Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Aşık Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Birine aşık olduğunuzda siz daha bunun farkında bile olmasanız da vücudunuzda bazı değişiklikler meydana gelmeye başlar ve kendinizde bazı farklılıklar söz konusu olduğunu hissetmeye başlarsınız. dopamin ve oksitosin gibi nörokimyasallar aşık olduğunuzda beyninizde artışa geçer. Bunun anlamı zevk duygusunun artması, acı yerine daha pozitif duygulara yoğunlaşma, bağımlılık ve cinsel istekte artıştır.

Aşık olduğunuz kişinin yakınında olmanız ona sarılıp öpmeniz esnasında oksitosin sayesinde stresiniz azalır, daha sakin ve keyifli bir ruh haline sahip olursunuz. O esnada beyniniz dopaminle dolu olduğundan kendinizi daha mutlu ve pozitif hissedersiniz.

Birine aşık olduğunuz ilk zamanlarda midenizde uçuştuğunu iddia ettiğiniz o kelebeklerin nedeni de aslında hormonlarınızdır.

İşte aşık olduğunuzda vücudunuzda ve ruh halinizde meydana gelen değişimler:

Kendinizi daha fazla güvende hissedersiniz

Aşık olduğunuz zaman beyninizde vazopressin, adrenalin, dopamin ve oksitosin hormonları artışa geçer. Bu hormonlar sarılma, öpüşme ve cinsel ilişki gibi durumlarda salgılanmaktadır. Böylece partnerinize bağlılığınız ve güven duygunuz artar. Bunun yanı sıra kendinizi daha sakin ve yaşamdan memnun hissedersiniz.

Fiziksel etkiler

Aşık olduğunuzda Adrenalin ve norepinefrin hormonlarının daha fazla salgılanıyor olması nedeni ile kalp atışlarınızda hızlanma olur. Aynı zamanda yüzünüzde kızarma ve avuç içlerinizde terleme meydana gelir.

Stres durumunuz değişir

Aşık olduğunuzda karşınızdaki kişinin size karşı duygularından emin oluncaya dek bir stres durumu söz konusu olabilir. Sizi reddetmesi ya da aynı duyguları size karşı beslemiyor olma ihtimali sizde stres duygusuna yol açar.

Stres nedeni ile de korzitol seviyeniz artar. Bu artış aşık olmanızın üzerinden yaklaşık 12 ay geçtiğinde azalır ve kortizol seviyeniz normal hale gelir.

Kendinizi daha mutlu hissedersiniz

Aşık olduğunuzda dopamin artışı olmasından dolayı beyninizin ödül ve zevk merkezinde bazı değişiklikler olur ve kendinizi eskisinden daha mutlu hissedersiniz.

Kalp atışınız ve nefesiniz aşık olduğunuz kişi uyumlu hale gelir

Bu durum karşılıklı aşk duygusuna sahip olan çiftlerde ortaya çıkan bir durumdur. Çiftler birbirlerine yakın mesafede olduklarında kalp atışlarının ve nefes alıp verişlerinin birbirleri ile ne kadar uyumlu olduğunu fark ederler. Bu aynı anda yanı hisler içinde olmanızdan kaynaklıdır.

Kronik ağrılarınız azalır

Aşk duygusu ağrı kesicilerin beyinde harekete geçirdiği bölgeleri harekete geçirmeyi başaran duygudur. O nedenle ilk aşık odluğunuz aylarda kronik baş ağrılarınız var ise bunların ortadan kaybolduğunu fark edebilirsiniz.

Yoksunluk hissi oluşur

Aşık olduğunuz kişiden uzak kaldığınız zaman vücudunuz kortikotropin hormonu salgılar. Kortikotropin, kendinizi depresif ve kaygılı hissetmenize sebep olur. Yani stresinizi artırır. Buda aşık olduğunuz kişiden ayrı kaldığınızda kendinizi mutsuz ve stresli hissetmenizi sağlar. bu duyguda aşık olduğunuz kişiye karşı bağımlılığınızın artmasına yol açar.

Mide problemi yaşarsınız

Aşık olduğunuzda beyniniz kortizol hormonu salgılamayı artırır ve buda midenizin bozulmasına yol açar. Strese neden olan bu kortizol hormonu iştahsızlık ya da mide bulantısı gibi sorunlara yol açar. Midenizde kelebeklerin uçuşmasından da kortizol hormonu sorumludur.

Gözbebekleriniz büyür

Karşınızdaki kişiye karşı güçlü bir çekim söz konusu olduğunda “midriyaz” adı verilen kimyasal bir reaksiyon oluşur. Midriyaz, beyninizdeki sempatik sinir sisteminde meydana gelen bir olaydır. Midriyaz gözbebeklerinizin büyümesine sebep olur. Çevrenizdeki durumu daha iyi algılayabilmeniz için gözbebekleriniz genişler.

Tansiyonunuz düşer

Yüksek tansiyon birçok tehlikeli hastalığı tetikleyen bir durumdur. Ancak aşık olduğunuzda tansiyonunuz düşüşe geçeceği için sağlığınızda olumlu bir şekilde etkilenecektir. Evli ve mutlu çiftlerde tansiyon daha düşüktü ve kalp ve damar hastalıkları daha az görülmektedir.

Feromonlar tetiklenir

Feromonlar yani koku kimyasalları aşık olduğunuzda daha etkili bir şekilde çalışmaya başlar.
Feromon sinyalleri, beynin hipotalamus bölgesi tarafından algılanır. Buda hormon seviyelerindeki değişimlerden cinsel davranışlara kadar kişideki birçok şeye etki eder. Örneğin; aşık olduğunuz kişinin tişörtünü giymeniz kendinizi çok mutlu hissetmenize yol açar. Bunun sebebi feromonlardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.