11 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 11 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
11 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz artık 11 aylık olduğunda birçok konuda gelişme göstermiş durumdadır. Ve bu gelişimi büyük bir hızla devam etmektedir.

Yürüme çabaları devam etmektedir hatta bazı bebekler artık kendi başına adım atmaya başlamış durumdadır. Bebeğiniz hala emekleme aşamasında ise endişelenmenize hiç gerek yok çünkü her bebeğin gelişim süreci birbirinden farklıdır. Eğer doktorunuzun tespit ettiği fiziksel bir problem söz konusu değilse geç yürümeye başlamasının hiçbir sakıncası yoktur. Yürüme konusunda bebeğinizi zorlamayın. Çünkü düşme korkusu nedeni ile bu sürecin daha da gecikmesine yol açabilirsiniz.

11 aylık olan bebeğiniz artık dil gelişimi konusunda çeşitli sesler ve tek heceli kelimeler ile isteklerini anlatabilir hale gelmiştir. Onun çıkardığı her sesin kendince bir anlamı vardır artık. Sık sık onunla diyalog halinde olursanız hangi sesin hangi kelimeyi ifade ettiğini anlamanız mümkündür.

Hareket ve sesler konusunda bu dönemlerde bebeklerde taklit yeteneği oldukça gelişmiştir. Sizi ya da çevresinde olanları çok dikkatli bir şekilde gözlemler ve taklit etmeye çalışır.

Parmaklarını artık çok daha iyi kullanabildiğinden dolayı ek gıdalarını bebekler için özel üretilmiş kaşıklar yardımı ile kendi başına yiyebilir. Sizin desteğiniz ile bardaktan su içerebilir.

Giyinip soyunurken artık kolları ve bacaklarını uzatarak bilinçli bir şekilde size yardımcı olabilir.

Hareket eden, sesli ve görüntülü oyuncaklar çok hoşlarına gider. Parmak oyunları oynamaktan oldukça keyif alırlar.

İçeriğinde çok fazla tuz, baharat ve hayvansal yağ bulunmayan birçok yemeği artık yiyebilir. Bebeğinizin gelişimini desteklemek için anne sütüne hala devam etmenizde fayda vardır.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.