Aşırı Kilo Verme ve Vücutta Şekil Bozuklukları

Anasayfa / Güzellik / Aşırı Kilo Verme ve Vücutta Şekil Bozuklukları
Aşırı Kilo Verme ve Vücutta Şekil Bozuklukları

İster ameliyat yöntemi ile ister ameliyatsız şekilde olsun aşırı derecede kilo vermiş olmak vücutta bazı şekil bozukluklarına sebebiyet verir. Özelliklede mide ameliyatı ile ani kilo verişler vücudun estetik olarak bozulmasına neden olur.

Günümüzdeki sağlıksız beslenme ve yaşam biçimi obezitenin artışına neden olmakta. Sürekli sağlıksız yiyeceklerle beslenmek ve hareketsizlik kilo almanıza etki eden faktörlerin başında yer almakta. Zamanla obeziteye kadar varan kilo problemleri kendi çabalarınızla geri verilemediğinde mide ameliyatları gibi yöntemlere başvurmanızı gerektiriyor. Fakat bu ameliyatların sonrasında deforme olan vücut ancak sağlıklı beslenme ve sporla toparlanabilir. Ve bunu da mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkate alarak ve doktorunuzun takibinde yapmalısınız.

Mide ameliyatı olabilmeniz basit bir karar değildir. Öncelikle uzman bir cerrahın bu ameliyatı gerçekleştireceğinden emin olmalı ve hastane ve doktor konusu hakkında ciddi bir araştırma yapmalısınız. Ameliyat sonrası vücudunuzun toparlanması için uzman bir plastik cerraha ihtiyacınız olacak. Ve bu büyük değişimi zorlu süreci daha kolay atlatabilmeniz için bir psikologdan yardım almanızda da fayda var. Ve en son olarak vücudunuzun sporla toparlanabilmesi ve sağlıklı beslenme için bir diyetisyen ve spor hocası desteğine de ihtiyacınız olacak.

Ameliyat öncesinde yaşam düzeniniz ve sağlık durumunuz çok iyi değerlendirilerek ameliyatın riski en aza indirilmeli. Psikolojik rahatsızlığı olan kişiler, sigara içenler, yüksek tansiyon ya da diyabet hastalığı olanlar ameliyat açısından riskli durumda olan kesimdir. Öncelikle bu durumların ortadan kaldırılması ya da minimuma indirilmesi için uygulamalarda bulunup ameliyat konusu daha sonra tekrar değerlendirilmelidir.

Ameliyat sonrası aşırı kilo ve yağ kaybı sonucu ciltte sarkmalar meydana gelecektir.  Vücudun her bölgesinde sarkıklık ve gevşeklik oluşur. Yüz, meme, boyun, popo, karın, kasık, kollar ve bacaklar orantısız bir şekilde sarkık ve kötü görünecektir.

Bu deformasyon kişinin genetik yapısına, yaşına ve varsa diğer hastalıklarının etkilerine göre farklılık gösterecektir. Yani ameliyat olan herkesin vücut problemleri ve sarkık bölgeleri aynı olamaz. Sporla desteklenen bu süreç daha az deformasyon olmayı sağlar.

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmeli?

Kalp ve tansiyon değerlerinin ameliyat için uygun durumda olması öncelikle dikkat edilmesi gereken konulardır. Böbrek, karaciğer, tiroit, şeker gibi hayati fonksiyonları etkileyen rahatsızlıklar göz önünde bulundurulmalı.

Çok fazla vücut şekil bozukluğu oluşmuşsa tüm vücudun şekillendirilmesini sağlayan belt lipektomi yöntemi uygulamasına başvurulabilir. Bu ameliyat ile vücudun sarkık bölgeleri istenilen forma sokulabilir. Ve o sarkık görüntülerden kurtulabilirsiniz.

Tahmin edeceğiniz üzere mide ameliyatı çok kısa sürede atlatabileceğiniz bir durum değil. Ameliyat sonrası da kendinizi toparlayabilmeniz için uzun bir zamana ihtiyacınız var. O yüzden bu aşamalar ve süreçler hastaya çok net bir şekilde anlatılmalıdır. Hasta kendisini nasıl bir sürecin ve nelerin beklediğini çok iyi biliyor ve kabulleniyor olması gerekiyor.

Ameliyat olduktan sonra genellikle 2 ile 5 gün arasında hastanede istirahat etme süreciniz olacaktır. Bu yapılan işlemin büyüklüğüne ve sizde yarattığı etkinin durumuna göre değişkenlik gösterecektir.

Ameliyat sonrasında 1 ay boyunca vücut korse ile desteklenmelidir.

Vücut şekillendirme işlemi için 1 ya da 1,5 sene kadar beklemeniz gerekmedir. Ameliyattan sonra ilk 6 ay hızlı bir şekilde daha sonraki 6 ay ise daha yavaş kilo verme durumu söz konusu olduğundan dolayı vücudunuzdaki gerçek deformasyon ve fazlalıklar 1,5 yıl sonra tam olarak netleşmiş olur. Yada bu süreyi hedeflenen kilonuza ulaşana kadarda bekleyerek gerçekte istediğiniz vücut ölçülerinize kavuşabilirsiniz.

Eğer germe ameliyatı olduktan sonrada kilo vermeye devam ederseniz ciltte yeniden sarkmalar meydana gelebilir. 8 kiloya kadar vücut bunu tolere edebilir ama daha fazla kilo düşüşlerinde gözle görülür sarkmalar tekrardan ortaya çıkacaktır. Buda boşuna ameliyat olduğunuz anlamına gelir. O sebepten dolayı ya istenilen sabit kalacağınız kiloya kadar germe ameliyatını ertelemeniz gerekir yada germe ameliyatından sonra kilo vermeyi durdurmalısınız. Bu noktada tam olarak ne istediğinizden çok iyi emin olarak germe ameliyatına karar vermeniz en doğrusu.

Vücut şekillendirme operasyonu neler içerir?

360 derece vücut germe

Popo germe

Abdominoplasti karın germe

Göğüs dikleştirme

Jinekomasti

Üst kol germe

Üst bacak germe

Genital germe

Yüz gençleştirme

Sırt germe

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.