Aldatılan Kadın Nasıl Davranmalı?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Aldatılan Kadın Nasıl Davranmalı?
Aldatılan Kadın Nasıl Davranmalı?

Aldatıldığını öğrenen kadın maalesef o anki şaşkınlık, hayal kırıklığı, öfke ve ihanet edilmişlik hissi ile ne yapacağına doğru bir şekilde karar veremiyor. Özelliklede yasal haklarını bilmiyor olması nasıl bir adım atması gerektiği konusunda çaresizliğe sürüklüyor. Buda aldatılma karşısında ne tepki vermemiz gerektiğini bilememe, yasal hakları olması gerektiği şekilde talep edememe ya da çocuklarını bu süreçte tam olarak koruyamama gibi problemlere neden oluyor.

Ataerkil toplumlarda ne yazık ki erkek üstünlüğü ve her hakkı kendinde görme egosundan dolayı aldatma durumunu da sanki normalmiş gibi yansıtmakta. Örneğin kendi seviyesinden yüksek bir kadınla birlikte olan erkek egolarını ancak kendinden düşük seviyede bir kadınla birlikte olmakta ve diğer kadını aldatmakla tatmin ediyor. Yada evinde istediği ilgiyi ve beklentiyi göremeyen erkek tek çözüm başka bir kadınla birlikte olmak beklentilerini onunla karşılamakmış gibi görebiliyor.

Aldatan erkeğin bahanesi bunlar olunca tek suçu kadında aramak mı gerekiyor peki? Tabii ki hayır, çünkü bu karşılıklı bir ilişki ve sorunların çözümünde ortak kararlar ve çözümlere başvurulmalıdır. Eğer kadından kaynaklı bir eksiklik ya da sorun varsa bile bunun altında yatan sebepleri araştırmak ve birlikte bir çözüm yoluna gitmek daha doğrudur. Örneğin eşim bakımlı değil o yüzden gözüm bakımlı olan kadınlara kayıyor diyerek aldatma olayına bahaneler aramak yanlış. Dışarıda gördüğün o bakımlı kadınların imkanlarını kendi eşine de sunmak daha doğru bir çözüm olacaktır. Birlikte alışverişe gidip eşinin üzerinde görmek istediğin kıyafetleri almasını sağlayabilir erkek. Yada güzellik merkezi, spor salonu ve kuaförlere daha sık gitmesini sağlayabilir. Kendi eşini bunlardan mahrum bırakıp, gereksiz masraf olarak görüp sonrada dışarıdaki bakımlı kadınlara yönelmek çok adil bir tutum değil. Bu sadece karşı tarafı suçlayarak vicdan rahatlatma yöntemidir.

Fakat tabii ki aldatan sadece erkekler değil. Çünkü günümüzde maalesef kadınlarında büyük ölçüde aldatma olayına yöneldiği ortada olan bir gerçek. Ancak kadınların aldatması daha çok duygusal bağlamda olurken erkeklerinki fiziksel anlamda oluyor çoğunlukla. Buda aslında kadınların aldatmasının erkeklerin aldatmasına oranla daha büyük bir probleme yol açtığını göstermekte. Erkek fiziksel anlamda bir aldatmayı tek gecelik bile yaşayabilir. Yada hevesini aldıktan sonra aldatmaya bir son verebilir. Ama kadınlar duygusal anlamda eksiklik yaşadığı ilişkisini başka biri ile duygusal bağ kurarak aldatmaktaysa eğer sonrasında daha büyük duygusal problemlere sebebiyet verebilir.

Kadınlar ilişkilerini bir çırpıda silip atmamak adına bazen erkeği affetme yoluna gidebiliyor. Eğer karşısındaki erkek gerçekten hatasından ders alıp pişman olmuşsa ilişkisine daha sıkı tutunup mutlu bir yuvanın temelini yeni baştan oluşturma yoluna gider. Ama bazen de bu sadece erkeğin kadının aciz bir yönünü elde edip bu durumu rutin hale getirmesini sağlar. Nasılsa affediyor deyip hatalarını tekrarlama yolunu seçebilir.

Aldatılan kadın ilk önce yasal haklarının neler olduğunu tüm detayları ile öğrenmelidir. Özelliklede bir çocuğa sahipseniz bu süreçte nasıl doğru adımlar atmanız gerekiyor bunu çok iyi değerlendirmelisiniz. Ama ortada evlilik yoksa zaten işler daha da kolaylaşacaktır. Sadece birbirinizden uzaklaşıp durum değerlendirmesi yapmanız yeterlidir.

Aldatıldığınızı mahkemede ispat edebiliyor olmanız manevi tazminat davası için büyük fayda sağlar. Aldatılma sürecinde yaşanan olumsuz şartlar tazminat miktarınızı belirleyen kıstaslardır.

Eğer bir çocuğa sahipseniz bu aldatma olayının sonuçlarından en çok etkilenen kişinin o olacağını asla unutmamalısınız. Yaşanan tartışmalardan mümkün olduğunca çocuğunuzu uzak tutmalı ve olayların etkisini ona yansıtmamaya çalışmalısınız. Ve ayrılık süreci yaşandığında hayatınızda ona olan sevginiz ya da onunla ilgili iletişiminizde bir değişiklik olmayacağı mesajını ona çok net vermelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.