Ağız Gargarası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa / Sağlık / Ağız Gargarası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ağız Gargarası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağız gargarası alırken sadece marka ve ambalaja göre mi değerlendirme yapıyorsunuz yoksa asıl ilgilendiğiniz fiyat mı? Doğru ağız gargarasını satın almak için tüm bunlardan önce gargaranın plak oluşumunu engelle özelliği mevcut mu buna dikkat etmelisiniz. Ve içeriğinde neler bulunduğu konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Günlük ağız temizliği için ağız gargarası kullanmak ağız hijyenini artırmada ve patojenlere karşı etki sağlamaktadır.

Pandemi ile savaştığımız bu dönemde de ağız hijyenine her zamankinden daha çok önem verilmelidir. Ağız boşluğumuz vücuda giren patojenlerle ilk karşılaşma noktamız olduğu için yeterli ağız hijyeni sağlanmadığı durumlarda bakteriler ağız içinde üreyim alt solunum yollarına inmeyi daha kolay başarıyor.  Ağız gargarası kullanıyor olmak bu bakterilerin oluşumunu engellemektedir.

Fakat kullanılan ağız gargarasının da içeriği burada büyük önem taşımakta.  Peki, doğru ağız gargarasının içeriği nasıl olmalı?

Klorheksidin ağız hijyeni açsından aranan en önemli özellik

Ağız boşluğunda plak oluşumunu engelleyen ve güvenle kullanılabilecek bir içeriktir.

Klorheksidin etkileri nelerdir

Bis-biguanid ve katyonik özelliği sayesinde birçok mikroorganizmaya karşı oldukça etkilidir.

Plak oluşumunu engeller

Diğer antiseptiklerden ayrıldığı en önemli etkisi dokulara tutunarak uzun süre görevine devam etmesidir.

İçeriğinde florür bulunan ağız gargaraları diş çürüklerinin oluşumunu da önleyecektir. Ancak kullanmış olduğunuz diş macunu içerisinde de florür mevcutsa gargarayı diş fırçalamadan hemen sonra uygulamayın. Bu diş çürümesini engelleme özelliğini daha da artırmak için dikkat etmeniz gereken bir nokta.

Ağız gargarasını kullandıktan sonra ağzınızı su ile tekrar yıkamanıza gerek yok. Tam tersi ağız gargarasının tam olarak etkisini göstermesi için ağzınızın bir süre su ile temasından uzak durmalısınız.

Ağız bakım suları ağzı için faydalı olsa da diş fırçalama yada diş ipi kullanma yerine geçmez. Yani gargara kullanıyorsunuz diye dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.

Piyasada satılan bir çok ağız gargarasının içerisinde alkol bulunmakta. Eğer çocuğunuz da ağız gargarasını kullanacaksa içeriğinde alkol bulunmayan gargaraları tercih etmelisiniz. Alkol diş etlerindeki hassasiyete zarar vereceği için kendiniz içinde içeriğinde alkol bulunan gargaraları kullanmamanızda yarar var. Mümkün olduğunca içeriğinde alkol barındırmayan ağız gargaralarını tercih etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.