelikle artık bebeğinize kavuşup kucağınıza aldığınız için tebrikler! Bebeğinizle artık yeni bir yaşama adım atmış bulunmaktasınız ve bu süreçte sizi neler beklediği konusunda kafanızda bir soru işareti olması çok normal.

Bebeğiniz ilk ayı “yenidoğan dönemi” olarak adlandırılmaktadır. Sizin lohusalık süreciniz ise 40 gün sürecek bir zaman dilimidir. İşte bu süreçte sizin ve bebeğinizi nelerin beklediğini bu yazımız sayesinde öğrenip fikir edinebilirsiniz.

Bebeğiniz anne karnında iken göz gelişimini yapısal olarak tamamlamış olsa da henüz görüş mesafesi çok kısadır. Ancak 20-30 cm uzaklığa kadar olan nesneleri görüp ayırt edebilirler. Bu dönemde daha çok geometrik şekiller ve siyah-beyaz gibi zıt renkler ilgisini çeker. Henüz küçük detayları ayırt edebilecek kadar net bir görüşe sahip değildir. Birkaç hafta sonra görme yeteneği netleşmeye başlayacaktır. Onu kucağınıza aldığınızda ve emzirirken sizinle göz temasında olması aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Bebeğiniz daha anne karnındayken bile işitme konusunda çok iyi olduğu için sizin sesinize aşinadır ve sesinizden sizi tanıyacaktır. Onunla sık sık konuşmalı ninni ya da şarkılar söylemelisiniz. Bu oldukça hoşuna gidecektir.

Bebeğiniz şuan sizinle sadece ağlama yolu ile iletişim kuracaktır. Kısa süre sonra sizde onun ağlama biçiminden neye ihtiyacı olduğunu anlamaya başlayacaksınızdır. Karnı aç olduğunda, altı kirlendiğinde ya da onunla ilgilenmenizi istediğinde farklı ağlama şekilleri ile size gerekli mesajı verecektir.

El, kol ve bacak hareketleri henüz refleks şeklinde olduğundan dolayı uyku esnasında sık sık sıçradığını görebilirsiniz. Buda onu korkutup uyanmasına neden olacaktır. Bunu önlemek için çok sıkı olmayacak şekilde sarabilir ve uyku sırasında kendisiniz rahatsız etmesini engelleyebilirsiniz.

Boyun kasları henüz çok güçlü olmadığı için başını dik tutamayacaktır. Bu nedenle onu kucağınıza aldığınızda başını desteklemeniz çok önemlidir.

Bebeğinizin beslenmek için “aranma”, “emme” ve “yutma” durumları henüz sadece bir reflekstir. Aynı şekilde solunum, göz kırpma ve hapşırmada birer reflekstir onun için. Zamanla bunlar refleks olmaktan çıkıp bilinçli bir şekilde yapılacaktır. Ancak bunun için henüz çok erkendir.

Bebeğinizin avucu açıkken parmağınızı koyduğunuzda yakalaması da aynı şekilde bir reflekstir. Bu durum onu sevmeye çalışan kişilerin çok hoşuna giden bir durumdur. Ama üzgünüz sevginize karşılık verdiği için değil henüz bu hareketi bir refleks olarak yapıyordur.

Ani bir ses duyduğunda ya da başını desteklemeyi unuttuğunuzda irkilme refleksi ortaya çıkar. Kollarını öne doğru uzatma gibi bir tepki verebilirler.

Düşme refleksi ise boynunu etkileyen ani bir hareket esnasında ortaya çıkar. Bebeğiniz bir şeyi yakalamak ister gibi kollarını uzatıp ellerini açtıktan sonra tekrar kollarını göğsüne kavuşturur. Bu gibi refleksler birkaç ay sonra ortadan kaybolacak yerini bilinçli tepkilere bırakacaktır.

Bebeğinizin ilk günlerde gözleri, meme uçları ve genital organları şiş gibi görünebilir. Bu durum kısa süre içerisinde düzelecektir. Kafasında anatomik bir bozukluk varsa bile bu sizi endişelendirmesin çünkü zamanla ve doğru yastık kullanımı ile düzelecektir.

Uzun süre anne karnında olan bebeğiniz hala kol ve bacakları kıvrık bir şekilde duruyor olabilir zamanla bu durum değişecek, kol ve bacaklarını normal bir şekilde tutma alışkanlığı kazanacaktır.

Bebeğinize doğumda Hepatit B aşısının ilk dozu yapılır. Daha sonra bebeğiniz 1 aylık olduğunda 2. dozu yapılır.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.