Kalbimin Can Mayası

Anasayfa / Kitap / Kalbimin Can Mayası
Kalbimin Can Mayası

Kitabın yazarı: İclal Aydın

Sayfa sayısı: 438

İlk basım yılı: 2019

Kalbimin Can Mayası – Okuyucu yorumu:

“Aslında Türk yazarların romanlarını okumayı çok fazla tercih etmem. Nedense konular hep birbirinin aynı ve çok basit gelir. Ama bu kitap çok sıradan ve basit olmasına rağmen okurken çok hoşuma gitti. Tıpkı bir Türk filmi izler gibiydim. Klasik çok tahmin edilebilir mevzular ama anlatım dili oldukça sıcacıktı ve insanı içine çekiyordu ister istemez. O yüzden de okurken hiç sıkılmadım.

Yazarın “Üç kız kardeş” romanının devamı olarak yazılmış bir öyküymüş aslında. Bu bilgiyi de kitabı okuyup bitirdikten sonra internette kitapla ilgili yorumlara bakarken öğrendim. Genelde önyargı sahibi olmamak için kitap yorumlarına başta değil sonda bakmayı tercih ediyorum. Okurken tamamen kendi bakış açımla ilerleyebilmek için. Ama durum böyle olunca da bazı detaylar atlanmış oluyor. Öyküye yanlış kitapla başlamışım mesela. Önce Üç kız kardeş’i okumalıymışım. Ama olsun en kısa sürede onu da okuyup açığı kapatabilirim diye düşünüyorum. Ayrıca kitapta geçen karakterlerle ilgili ayrı ayrı romanlarda yazılmış. Yani bu kitapta kısaca bahsedilen hayat hikayeleri ayrıntılı olarak başka kitaplarda devam etmekteymiş. Yine bir seri roman durumu söz konusu yani.

İclal Aydın’ı çok eskiden şiirleri ile tanıyıp sevmiştim. Ama nedense kitapları konusunda hep bir ön yargım vardı. Sanki böyle aşırı duygu yüklü aşk meşk dolu insanı bayan tarzda şiirsel konuları varmış gibi gelirdi. Bu fikre nasıl kapıldım bilmiyorum ama bu kitapla öyle olmadığını görmüş oldum. Evet, içinde aşka dair birçok şey var ama öyle insanı baymıyor. Daha çok aile ilişkileri ve aile içi iletişimlerin önemi yer almaktaydı.

Kısacası güzel bir hikayeydi. Sizi yormayan okurken dinlendiren ve keyif veren bir etkiye sahipti. Yani okumanızı tavsiye ederim. Ama okumak isteyenler önce ilk kitaptan başlamalı ve bende en kısa sürede ilk kitabı da okumalıyım sanırım.”

Kitaptan alıntılar:

“Uçmak isteyenin kanadını tutmamak gerek; yoksa istemeden kırıyorsun.”

“Birlikte yaşadığınız zaman kadar ayrı kaldığınızda özlem biter derler.”

“Yaşlanırken acının ta kendisi olan insanlar, acıya genç yaşta yakalananlardır.”

“Gerçek çok boyutludur, derdi. Yerinden kıpırdamadan gerçeği göremezsin, gördüğün sadece senin baktığın yönüdür.”

“Hayal kırıklığı dediğinse bir kanadı kırık güvercin; insanın kaburgalarının içinde yaşayan. Vakti gelince uçurmazsan, salmaz da saklar, büyütürsen, sığmazdı ciğerine. Nice insanlar, büyüttükleri eski kırıklardan ölüp gittiler.”

“Bir insanı hem delice sevmek hem de ondan nefret edercesine kızabilmek, bu iki duyguya aynı anda esir olmak mümkünmüş. Hem çok özlemek hem de bir daha hiç görmemeye yemin etmek…”

“Birine olan kırgınlığın, kızgınlığın üzerine çok düşünme. Düşünce her duyguyu hak ettiğinden fazla büyütür.”

“Mutluyken söz verilememeli, hayal kurulmamalıymış, anladım.”

“Senden sonra değişmeyen tek şey sevdiğim şarkıların seni düşündürmesidir.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.