12 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 12 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
12 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz artık 12 aylık yani tam 1 yaşındadır. Bebeğinizle tam 1 yılı tamamlamış oldunuz ve artık bunu kutlama zamanı. Doğum günü için hazırlıklara başlayıp tatlı bir telaşın içerisinde yer alabilirsiniz. Kutlama konusunda abartı kıyafetler ve süslemeler yada fazla kalabalık bir ortam tercih etmemelisiniz. Bebeğiniz henüz bazı şeyleri algılayamadığı için kalabalık ve abartılı bir ortam onu korkutup rahatsız edebilir. Ayrıca doğum gününü yapacağınız saati bebeğinizin uyku saatlerini göz önünde bulundurarak planlarsanız daha keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Birçok bebek artık bu dönemde yürüme konusunda büyük bir aşama kaydetmiştir. Ancak bazı bebeklerde bu süreç 18. aya kadar uzayabilir. Bu durum her bebekte farklılık göstereceği için endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Bu konuda sabırlı olmalı ve bebeğinize baskı uygulamamalısınız.

Bebeğiniz artık birçok kelimenin ne anlama geldiğini hatta kısa cümleleri bile anlayabilmektedir. Basit birkaç kelimeyi söylemeye başlayacaktır. Bu durumda yine yürüme becerisi gibi her bebekte farklılık gösteren bir durumdur.

Araba gibi itmeli çekmeli tarzda oyuncaklar oldukça ilgisini çekmektedir. Bunun dışında iç içe geçen kaplar ya da büyük bir kabın içerisine doldurulabilen nesnelerden çok hoşlanırlar. Sesli kitaplarda bu dönemde bebeğinizin en çok ilgisini çeken oyuncaklardandır.

Bebeğiniz artık emeklemeye ve yürümeye başladığı için uyuduğu alanın daha güvenli olmasını sağlamalısınız. Çünkü uyandığında kalkıp kendisi yanınıza gelebilir. Ve bunu yapmak isterken yataktan düşme tehlikesi yaşayabilir. Bu konuda gerekli önlemleri almalısınız.

Bebeğiniz 12 aylık olduğunda yapılması gereken aşılar:

KKK / Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı, Suçiçeği Aşısı ve KPA Pnomökök Aşısı Rapel Doz

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.