Anksiyete Nedir?

Anasayfa / Psikoloji / Anksiyete Nedir?
Anksiyete Nedir?

Anksiyete kişilerde kaygı bozukluğundan kaynaklı gerçekte endişe ve korku duyulacak bir durum olmamasına karşı sanki öyleymiş gibi hissetmeleri duygusudur. Anksiyete rahatsızlığı olan kişiler sürekli korku, endişe ve kaygı hissi yaşarlar. Ve bu durumla başa çıkıp sakinleşmeleri çok zor olur.

Anksiyete eğer ileri aşamalar da ise çok ciddi bir sorundur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Anksiyete tedavisi mümkün olan bir ruhsal rahatsızlıktır. Anksiyete tedavisinden bahsetmeden önce Anksiyetenin tam olarak neden oluştuğunu ve belirtilerinin neler olduğuna bir göz atalım.

 

Anksiyetenin oluşumunu etkileyen nedenler tam olarak net olmamakla birlikte genetik faktörler, çocukluk döneminde ya da sonrasında yaşanan travmalar bu hastalığı tetikler. Bazı durumlarda da Anksiyete diğer hastalıkların sonucu olarak meydana gelir.

Şeker hastalığı, Kalp ve damar hastalığı, Tiroid hastalığı, Hipertiroid, Solunum ile ilgili hastalıklar, Madde bağımlıları, Huzursuz barsak sendromu ve bazı tümörler Anksiyeteye yol açabilen rahatsızlık türleridir.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Kendinizi bir durum karşısında çok sinirli, gergin ve huzursuz hissetmeniz.

Kalp atışlarınız da hızlanma

Nefes alıp verişinizde hızlanma

Aniden terleme

Ellerinizde titreme

Kendinizi güçsüz ve zayıf hissetmeniz ve kötü şeyler olacakmış korkusu yaşamanız

Bu belirtileri çok sık yaşıyorsanız Anksiyete probleminiz olabilir.

Anksiyete tedavisi nasıl olur?

Anksiyete tedavisinde çoğunlukla antidepresan ilaçları önerilmektedir. Ve psikoterapi tedavisi şeklinde çözüm aranmalıdır. Psikoterapilerde öncelikle Anksiyeteye yol açan psikolojik durumun nedenlerini bulma yöntemi ile nasıl bir yol izleneceğine karar verilir. Anksiyeteye sebep olan durumlarda kişinin daha farklı nasıl davranılabilir ya da düşünce tarzını nasıl değiştirebilir gibi yöntemlerle tedavi süreci ilerler. Kişinin rahatsızlık evresine göre sadece psikolojik bir tedavimi yoksa ilaçla takviye şeklinde mi ilerleneceğine karar verilir.

Anksiyete sorunu ile başa çıkabilme yolları

Sağlıklı ve doğru nefes alabilme şeklini öncelikle öğrenmelisiniz. Bu Anksiyete konusunda çok etkili bir yöntemdir. Çünkü sağlıklı bir şekilde nefes alıp verme ile sakinleşmeniz kolaylaşır.

Anksiyetenin yol açtığı panik anlarında ayağa kalkıp dik durmak vücudunuza korkacak hiç bir şey yok her şey kontrol altında sinyalini göndermeye yarar. Çünkü normal şartlarda panik anında Anksiyete rahatsızlığı olan kişiler otomatikman öne doğru eğilerek kendini korumaya alacaktır. Ayağa kalkıp dik durmak sizin Anksiyeteye karşı savaş göstergenizdir.

Korku ve endişe duyduğunuz konuları yazılı olarak not alın ve günün belirli saatlerinde bunları okuyarak sadece belli zaman dilimlerinde ve bilinçli olarak o korku duygusunu yaşamış olursunuz. Hissedeceğini duyguların kontrolü tamamen sizin elinizdeymiş gibi bir duygu oluşur.

Geçmişte yaşanan olumsuzluklara takılıp kalmak ya da sürekli gelecek konusunda ne olacak endişesi yaşamak yerine anı yaşamaya odaklanın. Önemli olanın sadece bu an olduğunu kendinize sürekli hatırlatın.

Anksiyetenin başlayacağını hissettiğini an kafanızı dağıtacak başka konuşarak ya da işlere odaklanmaya çalışın. Bu sizi düşüncelerinizden ve olumsuz duygularınızdan uzaklaştıracaktır.
Çok fazla şeker içerikli gıdalar tüketmeyin. Bu Anksiyetenizin artmasına neden olabilir. Daha çok protein ağırlıklı besinleri tercih etmenizde yarar var. Ayrıca yağlı balıklar, yumurta, kabak çekirdeği, bitter çikolata, zerdaçal gibi gıdalar tüketmeniz Anksiyete sorununuza fayda sağlayacaktır.

Ve unutmamanız gereken nokta ise Anksiyete bir akıl hastalığı yada kişilik bozukluğu değil sadece ruhsal bir rahatsızlıktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.