Alerjik Rinit Nedir?

Anasayfa / Sağlık / Alerjik Rinit Nedir?
Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit çoğunlukla grip ve nezle ile karıştırılan bir rahatsızlıktır. Çünkü hapşırma, öksürme ve tıkanıklık gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu yüzdende tedavisine başlama konusunda genellikle geç kalınır.
Bazı kişilerde toz, polen, besin ya da hayvan tüyleri gibi solunum yolu ile alınan maddelere karşı vücut korumaya geçer. Bu duruma alerji adı verilir. Her yaşta ve herkeste ortaya çıkabilecek bir durumdur. Vücuda izinsiz giren maddelere karşı ortaya çıkan bir savunma şekli diyebiliriz. Ciddi rahatsızlıklara yol açmasa da yine de bu durum her bünyede farklılık gösterebilir. Bazen çok sıkıntı yaratacak sonuçlar ortaya çıkabilir.

Polen ve ev alerjileri en sık görülen alerji türleridir. Polen sorunu mevsim geçişlerinde özellikle Nisan-Mayıs aylarında yaşanır. Ev alerjisi ise temizlik malzemeleri, yiyecekler ya da evcil hayvanlar nedeniyle olmaktadır ve tam olarak neden kaynaklandığını bulmak bazen çok zor olabilir.

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

Grip ve nezle ile benzer semptomlar gösterse de Alerjik rinit rahatsızlığında kişinin bağışıklığında bir zayıfla görülmez. Sadece hapşırma, öksürme ve geniz akıntısı gibi belirtiler gösterir. Ayrıca nezlede olduğu gibi ateş yükselmesi gibi bir durum yaşanmaz. Alerjik rinit genellikle genetiksel bir rahatsızlıktır. Yani aile büyüklerinde böyle bir sorun varsa sizinde başınıza gelme olasılığı yüksektir.

Alerjik rinit bazı kişilerde çok hafif belirtiler göstersede bazı kişilerde daha ağır bir süreç geçirmesine neden olabilir. Hatta yaşam kalitesini düşürecek kadar yorucu bir hal alabilir.

Alerjik rinit rahatsızlığında hapşırma ve öksürüğün yanı sıra burun akıntısı, iştahsızlık, baş ağrısı, göz sulanması, göğüs ve eklem ağrısı gibi belirtilerde gösterebilir.

Alerjik Rinit Rahatsızlığından Nasıl Korunuruz?

Toz ve polenler nedeniyle Alerjik rinit problemi yaşıyorsanız dışarı çıkarken maske takabilirsiniz
Yaşadığınız ya da çalıştığınız ortamın hijyenine dikkat etmelisiniz. Ayrıca sık sık havalandırmalısınız.
Temizlik malzemelerinin Alerjik rinite yol açmaması için temizlik yaparken maske takmalısınız.
Sağlıklı bir beslenme şekli ve düzenli yürüyüş yapmak da Alerjik rinit sorunundan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik rinit sorunu rahatsız edici derecede ise bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Hastadan mukoz örneği alınır. Ateş ölçümü ve kan testi yapılır. Vücudunuzdaki enfeksiyon seviyesi tespit edilir. Böylece rahatsızlığınızın Alerjik rinit olup olmadığından emin olunur. Bunun yanı sıra burun etinin büyüklüğü de kontrol edilir. Çünkü burun eti de bu tarz problemlere yol açabilir. Yapılan testlerin sonucunda uygun bir ilaç tedavisine başlanır. Ayrıca doğal bitki çayları da bir tedavi yöntemi olarak tavsiye edilir.

Alerjik rinit eğer zamanında tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarında astıma dönüşebilir. O yüzden ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.