5 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 5 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
5 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz 5 aylık olduğunda artık iyice hareketlenmeye başlamış durumdadır. Sürekli bir şeylere uzanma çabaları, yatırdığınızda dönmeye çalışması, kahkahalar atıp size sevimli tepkiler vermesi gibi birçok yeni beceri kazanmıştır.

Sizin konuşmalarınıza ya da hareketlerinize karşı tepkiler vermesi ve kahkahalar atması artık bebeğinizi daha eğlenceli biri haline getirmiştir. Çıkardığı seslere karşılık vermeniz dil gelişimi ve sosyal gelişimi açısından çok önemlidir. O nedenle onunla sürekli konuşmalısınız.

Nesneleri artık eliyle yakalayıp bir elinden diğerine aktarabilmeyi öğrenmiştir. Çıngırak gibi ses çıkaran oyuncaklarla oynama çok hoşuna gidecektir.

Bebeğiniz bu dönemde eline geçirdiği her nesneyi ağzına sokmaya çalışacaktır. Bu durum sizi endişelendirmesin çünkü bebeğiniz nesneleri bu yöntem sayesinde tanımaya çalışıyordur. Sadece hijyen konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bebeğiniz bu dönemde tekme atma gibi hareketler yapmaktan çok hoşlanır. Bacakları oldukça aktiftir. Ayrıca sırt üstü pozisyonda yatarken ayakları ile oynamaya bayılırlar. Ayaklarını elleri ile tutabilir hatta ayağını ağzına bile götürebilir.

Bebeğiniz 5.ayında artık başını rahatlıkla kontrol edebilir ve dik tutabilir hale gelmiştir. Bilinçli olarak etrafını izlerken başını sağa sola çevirebilir.

Birçok bebek bu dönemde artık desteksiz bir şekilde oturmaya başlar. Ancak yine de bir süre daha etrafında destek bulundurmanız daha güvenlidir.

Renkli ve hareket eden oyuncaklar oldukça ilgisini çeker. Bebeğinizi oturtup ona doğru renkli toplar yuvarlayabilirsiniz. Topu yakalamaya çalışırken hem el-göz koordinasyonu hem de el becerisi kazanacaktır.

Nadirde olsa bazı bebekler 5. ayında diş çıkarabilir. Ancak genellikle diş çıkartmaları için biraz daha zamana ihtiyaçları vardır. Bu dönemde salya artışı olacaktır. Ayrıca bebeğiniz her zamankinden daha huzursuz olabilir.

Bebeğiniz artık seslere karşı daha duyarlıdır. Farklı tonlarda müzikler dinletebilirsiniz. Bu oldukça hoşlarına gidecektir. Değişik tarzlardaki müziklere karşı nasıl tepkiler verdiğini gözlemleyebilir ne tarz müziklerden hoşlandığını tespit edebilirsiniz.

Bebeğiniz artık yakın çevresindeki sık gördüğü kişiler ile yabancıları ayırt etmeye başlayacaktır. Alışkın olduğu simaları görmek hoşuna giderken ilk kez gördüğü kişilere karşı huzursuz ve tepkili davranabilir.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.