Ağlayan Bebeğinizi Sakinleştirmenin Yolları

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Ağlayan Bebeğinizi Sakinleştirmenin Yolları
Ağlayan Bebeğinizi Sakinleştirmenin Yolları

Bebeğinizin ağlamalarının sebebini çözemediğinizde ya da ağlamalarını durduramadığınızda birden telaşa kapılırsınız. Ama telaşlanmadan önce bazı önerilere kulak vermeniz belki de çok işinize yarayabilir.

İşte o öneriler:

Öncelikle sakin olun. Sizin telaşa kapılmanız ya da sinirlenmeniz bebeğinizin de ruh haline etki edeceği için daha fazla ağlamasına yol açabilir. O nedenle sakin olmalısınız. Böylece bebeğinizde sizin sakin halinizden olumlu bir şekilde etkilenecektir.

Mutlaka bebeğinizin altını kontrol edin. Belki de ağlamasının sebebi altının kirli olmasıdır. Yada altı temiz olsa bile daha önceden cildi tahriş olup pişik olmuşsa bu onu rahatsız ediyor olabilir.

Bebeğinizin ateşinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu ensesine dokunarak anlayabilirsiniz. Ateş nedeni ile de bebeğiniz huysuzlanıp ağlıyor olabilir.

Bebeğinizi emzirmeyi deneyin. Acıktığı için ağlıyor olabilir. Yada tamamen anne kokusunu özlemiş, kucağınızda olmak istiyor olabilir.

Bebeğiniz gazı olduğu içinde ağlıyor olabilir nedenle her emzirme sonrasında mutlaka bebeğinizin gazını çıkartmasına yardımcı olmalı ve bunun için sırtına masaj yapmalısınız.

Bazen bebeğiniz sadece sizin onun yanında olmanıza ihtiyaç duyuyor olabilir. Ve bu nedenle de ağlayabilir. Onu kucağınıza alarak, ninniler söyleyerek ya da sadece beraber yatarak bu ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Bebeğiniz ağlama krizlerine girdiğinde kucağınıza alıp pencereden dışarıyı seyretmesiniz sağlayabilirsiniz. Sokaktaki hareketlilik ilgisini çekip ağlama krizine son verebilir.

Bebeğinize yumuşak bir tonda şarkı söyleyebilir ya da normalde sevdiği bir müziği açarak dinletebilirsiniz. Müzik sesi onu rahatlatacaktır.

Bebeğinize masaj yağı ile hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Tabi bunu bebeğinizin cildine uygun olan bir masaj yağı ile yapmalısınız. Masaj bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Bebeğinizi kucağınıza alarak sallayabilirsiniz. Bu pozisyonda sallanmak bebeğinize anne karnındaki pozisyonunu hatırlatacağı için rahatlamasını sağlayacaktır.

Bebeğinizi tamamen soyup vücudunu kontrol etmelisiniz. Belki de cildinde oluşan bir kızarık yüzünden de rahatsız olup ağlıyor olabilir.

Bebeğinizi ılık su ile banyo yaptırmayı deneyebilirsiniz. Hatta bunu yaparken suyuna lavanta yağı eklerseniz lavantanın yatıştırıcı etkisi sayesinde bebeğiniz sakinleşebilir.

Bebeğinizi kucağınıza alarak birlikte dans edebilirsiniz. Sizinle teninizle temas kurması ve birlikte hareket etmeniz onu rahatlatacaktır. Hatta sonrasında bu dans olayı onu çok eğlendirecektir.

Bebeğinizin normalde emzik emme alışkanlığı var ise ağladığı anlarda ona emziğini verebilirsiniz. Ağlama sebebi bazen sadece emme ihtiyacından kaynaklanıyor da olabilir.

Bebeğiniz dış seslerden rahatsız olduğu içinde ağlayabilir. Ağladığı anlarda bebeğinizi alıp başka bir odaya geçebilir, odadaki ışığı kapatabilir, televizyon ya da bilgisayar açıksa kapatabilirsiniz. Bu onu sakinleştirecektir.

Bebeğinizi yumuşak bir battaniye ile kundaklamanız sakinleşmesine yardımcı olabilir.

Araba ile yolculuk etmek bebeğinizin sakinleşmesini sağlayabilir. Ağlama krizlerinin olduğu durumlarda arabanız ile birkaç tur atabilirsiniz.

Bebeğinizi bebek arabasına koyup dışarıda yürüyüş yapabilirsiniz. Bu her ikinizi de rahatlatacaktır.

Elektrik süpürgesi ya da saç kurutma makinesi gibi sesler bebeklere anne karnındaki dolaşımın sesini hatırlattığı için rahatlamasına yardımcı olurlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.