3 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 3 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
3 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz 3 aylık olduğunda artık size çeşitli sesler ya da gülücüklerle karşılık vermeye başlayacaktır.
Gözlerini herhangi bir nesneye odaklayabilir ya da hareket eden nesneleri takip edebilir.

Değişik ses ve renklere karşı artık daha çok ilgilidir. Çıngırak gibi renkli ve ses çıkaran oyuncaklar çok hoşuna gidecektir.

Bebeğiniz artık anne babasının ya da bakıcısının sesini ayırt edebiliyordur. Sesin ona doğru yaklaştığını duyduğunda heyecanlanarak tepkiler verir. “Agu” şeklinde sesler çıkararak sizinle iletişim kurmaya çalışırlar.

Kendisine uzatılan bir nesneyi yakalamaya çalışır. Bu becerisi artık iyice gelişmiş durumdadır.
Yatarken başını kaldırma ya da otururken başını dik oturup kontrol edebilme becerisi kazanmış durumdadır.

Bu dönemlerde bacakları oldukça hareketlidir. Sürekli tekme atar şekilde bacaklarını hareket ettirirler. Aynı şekilde kolları da oldukça hareketlidir.

Kendi elleri ve parmakları ile oynamak onları incelemek çok heyecan vericidir. Herhangi bir nesneyi tutmak ya da çekiştirmek gibi el ve parmak oyunları çok hoşuna gider.

Henüz duygularını tanıma konusunda keşif döneminde olduğundan dolayı yüksek sesli çığlıklar ve gülüşler bu dönemde oldukça sık yaşanır.

Şu an verdiği tepkiler tamamen çevresindeki insanlar ve nesnelerle olan etkileşim sonucudur. Henüz düşünme yeteneği gelişmemiştir. Bundan dolayı da düşünmeden hareket ederler.

Bebeklerde ilk 2 ay içerisinde göz kayması ve şaşılık problemi görülebilir. Bu ilk doğduklarında karşılaşılan normal bir durumdur. Ancak 3. aydan sonra bu durum devam ediyorsa acilen bir göz hekimine danışmanız gerekmektedir.

2 aylıkken Rotavirüs aşısını yaptırmadıysanız bu ay mutlaka yaptırmalısınız.

Bebeğiniz artık daha uzun süre uyanık kalıyor ve uyku düzeni konusunda gelişme göstermiş durumdadır.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.