7 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 7 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
7 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz 7. ayına girmiş bulunmakta ve gelişimini hızla devam ettirmektedir. Bu dönemlerde yabancılara karşı tepkili davranabilir ve çok sık görmediği kişilerin yanında huzursuzluk çıkarabilir.

Ek gıdalara artık biraz daha alışmış durumdadır ancak henüz her besini rahatlıkla yemeyebilir.

Bebeğiniz artık tamamen desteksiz bir şekilde oturabilir hatta kendi başına oturur pozisyona geçebilir.

Henüz tam olarak emeklemeyi başaramayabilir ancak kendini yuvarlayarak ya da sürünerek istediği yer ulaşmayı başarabilir.

Ayak kasları artık daha güçlü olduğundan dolayı elinden tutup destek sağladığınızda ayağa kalkmayı başarabilir.

Aynı zamanda küçük kas gelişimi de artık daha güçlü olduğundan dolayı nesneleri başparmağı ile işaret parmağı arasında tutmayı başarabilir. Bu sayede ek gıda olarak verdiğiniz sebzeleri kendisi yiyebilir.

7 aylık olan bebeğiniz artık etrafında olup bitenlere karşı daha ilgilidir. İnsanların ya da nesnelerin hareketlerini büyük bir dikkatle inceler.

Bebeğiniz artık tek heceli kelimeleri söyleyebilir ve hayvan seslerini taklit edebilir.

Suyunu artık kulplu bir suluk yada biberon bardak gibi çocuklara özel üretilmiş kaplardan kendi içebilir.

Nesneler ile olaylar arasında artık ilişki kurabilir. Örneğin mama önlüğünü taktığınızda yemek zamanının geldiğini anlar. Yada montunu giydirdiğinizde evden dışarı gidileceğini anlarlar. Sebep ve sonuç ilişkisi kurmaya başlaması kendine güvenmesini sağlar.

Bebeğiniz ek gıdaya başladığı için geceleri artık daha az acıkır ve bundan dolayı da geceleri daha az uyanırlar. Ancak bu dönemde diş çıkarma belirtileri başlayabileceği için buda gece uykularının bölünmesine yol açabilir.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.