Ağlamanın Sağlığa Faydaları Olduğunu Biliyor muydunuz?

Anasayfa / Psikoloji / Ağlamanın Sağlığa Faydaları Olduğunu Biliyor muydunuz?
Ağlamanın Sağlığa Faydaları Olduğunu Biliyor muydunuz?

Üzüntü, keder, sevinç ve hayal kırıklığı gibi duygu durumlarında ağlamak insanların verdiği doğal bir tepkidir. Bu gibi yoğun duygularımızı ağlayarak dışa vururuz. Ancak ağlamanın sağlığa fayda sağladığını bugüne dek bilmiyor olabilirsiniz. Bu yazımızı okuduktan sonraki ağlamalarınızda aslında döktüğünüz gözyaşlarının boşa olmadığını düşünebilirsiniz.

İşte ağlamanın faydaları:

Ağlama esnasında oksitosin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını tetiklenir. Bu hormonların tetikleniyor olması da hem duygusal hem de fiziksel olarak duyulan acının hafiflemesini sağlamaktadır. Oksitosin hormonu salgılandığında kendinizi daha rahat ve sakin hissedersiniz. Bundan dolayı da canımız yandığında ya da üzgün olduğumuzda ağlayarak birazda olsa rahatlama sağlarız.

Stresli olduğunuz anlarda ağlamak içinde bulunduğunuz stresli halin azalmasına yardımcı olur. Gözyaşı sayesinde vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesinde düşüş yaşanır. Stresinizin azalması da stres kaynaklı riski artan kalp krizi, ülser ve migren gibi sağlık sorunlarından korunmanızı sağlar. O nedenle ağlayarak içinde bulunduğunuz stresten kurtulabilirsiniz.

Gözyaşı içerisinde lizozim denilen bir sıvı içermektedir. Bu sıvı gözlerinizde oluşan zararlı bakterileri öldürmeye ve gözü temizlemeye yaramaktadır. Ağladığınız zaman bu işlemi gerçekleştirmiş olursunuz ve buda göz sağlığınız açsından faydalı bir durumdur.

Sadece mutsuz ve üzgün olduğumuz durumlarda ağlamayız. Bazen de aşırı mutluluktan ya da korkudan da ağlayabiliriz. Bu gibi yoğun duygu durumlarında ağlamak duygusal olarak denge kurabilmemizi sağlar. Üzüntü, mutluluk, korku ya da stres anlarında kolaylıkla ağlamayı başaramayanlar ya da ağlamamak için kendini tutan kişiler duygusal açıdan olumsuz bir şekilde etkilenmektedirler aslında. Uzun süre ağlamayan kişiler psikolojik açıdan sorun yaşamaya başlarlar.

Ağlama esnasında çevrenizde birileri var ise bu aslında bir yardım çağrısı niteliğindedir. Ağlama sayesinde etrafınızdakilere duygusal açıdan desteğe ihtiyacınız olduğunun mesajını veriyor olursunuz. Böylece size yardımcı olmaları gerektiğinin farkına varabilirler ve ağlamanıza neden olan şeyi sizinle paylaşıp yükünüzü hafifletmeye çalışabilirler.

Bebeklerin ağlama sonrası daha iyi bir şekilde uykuya daldığını gözlemlemişsinizdir. Bu durum yetişkinler içinde geçerlidir. Ağlamak uykunuzun daha çabuk gelmesini ve uyku halinizin artmasına sebep olur. Ağlamak sizi rahatlatıp, acınızı azaltıp, ruh halinizi düzenlediği için daha kolay bir şekilde uykuya dalabilmenize de olanak sağlamaktadır.

Ağlayarak içinizdeki yoğun duyguları dışarı vurduğunuzda depresyona girme riskinizde azalmış olur. Çünkü bu yoğun duyguları dışa vurmayıp sürekli içinize atmaya kalkarsanız zamanla psikolojik açıdan zarar görebilirsiniz. Ama ağlayarak bu zararı ortadan kaldırabilirsiniz.

İnsan vücudu stresli ve mutsuz olduğu zamanlarda bağışıklık sistemi zayıfladığı için hastalanmaya daha elverişli olur. Oysaki ağlayarak stresinizi azaltıp rahatlama sağladığınız için hastalanma riskinizde azalmış olur.

Kan basıncının yükselmesiyle meydana gelen yüksek tansiyon kalbinize ve kan damarlarınıza zarar verdiğinden dolayı felç, kalp hastalıkları ve bunama gibi hastalıkların oluşma riskini artırmaktadır. Ağladığınız zaman kan basıncınızda düşüş yaşanır ve nabzınız normale döner. Buda yüksek tansiyonunuz düşmesini sağlar. Bununla bağlantılı olarak bu riskli hastalıkların riski de azalmış olur.

Gözyaşı normal bir zamanda az miktarda düzenli olarak salgılanarak gözünüzü nemli tutmaya ve gözünüzdeki mukoza zarının kurumasını önlemektedir. Çünkü bu mukoza zarı kuruduğunda görüşünüz bulanıklaşır ve gözde batmalar meydana gelir. Zaman zaman ağlıyor olmanız bu gözyaşı akışının artması sebebi ile gözünüzün daha kaygan olmasını ve net bir görüşünüzün olmasını sağlar.

Ağlamanın Zararları

Ağlamanın birçok faydası olduğu gibi bazı olumsuz etkileri de vardır.

Aşırı ağladığınızda gözünüzdeki sıvı miktarı azalır ve bunun sonucunda da göz kuruluğu oluşabilir. Göz kuruluğu ise gözünüzde ağrı ve batmaya neden olur.

Çok fazla ağladığınızda baş ağrısı gibi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü ağlama esnasında çok fazla burun akıntısı yaşanması sinüzit semptomlarının oluşmasını tetikleyebilir. Sinüslerinizde meydan gelen bu basınç ve tıkanıklık durumu da baş ağrısına sebep olmaktadır.

Ağlama esnasında kan basıncının düşmesi tansiyonunuzun düşmesine neden olduğundan dolayı eğer tansiyon düşüklüğü konusunda bir rahatsızlığa sahipseniz daha fazla düşmesinden kaynaklı baş dönmesi ve göz kararması gibi olumsuz etkilere yol açabilir.

Çok fazla ağladığınızda gözlerinizde kızarıklıklar oluşabilir. Bu kızarıklıklarda yanma hissi ve ağrı sorununa yol açabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.