Apartmanda Köpek Beslemenin Hukuki Kuralları Nelerdir?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Apartmanda Köpek Beslemenin Hukuki Kuralları Nelerdir?
Apartmanda Köpek Beslemenin Hukuki Kuralları Nelerdir?

Evinizde köpek besliyor ya da yakın sürede besleme planı yapıyorsanız bu yazıyı okuyor olmanız ve bu konuda araştırma yapıyor olmanız çok normal. Ne yazık ki birçoğumuz müstakil bir ev ya da villada yaşamıyoruz. Metropol bir yaşantıya sahibiz ve bu yaşamında bazı toplum kurallarına uyma zorunluluğu var. Evcil hayvanlarımızı apartman dairelerinde küçük bir alanda beslemek zorundayız. Ve bu şartlar altında da onlara elimizden gelen en iyi yaşamı sunmaya çabalıyoruz.

Evde köpek beslemek, kuş, balık, hamster ya da kedi beslemekten biraz daha farklı. Buda apartmanda köpek besliyor olmayı biraz daha zorlayıcı hale getiriyor. Köpekler diğer evcil hayvanlara oranla daha fazla açık havaya, doğaya ihtiyaç duyabilen canlılardır. Ayrıca havlama istekleri de bazen çevremiz açısından sorun haline gelebiliyor.

Bu sorunların bilincinde olan yasal birimlerde bu konuda belli başlı kural ve kanunlara gerek duymuş. Köpek bakımıyla ilgili olan bu hukuki kurallar hem köpek sahiplerini hem de apartman sakinlerimizi bilgilendirici ve aydınlatıcı niteliğe sahip.

Hangi evcil hayvanları apartmanda besleyebiliriz?

Köpeklerle ilgili kurallardan bahsetmeden önce apartmanda hangi hayvanları besleyebileceğimize değinelim. Kafes kuşları, akvaryum balıkları, evcil kediler, kemirgen ve sürüngen bazı hayvanlar ile köpekler apartman ya da müstakil evlerde beslenebilecek hayvanlar arasındandır.

Eğer apartman yönetmeliğinde özellikle belirtilmiş bir köpek besleme ile ilgili madde varsa buna mutlaka uymak durumundayız. Bu konuda yasak olan bir madde varsa ya köpek beslemekten vazgeçmek zorundayız ya da kendimize başka bir yerde ev bakmaya başlamalıyız.

Bu kural siz köpek sahibi olduktan sonra apartman sakinleri arasında oy çokluğu ile alınan bir kararda olabilir. Ve alınan karar köpek beslemenize karşıysa mecburen kurala uymak zorundasınız. Çevrenizdeki çoğunluk bu durumdan şikayetçi ise haksız durumda olan maalesef ki siz oluyorsunuz.

Apartmanda evcil hayvan beslerken hangi kurallara uymalıyız?

Hayvan sahiplenilmesi ve bakımı ile ilgili kanuni madde şu şekildedir.

 “MADDE 5. – Bir hayvanı, bakımının gerektirdiği yaygın eğitim programına katılarak sahiplenen veya ona bakan kişi, hayvanı barındırmak, hayvanın türüne ve üreme yöntemine uygun olan etolojik ihtiyaçlarını temin etmek, sağlığına dikkat etmek, insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür.”

Bu kuralda belirtildiği üzere eğer bir köpek sahiplenmiş ve bakımını üstlenmişsek hem köpeğin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılıyor olmalıyız hem de çevremizdeki insanların sağlık ve huzurunu bozmamaya dikkat etmeliyiz. Bu sorumluluğu almış ve kusursuz uyguluyor olmanız kanuni açıdan özgürce apartmanda evcil hayvan besleyebilir konumda olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca kanunda da belirtildiği gibi köpeğinizi ya bir barınaktan ya da yetkili bir satıcıdan veya üreticiden almış olmanız gerekmektedir.

Sahiplenmiş ya da satın almış olduğunuz köpeğin tüm sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmış olmalısınız. Ve bunları mutlaka kayıt altında tutuyor olmanız çok önemli.

Yaşadığınız çevre ve alınmış olunan kurallara uyum sağladığınız takdirde apartmanda rahatça köpek besleyebilirsiniz. Ve hukuki açıdan hiçbir sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.