Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?
Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

Balıklarınızın daha sağlıklı bir ortamda yaşayabilmesi için belirli aralıklarla yaşadığı ortamın temizliğinin yapılması gerekmektedir. Ve bunu yaparken akvaryumun tüm suyunu boşaltmanız yararlı bakterilerinde kaybedilmesini sağlayabileceği için yanlış bir tekniktir. Doğru bir şekilde akvaryum temizleyebilmek için bazı püf noktalarını çok iyi biliyor olmanız gerekmektedir.

Gerekli Malzemeler:

Alg temizleyici
Jilet bıçağı
Beyazlatıcı
Su hortumu
Boş kova
Kireç sökücü
Filtre fırçası
Kağıt havlu
Pamuklu havlu

Akvaryum Temizliği Hangi Sıralamaya Göre Yapılmalıdır?

En etkili temizliğe ulaşmanız için bir sıralamaya uygun olarak bunu yapmanız daha doğrudur.

1. İç cam
2. Dekorlar
3. Çakıllar
4. Dış cam
5. Filtre

İç Cam Temizleme

Akvaryum temizliğine başlarken öncelikle alg temizleyicisi ile akvaryumun iç camlarını iyice silin. Eğer yüksek bir akvaryuma sahipseniz uzun saplı bir fırça edinmeniz bu temizleme işlemi sırasında faydalı olacaktır. Akvaryum temizliğinde kullanacağınız süngerleri mutlaka petshoplardan satın alın. Marketlerde satılan standart süngerlerin üzerindeki kimyasallar balıklarınız için ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Akvaryum iç camını temizlerken mıknatıslı süngerlerde kullanabilirsiniz. Böylece büyük akvaryumlarda temizleme işlemi daha kolay olabilir.

Dekorları Temizleme

İç camın temizliğini bitirdikten sonra akvaryumun içerisinde bulunan tüm yapay bitkileri, taşları ve diğer dekoratif objeleri çıkartın. Bu dekorasyon ürünlerini deterjan ile ya da sabunla temizlememeniz çok önemli bir nokta. Çünkü bu tip kimyasal temizleyiciler tam anlamı ile durulanmadığında balıklarınıza zarar verebilir. Bu dekoratif aksesuarları sadece su ve bir sünger yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Eğer dekoratif aksesuarların üzerinde çıkmayan lekeler var ise petshoplarda satılan beyazlatıcılar ile temizlemeyi denemelisiniz. İçerisine beyazlatıcı eklediğiniz suyun içine lekeli objeyi koyup 15-20 dakika bekletin. Daha sonra bir fırça ile lekeli kısmı fırçalayın. Bu şekilde daha kolay çıktığını göreceksiniz.

Çakıl Temizleme

Dekoratif objeleri temizleyip kuruması için bir kenara bıraktıktan sonra çakıl temizliğine başlayabilirsiniz. Çakıl temizliği için su sifonları çok kullanışlıdır. Özellikle otomatik çalışarak akvaryum dibinde ve çakıllarda kir oluşmasını önleyen türleri daha etkilidir. Çakılların tam olarak temizlenmesi için birkaç kez temizleme işlemini tekrarlamanız gerekebilir.

Dış Cam Temizleme

Akvaryumun iç kısmının temizliği tamamen bittikten sonra akvaryumun çatısını, ışığını ve dış camını temizleyin. Bunun için sıradan yüzey temizleyicileri kesinlikle kullanmamalısınız. Akvaryum temizliği için satılan özel temizlik malzemelerini kullanmalısınız. Yada dış cam temizliği için sirke de kullanabilirsiniz.

Filtre Temizleme

Akvaryumun dış camını da temizledikten sonra dekoratif objeleri akvaryuma yerleştirebilirsiniz. Filtre temizleme işlemi için 2 hafta kadar beklemeniz gerekecek. Çünkü yapılan bu kapsamlı temizlik bitkiler, taşlar ve çakıllar üzerindeki tüm yararlı bakterileri rahatsız etmiş oldu. Aynı zamanda bu yararlı bakterilerin büyük bir kısmı filtrenin içinde yaşadığı için akvaryum içindeki ekosistemi tamamen bozmamak adına filtreye dokunmamanız gerekiyor. Aradan 2 hafta geçtiğinde balıklarınız yeniden bakteri üretecek ve siz filtrenin içindeki bakterileri yok etseniz bile onlara yeterli miktarda bakteri kalmış olacaktır.

Akvaryumu Nasıl Sürekli Temiz Tutabiliriz?

Eğer düzenli aralıklarla küçük temizlikler yaparsanız zaten bir daha bu şekilde kapsamlı bir temizliğe ihtiyaç duymazsınız. Camları haftada bir temizlemeniz yeterlidir. Akvaryum suyunu her değiştirdiğinizde çakılları da temizlemeniz gerekir. Ve tabi ki dekoratif aksesuarları da. Dış camı birkaç günde bir silebilirsiniz. Filtre temizliğinin ayda bir yapılması yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.