9 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / 9 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci
9 Aylık Bebeğin Gelişim Süreci

Artık 9 aylık olan bebeğiniz emekleme ve kendi başına bir yere tutunup ayağa kalkma gibi becerileri kazanmış durumdadır. Bir önceki aylarda ek gıdaya geçmiş olan bebeğiniz hala yeni besinler keşfetmeye devam etmektedir.

Bebeğiniz artık kendi başına yüzüstü yatar pozisyondayken oturur pozisyona geçebilir.

Nesneleri ya da besinleri başparmağı ile işaret parmağı arasında çok başarılı bir şekilde tutabilir. Bu tutuşa “cımbız tutuşu” denilmektedir.

Bazı bebekler bu aylarda kendi başına birkaç adım atmaya bile başlayabilir. Eğer hala adım atamıyorsa endişelenmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Her bebeğin gelişim şekli ve süreci birbirinden farklıdır.

Bebeğiniz artık sadece görüş alanında olan nesnelerin değil görüş alanı dışındaki nesnelerin varlığının devam ettiğini de kavramıştır. Örneğin “ce-ee” tarzı oyunlar ya da bir nesneyi avucunuzun içine saklayıp yeniden göstermek gibi aktiviteler oldukça hoşuna gidecektir.

Bebeğiniz artık el sallama ve “bay-bay” gibi hareketleri bilinçli olarak kendisi yapabilir.

Suluğu ile tek başına suyunu içebilir. Hatta artık bardaktan su içermeye bile başlayabilirsiniz. Bardağı kendisi tutmak isteyecek ve bu çok hoşuna gidecektir.

Kısa cümleler ya da nesnelerin isimlerini artık kavrayacaktır. Henüz konuşamasa da siz herhangi bir nesnenin ismini söylediğinizde onu anlayacaktır. “Evet” ve “Hayır”ın ne anlama geldiğini öğrenecektir.

Anlatmak istediği şeyleri farklı sesler ya da hecelerle size ifade edebilmeye başlayacaktır. Hatta bazı nesnelerin isimlerine benzer ifadelerde bulunabilir.

Herhangi bir nesneyi ona ver dediğinizde bunun ne anlama geldiğini bilir ve size onu verecektir. Bu gibi kavramları daha net öğrenebilmesi için onunla bu tarz oyunlar oynayabilirsiniz.

Sesli ve tuşlu müzik aletleri, üst üste konulabilen bloklar ya da sesli kitaplar bu dönemde bebeğinizin oldukça ilgisini çekecek ve gelişimine katkı sağlayacaktır.

Herhangi bir nesneye ulaşmak için önünde engeller varsa onu nasıl oradan kaldırmalı ya da o engeli nasıl aşmalı gibi kendince çözüm yoları bulabilmeyi başarır.

NOT: Her bebeğin gelişim sürecinin birbirinden farklı olabileceğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan bilgiler ortalama bir gelişim sürecine bağlı olarak sizlere sunulmuştur. Bebeğinizin gelişimi konusunda en sağlıklı ve net bilgiyi doktorunuza danışarak kontrol sonrası edinebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.