1984

Anasayfa / Kitap / 1984
1984

Kitabın yazarı: George Orwell

Sayfa sayısı: 328

İlk basım yılı: 1948

1984 – Okuyucu yorumu:

“Çok uzun süredir merak ettiğim ve sonunda okuyup bitirdiğim bir kitap 1984. George Orwell tarafından 1948 yılında yazılmış ve 1984 yılında yaşanan ütopik bir hayatı konu alan bir kitap.

O zamanki yaşam koşullarında düşününce evet ütopya belki anlatılanlar. Kitap ilk çıktığı yıllarda alıp okumuş olan kişiler “yok artık daha neler, böyle şeyler nasıl olsun ki” falan demiştir herhalde. Saçma gelmiştir hatta “bu kadarda abartılmaz ki” diye düşünmüşlerdir. Ama yıl olmuş ikibinbilmemkaç. Şimdi bu kitabı okuyunca günümüzü birebir anlatıyor gibi geliyor. Daha o zamanlardan geleceği görmüş yazar, diye helal olsun diyesi geliyor insanın.

Her şeyin birileri tarafından kontrol altına alındığı, denetlendiği, izlendiği bir hayat. Her yaptığımız, söylediğimiz hatta düşündüğümüzden bile sorumlu olduğumuz bir yaşam düzeni. Sadece güç kimin elindeyse tek doğru O’nunki, haklı her zaman O.

Haklı her zaman Big Brother.

Herkes O ne diyorsa ona uymak zorunda. Aksini düşünmek bile yok olup gitmenize sebep. İsyan etme, karşı çıkma, farklı düşünme ihtimaliniz bile söz konusu değil. Bu sonunuza imza atmak demek çünkü. En değer verdiğiniz şeylerden, sevdiklerinizden bile vazgeçmek zorundasınız hayatta kalabilmek için. Yada en iyi ihtimalle hayatta kalmayı da geçtim, ölümlerden ölüm beğenebilmek için.

Okuduğum en iğrenç ama bu iğrençlik sayesinde en güzel olan kitaptı diyebilirim. Değişik bir tanımlama oldu ama gerçekten öyleydi.

İçeriğinde fazlasıyla siyasi konular varmış gibi ama öyle değilmiş gibiydi de. Onca detaylı anlatıma rağmen çok akıcı bir kitaptı. Hala okumadıysanız hiç durmayın başlayın, seveceksiniz.”

Kitaptan alıntılar:

“Hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan ,onları yendin demektir.”

“Ve yalan her zaman gerçeğin bir adım önünde…”

“Hükmetmek, acı çektirmekle ve aşağılamakla olur. Hükmetmek, insanların zihinlerini darmadağın etmek, sonra da dilediğin gibi yeniden biçimlendirerek bir araya getirmekle olur.”

”Nasıl’ını anlıyorum: Neden’ini anlamıyorum.”

“Bazen iki artı iki beş eder, bazen eder.”

“Özgürlük iki kere ikinin dört ettiğini söyleyebilmektir. “

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.