10 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Hamilelik / 10 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
10 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Artık 10 aylık bebeğiniz her zamankinden daha hareketlidir ve hızlı bir gelişim sürecinin içerisindedir.
Kendi başına otururken bir yere tutunarak ayağa kalkabilir. Koltuğa ya da sehpaya tutunarak sıralama denilen yürüme hareketini yapabilir. Hatta desteksiz bir şekilde birkaç saniye ayakta durabilmeyi başarabilir.

Hatta bazı bebekler artık birkaç adım atabilmeyi başarabilmektedir. Bu süreçte bebeğinizin destek aldığı eşyaları ya da yürümeye çalışırken takılıp düşmesine neden olacak eşyaları düzenlemeli ve gerekli önlemeleri almalısınız.

Bebeğiniz artık parmaklarını çok daha iyi kullanabilmekte ve nesneleri rahatlıkla tutabilmektedir.
Bebeğiniz isteklerini artık işaret ederek ya da çeşitli sesler çıkartarak ifade edecektir.

Nesnelerin isimlerine benzer sesler çıkartmaya çalışarak kelimeleri öğrenmeye çabalamaktadırlar. Onların bu gelişimine yardımcı olmak için sık sık nesnelerin ismini söylemeniz çok faydalıdır.

Bu dönemde bebeğiniz ulaşabildiği dolapların ve çekmeceleri açarak içlerini karıştırmaktan çok hoşlanırlar. O nedenle çekmece ve dolap içlerindeki eşyaların onlara zarar vermemesi ya da çekmeceye parmaklarını sıkıştırma gibi bir kazanın oluşmasını engellemek için önlemeler almalısınız.

Parmaklarını daha aktif kullandıkları için düğmeli ya da çevrilebilen oyuncaklar oldukça ilgisini çekecektir. Yada vurmalı oyuncaklar, üst üste konulan halkalar bebeğinizi için çok faydalı oyuncaklardır.

Bebeğinizin gündüz uykuları artık 2’ye düşmüş olabilir. Ancak uyanık olduğu süre içerisinde oldukça hareketli olduğundan yorgun düşecek ve buda uyku sürecinin daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Haşlanmış sebzeleri bebeğiniz kendi başına parmakları ile tutup yiyebilir. Bu durum onun besinleri keşfetmesini ve kendi başına yemek yeme becerisi kazanmasını sağlar.

Artık birçok besini verebileceğiniz gibi anne sütüne de hala devam etmeniz oldukça faydalıdır.
Saklanıp yeniden ortaya çıkma, bir nesneyi saklayıp yeniden bulmak gibi oyunlar bu dönemde oldukça hoşuna gidecektir.

Müzikli oyunlar ya da çocuk şarkıları çok hoşuna gidecektir. Şarkılardaki kelimelere uygun hareketler yapmanız o kelimenin anlamını öğrenebilmesi açısından yardımcı olacaktır. Örneğin şarkıda yürümek kelimesi geçiyorsa şarkının bu kısmında yürüyebilirsiniz.

Kelimelerin anlamlarını doğru bir biçimde öğrenebilmesi için sizin de ona düzgün bir şekilde telaffuz etmeniz gerekmektedir. Bir çocuk köpek gördüğünde havhav demeye çalışıyorsa bu çok sevimli olabilir. Ama siz ona “evet havhav gelmiş” demek yerine “köpek gelmiş” demelisiniz. “havhav diye ses çıkartıyor” diyerek bunun ayrı bir eylem olduğunu ifade etmelisiniz. Aynı şekilde bebeğiniz su istediğinde genellikle “buu” ya da “vuu”gibi sesler çıkarır. Ona cevap olarak “vuu mu istiyorsun” değil, “su mu istiyorsun” demelisiniz. Bebeklerin kelimeleri öğrenirken çeşitli benzetmeler yapması çok sevimli ve eğlencelidir ancak siz mutlaka onun kelimenin doğru halini daha çabuk öğrenebilmesi için düzeltmeler yapmalısınız.

Henüz çok küçük olduğunu ve algılayamayacağını düşünseniz bile onun yanından ayrılırken “gidiyorum ama birazdan geleceğim” diye belirtmeniz size karşı güven duymasını sağlar. Böylece gittiğinizde terk edildiğini düşünmez sizin geri döneceğinizi bilir.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.