Anoreksiya Nervoza Hastalığı

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Anoreksiya Nervoza Hastalığı
Anoreksiya Nervoza Hastalığı

Anoreksiya Nervoza (Manken Hastalığı) Nedir?

Yeme bozukluğu başta fiziksel görünümde etkilerini gösterse de bazı durumlarda psikolojik bir problem olarak da karşımıza çıkabilir. anoreksiya nervoza hastalığı da bu psikolojik rahatsızlıklardan biridir ve kontrol sağlanmaz ise hastayı ölüme bile götürebilir.

Manken hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlık genellikle ergenlik dönemindeki genç kızlarda ortaya çıkar. Erkeklerde bu rahatsızlık çok nadir görülür. Genellikle 15-25 yaşları arasında genç kızlarda görülmektedir. 10 yaşından küçüklerde ya da yetişkinlerde de çok nadirde olsa rastlanmaktadır.
Genel itibari ile ergenlik çağındaki kişilerde görülen bir hastalık olduğundan dolayı kilo problemi olan bu kişilere karşı daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Kilo konusunu psikolojik bir problem olarak görmelerini sağlayacak duygu ve düşüncelerden uzak tutulmalarını sağlamalısınız.

Anoreksiya nevroza hastalığına yakalananlar genellikle mükemmeliyetçi, hırslı, takıntılı ve çalışkan kişilerdir. Birçok konuda takıntılı olan bu kimseler kilo konusunu da takıntı haline getirirler. Tek amaçları kilo vermek olur. Ve verdikleri kilo hiçbir zaman yeterli gelmez. Her zaman daha ince ve zayıf olmak isterler.

Anoreksiya nevroza hastaları ancak birçok öğünü atlayarak çok az beslenirler. Yemek yedikleri zaman ise az kalorili ve doyurucu olmayan şeyleri tercih ederler. Zamanla zaten yeme istekleri tamamen kaybolur. Bu durum vücut sağlığını tehlikeye atacak hale getirir. Uyku problemleri başlar. Ve bir süre sonra kilo kaybından dolayı yatağa bile düşebilirler. Çünkü yetersiz beslenmeden dolayı sürekli üşürler ve güçsüzdürler.

Regl dönemleri çok daha sancılı geçer. Hatta hormonları da olumsuz etkilendiğinden regl düzensizlikleri yaşayabilir.

Anoreksiya nevroza eğer tedavi edilmez ise kişiyi ölüme sürükleyebilir. Bağışıklık sistemi zarar göreceği için yaşamsal tehlike söz konusudur. Birçok hastalığa karşı çok daha savunmasız hale gelir. Aşırı kilo kaybı sonrası kemik erimeleri de başlar.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza hastaları ilk başlarda kilo vermek için yeme düzenlerini değiştirirler. Bu süreçte henüz bir belirti söz konusu olmaz. Ancak uzun süre yetersiz ve sağlıksız beslenmek fiziksel anlamda değişim sürecini başlatmış olur.

Anoreksiya nevroza hastaları yemek yemekten sürekli kaçınırlar. Yemek yememek için sürekli bir bahane uydururlar. Yada çok az yedikten sonra hemen softadan kalkarlar.

Bazı anoreksiya hastaları aşırı zayıflığından hoşlanırlar ama bazıları bu görüntüden utanıp bol kıyafetler giyerek zayıflıklarını örtmeye çalışırlar. Toplum içinde bu utancı yaşasalar da içten içe hala fazla kiloları olduğunu düşünürler.

Anoreksiya nevroza hastalarının vücudunda hormanal problemlerden dolayı kıllanma artar.
Psikolojik olarak depresif ve endişeli bir ruh hali içerisinde olurlar.

Yetersiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklı kabızlık, mide ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıklar yaşarlar.

Bazı hastalar yemek yedikten sonra pişman olup sık sık kustuğu için diş mineleri zarar görüp çürükler oluşur.

Anoreksiya Nervoza Nedenleri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza hastalığının kesin bir sebebi bulunmamaktadır. Ancak psikolojik nedenler ve çevresel faktörler kişiyi bu rahatsızlığa sevk etmektedir.

Ailesinde ya da yakın çevresinde anoreksiya ya da bulimia gibi yeme bozukluğu yaşayan biri var ise onu örnek alıyor olabilir.

Dans, mankenlik, modellik veya jimnastik gibi alanlara ilgisi var ise zayıflamayı takıntı haline getirebilir. Zaten genellikle ekranlarda ya da sosyal medyada gördükleri mankenlere özenilmesi ile başlayan bir takıntı olduğu için bu hastalığa manken hastalığı da denilmektedir.

Sosyal çevresinde birçok zayıf kişi var ise onlar gibi olabilme hırsın ile bu rahatsızlık başlamış olabilir. Ergenlik döneminde bu gibi özentilik durumları çok sık yaşanmaktadır. Yada etrafındaki insanların kilosu ile ilgili alaycı konuşmaları psikolojik olarak bu hastalığa yol açabilir.

Anoreksiya Nervoza Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza hastası tek başına bu problemden kurtulamaz. Hastalıkla savaş ve tedavi sürecinde ailesi ve yakın çevresi mutlaka bu konuda ona destek sağlamalıdır. Bir diyetisyen beslenme düzenini sağlamaya çalışırken bir psikiyatrisi ise ruhsal durumunu düzenlemeye çalışmalıdır. Çünkü bu hastalıkta fiziksel durumdan çok psikolojik durum daha baskındır.

Hastaya bilişsel davranışçı terapi ya da grup terapisi uygulanabilir. Gerekli durumlarda ilaç tedavisine de başlanabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.