Anında Mutlu Olmanızı Sağlayacak Yöntemler

Anasayfa / Psikoloji / Anında Mutlu Olmanızı Sağlayacak Yöntemler
Anında Mutlu Olmanızı Sağlayacak Yöntemler

Mutluluk hissi diğer tüm duygular gibi kalıcı değildir. Ve bazen mutlu olabilmeniz çok zormuş gibi görünebilir. Ama imkansız değil. Anlık dokunuşlarla bir anda mutlu olabilmeniz mümkün. Sadece bunu nasıl yapacağınız konusunda bilgi sahibi olmanız yeterli. Böylece ihtiyacınız olduğunda anda mutlu olmayı başarabilirsiniz.

Şükran duyduğunuz şeyleri düşünün

Eğer canınız sıkkın ve sürekli negatif bir düşünce hakimse modunuzu yükseltebilmek için hayatınızdaki iyi şeyler için şükretmek en etkili yöntemdir. Yaşamınızda şükran duyduğunuz şeyleri düşünmek hayata daha pozitif yaklaşmanızı ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Örneğin kendinize bir not defteri edinip her gün şükrettiğiniz 3 şeyi yazabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu zamanlarda bunları okumak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Meditasyon yapın

Meditasyon ruh halini olumlu açıdan etkileyen bir yöntemdir. Her gün birkaç dakika meditasyon yapmanız daha mutlu olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca rahatlamanızı sağlayarak stres duygusunu da azaltacaktır.

Müzik dinleyin

Müzik dinlemek ruh halinizi olumlu etkileyecek yöntemlerden biridir. Tabi acılı ve isyankar şarkıları dinlemenizden bahsetmiyoruz. Sizi sakinleştirecek tarzda müzikler, pozitif sözler içeren eğlenceli şarkılar bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır.

Annenizi arayın

Kendinizi kötü hissettiğinizde telefonu elinize alın ve annenizi arayın. Bu stresinizin azalmasını, mutlu olmanızı ve kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Evcil hayvanınızla vakit geçirin

Evcil hayvanınızla oyun oynamak ve ona sarılmak stres duygunuzu ya da olumsuz düşüncelerinizi yok etmeye yarayacaktır. Onun masum ve keyifli halleri sizin ruh halinizde olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Kendinize ne kadar muhteşem biri olduğunuzu hatırlatın

Bunu yapmak biraz kendini beğenmişlik gibi görünse de hiç de öyle değil. Kendinizi kötü hissettiğiniz anlarda kendinize iltifatlar etmek ve sevdiğiniz yönlerinizi övmek daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Birilerine iyilik yapın

Karşılıksız olarak birilerine iyilik yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan bir duygudur. Birisin sizin sayenizde herhangi bir konuda fayda sağlaması ve onun yüzünü güldürebilmeniz sizinde kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Mutlu hissettiren insanlarla görüşün

Canınız sıkkın olduğunda konuşmaktan keyif aldığınız akraba ya da arkadaşlarınıza telefon edebilirsiniz. Bu biranda modunuzu yükseltecektir.

Sevdiğiniz bir yemeği yapın

Yemek yapmak bazı durumlarda terapi etkisi yaratabilir. Sevdiğiniz bir yemeği yaparken farkında bile olmadan bir anda keyfiniz yerine gelecektir. Kendi yaptığınız yemeği yeme duygusu ise paha biçilemez.

Egzersiz yapın

Egzersiz yaparak üzerinizdeki negatif duygudan arınabilirsiniz. Egzersiz sayesinde yorulup endorfin salgılamaya başladığınızda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Para harcayın

Alışveriş yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan yöntemlerden biridir. Kendinize yeni bir şey alma duygusu her zaman keyif verici bir histir. Tabi mutlu olacaksınız diye aşırıya kaçmasanız iyi edersiniz. Yoksa aşırı harcama nedeniyle yeniden keyfiniz kaçabilir.

Tatil planı yapın

Tatile çıkma düşüncesi keyfiniz yerine getirecek şeylerden biridir. Canınız sıkkın olduğunda gitmek istediğiniz yerlerin resimlerine bakmak ya da otellere bir göz atmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Gülümsemeye çalışın

Canınız sıkkın olduğunda bu biraz zor olsa da gerçek olmasa da gülümsemeye çabalayın. Gülümseme numarası yapmanız bile bir süre sonra kendinizi daha iyi hissedip gerçekten gülümseyebilmenize yardımcı olacaktır. Sonuçta surat asmanızda canınızı sıkan şeyi düzeltmeye yaramayacaktır. O halde en azından yüzünüz gülsün.

Hava almaya çıkın

Canınız sıkkın olduğunda bulunduğunuz ortamı değiştirmek ya da kısa bir yürüyüşe çıkmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Hava almak bir anda ruh halinizi olumlu şekilde etkileyecektir.

Süt için

Süt amino asit tritofandan içerdiği için beyindeki mutluluk hormonu serotoninin artmasını sağlar. Ayrıca sağlık açısından da çok faydalıdır.

Ilık bir duş alın

Duş almak kendinizi daha iyi hissedip rahatlamanızı sağlayacaktır. Üzerindeki stresi ve olumsuz duyguyu yok edecektir.

Ağlayın

“Mutlu olmak için ağlamak mı?” diye sorabilirsiniz. Ama canınızı sıkan şey bazen içinizde birikip sizi daha fazla yorabilir. Ağlayarak içinizi boşatmak bu olumsuz duygudan daha kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir.

Günlük tutun

Moralinizi bozan ve canınızı sıkan duyguları kağıda dökmeniz sizin rahatlatacaktır. Birisiyle paylaşamasanız bile bu duyguları dile dökmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Seks yapın

Partnerinizle seks yapmanız tüm stresinizi alıp götürecek ve daha keyifli hissetmenizi sağlayacaktır.

Maneviyata yönelin

Dini duygular ve ibadetler kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Dua etmek ya da namaz kılmak içinizi huzur dolduran bir yöntemdir.

Küçük başarıları kutlayın

Kutlama yapmak için çok büyük bir şey olmasını beklemeyin. Yaşamınızda küçük başarıları da ödüllendirmeniz ve kutlama yapmanız kendinizi daha değerli hissetmenizi sağlayacaktır. Ve daha mutlu olmanıza yardımcı olacaktır.

Selfie çekin

Canınız sıkkın olduğunda kendi fotoğraflarınız çekmek keyfinizi yerine getirecektir. Değişik mimiklerle komik pozlar vermek ya da en güzel haliniz yakalamaya uğraşırken şekilden şekle girmeniz eğlenceli olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.