4 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 4 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
4 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz ilk 3 aylık zorlu dönemi geride bıraktı. Bundan sonrası hem sizin için hem de bebeğiniz için daha kolay olacaktır. Çünkü birbirinizle çok sıkı bir bağ kurmuş, uyku ve beslenme düzeni sağlamış durumdasınızdır. Bebeğiniz yeni beceriler kazanarak her gün gelişme göstererek büyümeye devam etmektedir.

Bebeğiniz 4. ayında artık tamamen görmeye başlamıştır. Bundan dolayı da renkli ve hareketli nesneler oldukça ilgisini çeker. Artık hareketleri refleks olmaktan çıkmış bilinçli bir hal almaya başlamıştır. Ancak hareketleri ya çok yavaş ya da çok kaba olabilir. Henüz normal bir kontrol sağlayamamaktadır.

Nesneleri yakalamaya çalışmak onlara doğru uzanmak gibi beceriler geliştirmektedir. Tutabildiği nesneleri direkt ağzına götürebilir. bu sayede o nesneyi tanımaya çalışıyordur. O nedenle zararlı olabilecek ya da hijyenik olmayan nesnelerden uzak durmasını sağlamalısınız.

Bebeğinizi yatırdığınızda dönmeye başlamıştır. O nedenle artık yüksek ve korunmasın bir yerde tek başına bırakmamalısınız. Yüzüstü yatırdığınız durumlarda da göğsünü kaldırıp başını dik tutmaya çabalayacaktır.

Bebeğiniz vücudunun henüz üst bölgesini kontrol edebilmektedir. Bundan dolayı da dik tuttuğunuzda bel bölgesinden çok fazla öne doğru eğilebilir.

Eğer bel bölgesine destek sağlarsanız bebeğiniz artık oturabilir. Yastıklarla arkasına ve etrafına destek sağlayarak oturtabilirsiniz.

Duyu-motor gelişimi konusunda sebep-sonuç ilişkilerini fark etmeye başlamıştır. Tesadüfen yaptığı bir hareketin sonucunu fark ettiğinde onu tekrarlamaktan hoşlanır. Örneğin herhangi bir nesneye dokunduğunda ses çıktığını fark etmişse bunu tekrarlar.

İletişim kurmaktan hoşlanır. Kendisi ile ilgilenen kişilere gülümser ve tepkiler verir.

4 aylık doktor kontrolünde bebeğinizin ikinci dönem aşıları uygulanacaktır. DaBT-IPV-Hib / 5’li Karma Aşı 2. Doz ile KPA 2.Doz

Bebeğiniz bu dönemde diş çıkarma belirtileri gösterebilir. Ancak diş çıkarması bir kaç ayı bulabilir. Sürekli nesneleri ağzına götürmek ve ısırmak ister. Bu hem nesneleri tanımaya çalışma çabasıdır hem de diş çıkarma döneminin yaklaştığının işaretidir. Bu durum salya miktarını artırır.

Bebeğiniz diş çıkarma belirtileri gösterdiği için bu dönemde emmek istememe gibi tepkiler verebilir.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.