8 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 8 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
8 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Bebeğiniz 8. ayına geldiğinde duygusal açıdan anneden ya da ona bakan kişiden ayrılma korkusu yaşar. Sürekli yanında olmanızı ister ve sizi göremediği an onu terk ettiğiniz korkusunu yaşar.

Bebeğiniz artık parmaklarını çok daha iyi kullanabilmekte ve nesneleri ya da besinleri çok rahat bir şekilde tutabilmektedirler.

İletişim konusunda artık istediği şeyi işaret ederek ya da çeşitli sesler çıkartarak anlatmaya başlar. Bu sayede artık daha az ağlamaktadır. Çünkü bu döneme kadar isteklerini ağlama yolu ile ortaya koymaktaydılar. İşaret ettiği nesneyi ona verirken o nesnenin mutlaka ismini söyleyin. Böylece nesneleri isimleri ile tanımasını da sağlamış olursunuz.

Emekleme konusunda artık daha başarılıdır. Elleri ya da dizleri üzerinde yükselip farklı kol bacak hareketleri yapmaktan çok hoşlanırlar. Koltuğa ya da sehpaya tutunup ayağa kalkabilirler. Sıralamak olarak bilinen destekli yürüme hareketlerine geçebilir.

Artık baba ve dede gibi ikili heceli tekrar kelimelerini çok sık duyabilirsiniz. Bunun dışında güle güle yada bay bay gibi sözcüklerini kullanmanızda bir süre sonra onun da bir yerden ayrılırken bunu söylemesini sağlayabilir.

Üst üste konulan ya da ses çıkartan oyuncaklar çok ilgisini çeker ve gelişimine katkı sağlar.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.