Adet Geciktirici İlaç Kullanmak Zararlı mı?

Anasayfa / Cinsellik / Adet Geciktirici İlaç Kullanmak Zararlı mı?
Adet Geciktirici İlaç Kullanmak Zararlı mı?

Bazen yaşamamızda zorunlu durumlarda adet dönemini geciktirme ihtiyacı hissederiz. Ve bunun için bilinçsizce herhangi bir geciktirici ilacı kullanırız. Fakat diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bu konuda da ilaç kullanmadan önce mutlaka bir hekimden öneri almak gerekmektedir.

Adet geciktirici ilaçlar

Adet geciktirici ilaçların amacı isminden de anlaşıldığı gibi regl döneminizi bir süre ertelemektir. Kadınlarda her ay yumurtanın olgunlaştığı dönemlerde östrojen hormonu üretilir. Yumurta olgunlaştıktan sonrada progesteron hormonu üretilir. Bu iki hormon sayesinde yumurtalıklarda bulunan yumurtalar çatlar ve artık döllenmek için hazır durumdadırlar. Eğer döllenme döneminde döllenme olmazsa bu hormonlar azalır ve regl sürecine geçilir. İşte bu süreçte eğer dışarıdan ilaç müdahalesi yapılırsa bu hormonların azalmasını engellemiş olursunuz. Buda regl döneminizi biraz ertelemek anlamına gelir.

Adet geciktirici ilaçların kullanımı

Adet geciktirici ilaçlarını adet gününüzden birkaç gün önce kullanmaya başlamanız gerekmektedir. Bazı ilaçları günde 2 kez bazılarınızda günde 3 kez kullanmak gerekir. Bu tamamen ilacın özelliği ile alakalıdır. Zaten doktorunuz ya da eczacınız kullanım konusunda size gerekli bilgiyi verecektir.
Adet geciktirici ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra 1-3 gün içerisinde adetiniz başlayacaktır. Bu dönemde adet kanamanız normalden daha yoğun olabilir ve uzun sürebilir. Bu hormonlardaki değişimden kaynaklı yaşanan bir durumdur ve normaldir. Hatta bir sonraki adet döngünüzü de etkileyen durumlar söz konusu olabilir.

Adet geciktirici ilaçların yan etkileri nelerdir?

Hormonları etkileyen bir içeriğe sahip olduklarından dolayı vücudunuzda bazı yan etkilere sebep olması ihtimali yüksektir. Bu etkiler adet döngünüz normale döndüğünde ortadan kaybolacaktır.
İlacı kullandığınız süre içerisinde bulantı, kusma ve halsizlik gibi durumlar oluşabilir. Hatta alerjik reaksiyonlara bile sebep olabilir.

Adet geciktirici ilaçlar gebelikten korur mu?

Adet gecikmesini sağlasa bile bu ilaçlar yumurtlamayı engellemezler. Kişi ilaç kullanım döneminde yumurtlamaya devam edebileceği için gebelik durumu oluşabilir.

Adet geciktirici ilaçları ne kadar süreyle kullanabiliriz?

Adet geciktirici ilaçlar yardımı ile adet döneminizi en fazla 10 gün geciktirmeniz sağlığınız açısından en doğrusudur. 10 günden fazla kullanımda adet döngüsünü çok fazla bozacağı için kullanılması tavsiye edilmez. Sağlık problemlerine yol açabilir.

Adet geciktirici ilaçları ne sıklıkla kullanabiliriz?

Hormonlara etki eden bir ilaç türü olduğu için çok fazla kullanıldığında yumurtalık ve rahim arasındaki döngünün bozulmasına sebep olur. Buda gebe kalmayı zorlaştırabilir. Bu yüzden bu tarz ilaçlar yılda en fazla 1 ya da 2 kez kullanılmalıdır. Ve mutlaka bir doktor kontrolünde olmalıdır.

40 yaş üzeri kadınlar, karaciğer ya da akciğer hastalığı ve meme kanseri geçirmiş olanlar adet geciktirici ilaçlar kullanmamalıdır. Bu onların sağlığı açısından çok tehlikeli olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.