Anne Sütünü Artırmaya Yarayan Yiyecekler Nelerdir?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Anne Sütünü Artırmaya Yarayan Yiyecekler Nelerdir?
Anne Sütünü Artırmaya Yarayan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi için ilk 6 ay anne sütünün önemi çok daha fazladır. Normal ve sağlıklı bir anne ortalama olarak günde 600 ml. kadar süt üretir. 3.aydan sonra göğüsler balon gibi şiş görünümünü terk ederler. Bazı anneler de bunun sütün artık eskisi kadar üretilmediğine yorarak mama ile besleme yöntemine başvururlar. Halbuki sütün yeteri miktarda olduğunu anlamak için memelerin balon gibi şiş olmasına gerek yoktur. Bu sadece vücudunuzun hamilelik öncesi formuna dönmeye başladığının belirtileridir.

Bu gibi nedenlerle anneler bebeklerini emziremediklerinde ya da sütleri yetmediğinde bu durumdan dolayı bunalıma bile giriyor. Bugün ki yazımızda bunalıma girmiş annelere yardımcı olmanın yollarından bahsedeceğiz anne sütü için neler iyi geliyor hangi yöntemler ya da besinler anne sütünü arttırıyor bunları ele alacağız.

Anne Sütünü Artıran Gıdalar Hangileri?

Su

Tabi ki en başta suyun yer alması sizi şaşırtmamış olmalı. Çünkü yaşam kaynağımız ve temel gereksinimimiz olduğunu anlatmaya bile gerek yok. Bu değerli sıvı anne sütünün artırmak içinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Zaten anne sütünün büyük bir kısmı sudan oluşur. Bundan dolayı anneler emzirme dönemlerinde normalde içtiklerinden daha fazla miktarda su tüketmelilerdir. Sütünüzün artması için bol bol su içmelisiniz.

Yulaf

Yulaf zengin içeriği açısından süt kanallarının açılıp sütün artmasına katkıda bulunmaktadır. Süt ve yoğurdun içerisine karıştırıp ya da pişirerek tüketebilirsiniz.

Havuç

Havuç içeriği bakımından meme dokusunun sağlıklı gelişmesi ve süt oluşumu açısından çok etkili bir besindir. İçeriğindeki fitoöstrojen sayesinde süt üretimi artar. Fitoöstrojen bitkisel östrojen anlamına gelmektedir.

Rezene

Rezene bitkisi meme kanallarını açma konusunda çok etkilidir. Çay olarak demleyip tüketebilirsiniz.

Arpa

Arpa da meme kanallarını açma konusunda çok faydalıdır. Ayrıca lif bakımından çok zengindir.

Baklagiller

Baklagiller demir kaynağına sahip olmaları ve süt miktarı ile kalitesini artırması açısından çok yararlıdır. Eğer anne vejetaryen ise beslenme programında mutlaka baklagiller yer almalı. Ancak çok sık tüketilmesi annede gaz oluşumuna neden olabilir. Buda doğrudan bebekte gaz oluşumuna yol açar. Rahatsız edici bir durum oluşursa dikkatli tüketilmelidir.

Yapraklı sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler içeriğinde bulunan fitoöstrojen sayesinde süt miktarını artırır. Örneğin ıspanak ve karalahana bu konuda çok faydalıdır. Ayrıca kalsiyum, demir, A vitamini açısından da zengin olmaları sütünüzün kalitesini artırır. Çiğ olarak tek başına yenilebileceği gibi salata olarak da tüketilebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.