2 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 2 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
2 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz artık yenidoğan evresini tamamlamış ve hızla büyümeye devam ediyordur.

Henüz hala çok fazla uzak mesafeyi göremezler ancak 15 cm uzaklıktaki bir nesneyi ya da kişileri 180 derce açı ile çok net görebilirler. Parlak ve canlı renkler oldukça ilgisiniz çeker ve hareket ettirdiğiniz nesneyi gözleri ile takip ederler.

Henüz oyuncaklar bebeğinize göre değildir. Bu dönemde bebeğinize şarkılar söyleyebilir, çeşitli renklerdeki nesneleri gösterebilirsiniz.

Bebeğinizin artık işitme duygusu iyice gelişmiş durumdadır. İnce ve kalın sesleri ayırt edebilir ve farklı tepkiler verebilir. Annesinin sesini diğer tüm sesler arasından ayırt edebilir.

Bebeğinizin kendisi de artık ağlama dışında farlı sesler çıkarmaya başlar ve çıkardığı bu sesler oldukça ilgisini çeker. Çıkardığı seslere karşılık vermeniz hem dil gelişimi hem de sosyal-duygusal gelişimi açısından çok önemlidir. Gülmesi ya da mutlu olduğunda çığlık atmaya başlaması sizi oldukça şaşırtıp mutlu edebilir.

Bebeğiniz 2. ayında parmak uçlarına değdirdiğiniz nesneleri kavramaya çalışabilir. Henüz hala bunu refleks olarak yapıyor olsa da istemli yakalama yeteneğini geliştirebilmesi için bu konuda egzersizler yapmanız çok önemlidir. Minik çıngırakları eline vererek hem tutma yeteneği kazandırabilir hem de çıngırağın çıkardığı sese karşı ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

İlk ayında baş ve boyun kaslarını kontrol edemeyen bebeğiniz 2. ayında kas kontrolü konusunda gelişme gösterecektir. Yatırdığınız bebeğiniz başını 45 derecelik açı ile yukarı kaldırmaya başlayabilir. Ancak yine de hala boyun desteğinde bulunmanız daha doğrudur.

Bebeğiniz artık yana doğru yuvarlanma hareketlerinde bulunabilir. Düşme riskini önlemek için onu koltuğun üzerinde ya da yüksek bir yerde tek başına bırakmamalısınız.

Daha doğmadan anne karnında bile sizin ruh halinizin farkında olan bebeğiniz artık bu konuda daha duyarlıdır. Sizin endişeli, tedirgin, üzgün ya da sinirli olduğunuz zamanlar oda bu durumdan etkilenip olumsuz tepkiler verecektir. Tam tersi sizin keyfiniz yerinde olduğunda bu ona da yansıyacaktır. Gülümsemelerinize artık karşılık vermeye başlayacaktır.

Her bebeğin fiziksel gelişimi farklı olabileceği gibi ortalama olarak bebeğinizin haftada 150-250 gram alıyor olması normal bir gelişim olarak tanımlanmıştır. Aynı şekilde boyu da ilk 6 ayda ortalama 8 cm uzuyorsa gelişimi normaldir. Ancak bu ölçüler yine de sizi yanıltmamalıdır.

1. ve 2. aylar arasındaki dönemde bebeğinizde kalça çıkığı olup olmadığını kontrol etmek için ultrasonografi (USG) ile kalça çıkığı taraması yapılır. Ayrıca bebeğinizin D vitamini eksikliği var ise doktorunuzun önereceği bir D vitamini takviyesine başlanır.

Bunun yanı sıra bebeğiniz 2 aylık olduğunda BCG/Verem Aşısı, DABT-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 1. Doz,  KPA Pnomökök Aşısı 1. Doz ve Rotavirüs aşısı (İshal aşısı) 1. Doz yapılmalıdır.

Bebeğinizin artık uyku düzeni oluşmaya başlamıştır. İlk ayı ile kıyaslanacak olursa daha uzun süre uyanık kalırlar. Uyku süreleri 15 dakika-3 saat arasında değişkenlik göstermektedir.

Bebeğiniz yenidoğan dönemindeki kadar sık dışkılama yapmama başlayacaktır. Bu sizi endişelendirmesin. Anne sütü alan bebekler daha sık ve yumuşak kaka yaparlar.

Bu dönemlerde anneleri en çok endişelendiren konuların başında sütünüzün yetip yetmediğidir. Bu konuda çevrenizdeki yorumlara asla aldırış etmeyin. Sütünüzün yeterli olup olmadığını anlamanın yolu doktor kontrollerinde her şeyin normal seyrinde olduğunu, kilo ve boyunun normal olmasıdır. Bu konuda doktorunuz dışında kimsenin yorumu ile hareket etmemelisiniz.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.