Arkadaşlığınızın Sona Erdiğini Nasıl Anlarsınız?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Arkadaşlığınızın Sona Erdiğini Nasıl Anlarsınız?
Arkadaşlığınızın Sona Erdiğini Nasıl Anlarsınız?

İyi bir arkadaşlık bir ömür boyu yanınızda olan değil, size iyi gelen ve sizi mutlu eden kişi ile mümkündür. Eğer arkadaşınız ile geçirdiğiniz süreç sizi mutlu etmiyorsa ne yazık ki arkadaşlığınızın sonuna gelmiş olabilirsiniz.

Çok uzun yıllardır süren bir arkadaşlığınız olabilir. Ancak bazı işaretler bu arkadaşlığın dostluktan kaynaklı değil de mecburiyetten devam etmekte olduğunun sinyallerini verir size. Bu sinyalleri almaya başladığınızda arkadaşlığınızı gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir.

Bu sinyaller nelerdir?

Sizinle yarış halinde ise;

Bazı konularda çevrenizdeki kişilerle yarış halinde olmak oldukça zararsızdır. Hatta bu yarış sizi motive eder ve başarıya ulaştırır. Ancak bunu yaparken eğer gerçek bir dost iseniz birbirinizin başarılarına sevinir ve her daim destekçi olursunuz. Fakat bazı arkadaşlık ilişkilerinde bu yarış iyi niyetli olmayan bir rekabete dönüşmüştür. Siz farkında olmasanız da gizlice sizinle yarışıyor ve sizden üstün olmaya çabalıyor ve sizin başarısız olmanıza seviniyor olabilir. Yada sizin başarılarınıza sevinemiyor sürekli negatif yorumlar yapıyor size engeller oluşturuyorsa bu ilişkinizin kötüye gittiğini göstermektedir. Gerçek arkadaşlar başarılarınıza en az sizin kadar seviniyor olmalıdır. Ve bu sevincinde samimi olduğunu hissediyor olmalısınız.

Sadece işi düşünce arıyor ise;

Sağlıklı bir arkadaşlık ilişkisinde iki tarafta birbirine destek ve yardım konusunda her zaman hazır olmalıdır. Ancak bu destek durumu tek taraflı ise ortada bir problem var demektir. Sizin yardıma ihtiyacınız olduğu anlarda yanınızda olmayan arkadaşınız kendi yardıma ihtiyacı olduğunda sizi yanında görmek istiyorsa bu tek taraflı bir çıkar ilişkisine dönüşmeye başlamış demektir. Zaten iyi bir arkadaşlık sadece yardıma ihtiyaç duyulduğu anlarda birlikte olmak değil, her koşulda birlikte vakit geçirmekten hoşlanıyor olmaktır.

Aradığında geriliyorsanız;

Arkadaşınızla aranızdaki her şey yolunda ise aradığı ya da mesaj attığı zamanlar kendiniz iyi hissetmeniz gerekir. Ancak sizi arayan ya da mesaj atan arkadaşınızın adını telefonda görür görmez bir rahatsızlık hissine kapılıyor ve cevaplamak içinizden gelmiyorsa bu çokta sağlıklı bir arkadaşlık ilişkisine sahip olmadığınız anlamına gelmektedir. Arayan kişi sizi çok yoruyor ya da canınızı sıkıyor olmalı ve onunla görüşmek keyif vermiyor demektir.

Sınırlarını aşıyorsa;

Çok yakın arkadaş olabilirsiniz ancak herkesin yaşamında kendine ait sınırlar ve özel bir alan bulunmalıdır. Eper arkadaşınızı bu sınırları aşıyor ve sizin hayatınıza müdahale ediyor ise ortada bir sorun var demektir. Sizin hoşlanmadığınız şeyleri bilmesine rağmen yapmaya devam etmesi ya da hayatınızdaki her konuda gereksiz yorumlarda bulunması o kişiden uzaklaşmanıza neden olacaktır. Buda arkadaşlığınıza zarar verecektir.

Onunla görüşmemek için bahaneler buluyorsanız;

Birisinden rahatsızlık duyduğunuzda siz farkında olmasanız da zihniniz bu duruma sizden önce tepki gösterir. Arkadaşınızla görüşmek gerçekten içinizden gelmiyorsa çeşitli bahaneler üretmeye başlarsınız ve programınızı iptal etmeye uğraşırsınız. Daha öncesinde keyif veren planlar artık sizin için can sıkıcı hale gelmiş olabilir. Arkadaşınızla vakit geçirmemek için bilinçaltınız çok daha önemli olduğunu varsaydığınız planlar yapmaya başlar. Buda arkadaşınızdan artık uzak durmak istediğinizin göstergesidir.

Gelişiminize olumsuz etkisi oluyorsa;

Sizin kendi adınıza geleceğe yönelik planlarınız ve hedefleriniz olabilir. Bu çok doğal, güzel ve olması gereken bir durumdur. Ancak bazı arkadaşlar sizi bu plan ve hedeflerden uzaklaştırmak için elinden geleni yaparlar. Sizi başka uğraşlara yönlendirip faydalı bir uğraş ile geçireceğiniz zamanı elinizden alırlar. Buda gelişiminiz konusunda olumsuz bir etki yaratır. Bu gibi arkadaşlıklar çok da sağlıklı değildir ve uzak durmanızda fayda vardır.

Zoraki konuşmalar yapıyorsanız;

İyi bir arkadaşlıkta aranan özelliklerin başında keyifli sohbetler yer almaktadır. Birlikte konuşacak her zaman bir konunuz vardır ve sohbet etmekten çok hoşlanırsınız. Ancak bir şeyler ters gitmeye başlamışsa artık sohbetleriniz eskisi gibi değildir. Onunla konuşurken artık eskisi gibi konu bulamıyor ya da konuştuğunuz konular sizi çok çabuk sıkıyorsa arkadaşlığınızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. Zoraki ilerleyen bir sohbet sizi hiçbir şekilde mutlu etmeyecektir.

Görüşmeleriniz enerjinizi tüketiyorsa;

Arkadaşınız ile her görüşme sonrası kendinizi mutlu ve huzurlu değil de enerjisi tükenmiş hissediyorsanız keyifli zaman geçirmemişsiniz demektir. Sürekli aynı şeylerden bahsetmek ya da size iyi gelmeyen konulardan bahsetmek sizi zorluyor olabilir. Yada onun yanında kendinizi mesafeli, kaygılı, aşağılanmış ve yalnız hissediyor olabilirsiniz. Bu tarz bir görüşmenin ve arkadaşlığından size bir faydası olmayacağı için sürdürmenin gereği de yoktur.

Sizi kıskanıyor ve hayatınıza müdahale ediyorsa;

Bazı arkadaşlar tıpkı kötü bir sevgili gibi sizi sürekli kontrol eder, mesajlarına dönemediğinizde trip atar, başka arkadaşlarınızla vakit geçirmeniz kıskanır ve sizi oldukça boğar. Bu gibi arkadaşlar size güven ve özgürlük duygusu sağlamaz. O nedenle sağlıklı bir arkadaşlıktan da söz edilemez.

Eğer yukarıda saydığımız sebeplerin birçoğunu arkadaşlığınızda yaşıyorsanız ilişkinizi gözden geçirmeli ve size faydası olmayan hatta zarar veren bu arkadaşlığı sonlandırmanızda yarar var demektir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.