6 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 6 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
6 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz 6. aylık olduğunda onun hayatında yeni bir dönem başlayacaktır. Hem artık ek gıdalarla tanışacak hem de kendi başına rahatlıkla oturuyor olacaktır. Ayrıca bazı bebeklerde diş çıkarma sürecine de girilmiş olabilir. Bunların yanı sıra birçok konuda fiziksel, duygusal ve sosyal becerileri konusunda gelişme gösterebildiği bir dönemdedir.

Bebeğiniz artık etrafında olan bitenler konusunda daha ilgilidir ve bu ilgi sayesinde becerilerini geliştirmektedir. Çevresindeki olaylara ve kişilere karşı sürekli tepkiler verir ve iletişim kuramaya çabalar.

Bebeğinizi yüzüstü yatırdığınızda kendisi artık sırt üstü dönebilir. O nedenle yüksek bir yerde yatırdığınızda asla yalnız bırakmamalısınız.

Ayrıca bu dönemde artık emeklemeye başlayacağı için bebeğinizi daha fazla kontrol etmelisiniz.
Sırtüstü yatar pozisyonda iken ayağını kendisine doğru çekip ağzına götürmekten büyük keyif alırlar.

Bebeğinizin kas gelişimi arttığı için artık nesneleri daha kolay bir şekilde yakalayıp tutabilir. Biberonunu kendi tutarak mamasını ya da suyunu içebilir. Herhangi bir nesneyi eliyle uzanıp yakalamaktan ve onu incelemekten hoşlanırlar. Ancak aniden elinden fırlatabilir. O nedenle kırılacak ve bebeğinize zarar verecek türden şeyleri ondan uzak tutmalısınız.

Bebeğiniz daha önceki aylara göre artık daha hareketlidir.

Ek gıda sürecine geçiş yapmaya başlayacağınız bu ayda bebeğiniz kaşık ile tanışacak ve yeni tatları keşfetmeye başlayacaktır. Besinleri eliyle ağzına götürebilir kendi başına yemeye çabalayabilir. Bebeğiniz henüz bu besinlerle yeni tanıştığı için ilk başta yemek istemeyebilir ancak bu konuda sabırlı olmalısınız. Ayrıca hala bebeğiniz ana besin maddesi anne sütüdür. Ek gıda sadece besinlerle tanışması ve ek vitamin alabilmesi içindir. Bebeğinizi emzirmeyi bırakmamalısınız.

Bebeğiniz 6. ayında artık tekrarlı heceleme evresine de geçebilir. Baba-mama-dede gibi kelimeleri bebeğinizin söylüyor olması aslında bilinçli değildir. Ama duyduğunuzda oldukça heyecan yaratabilir ve sizi mutlu edebilir.

Bebeğinizde güven duygusu oluşmaya başladığı için annesi ya da ona bakan kişi kendisinden uzaklaştığında huzursuz olur. Bu dönemde anneye ya da bebeğe bakan kişiye karşı daha bir düşkünlük söz konusu olabilir. Sürekli yanında olmasını ister.

Bebeğiniz artık duygular konusunda da daha duyarlıdır. Karşısındaki kişi ağladığında oda ağlayabilir. Bunu karşısındaki kişiye üzüldüğü için bilinçli olarak yapmaz o yüzden çok fazla anlam yüklemeyin. Yada karşısındaki kişi kahkahalar atıyorsa oda ayını şekilde gülebilir. Bu duygu durumlarını tanımaya ve keşfetmeye çalıştığının belirtileridir.

6.aydan itibaren bebeğinizin gündüz uykularında azalma görülebilir. Artık daha fazla uyanık zaman geçirmektedir.

6.ayda bebeğinize yapılacak aşılar:

DaBT-IPV-Hib / 5’li Karma aşının 3. dozu, HEPATİT aşısının 3. dozu, KPA aşısının 3. dozu ve OPV aşısı damlası

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.