Aşırı Üşümenin Sebepleri Nelerdir ?

Anasayfa / Sağlık / Aşırı Üşümenin Sebepleri Nelerdir ?
Aşırı Üşümenin Sebepleri Nelerdir ?

Üşüme durumu kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Bazıları dondurucu soğuklara aldırış etmezsek bazıları azıcık soğuk bir ortama da bile donar hale gelebiliyor. Aşırı üşüyen kişilerde bu durum aslında çokta hafife alınmaması gereken bir durum olabilir. Çünkü bu durum bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Peki bu hastalıklar neler olabilir?


RAYNAUD

Üşüme sebebi olarak en çok örnek gösterilebilecek rahatsızlıklardan biridir. Soğuk havaların ve stresinde etkisi ile eller ve ayaklarda oluşan morluklar ve damar kasılmaları meydana gelmektedir. Buda dolaşım bozukluğunun ciddi bir boyutta olduğunun göstergesidir. Özellikle kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar kılcal damarlarda zararlı madde birikimi yapar ve bu durumun oluşmasına sebep olur. Daha ileri evrelerde ise parmaklarda soğuğunda etkisi ile hissizlik oluşur ve morarmalar oluşur. Hatta dikkatli olunmaz ve önlem alınmazsa uzuvlarda çürüme ve kangren oluşumuna bile yol açabilir.


ANEMİ

Halk arasında daha çok kansızlık olarak bilinen anemi hastalığı da aşırı üşümeye yol açan bir rahatsızlıktır. Özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. Bunun sebeplerinin başında yetersiz beslenme, uzun adet dönemlerinde aşırı kan kaybetme, katı diyetler yapılması gelmektedir. Üşüme ile başlayan hastalık belirtileri halsizlik, çarpıntı gibi nedenlere de yol açarak ilerlemekte.

 

DEMİR EKSİKLİĞİ

Demir eksikliği de üşümeye yol açan bir diğer hastalıktır. Demirin görevi oksijenin hücrelere taşınmasını sağlamaktır. Eğer vücudunuzda demir oranı eksik olursa enerjiniz düşeceği için sürekli üşümenize neden olur. Demir seviyenizi kan testi yaptırarak öğrenebilir ve eğer doktorunuz gerekli görürse ilaç tedavisi ile demir seviyenizi dengeleyebilirsiniz. Kırmızı et, balık, baklagil, yeşil sebze gibi gıdalar tüketerek de demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tahin, pekmez ve keçiboynuzu yemekte demir ihtiyacı için çok faydalıdır.


YETERSİZ UYKU


Yeterli derecede uyuyamamış olmak bir süre sonra sinir sisteminize zarar vermeye başlayacaktır. Buda beyindeki düzenleyici mekanizmaları dışarı atarak  vücut sıcaklığınızın azalmasına sebep olur. Uzun süre düzenli uyuyamamış kişilerde aşırı üşüme sorununun oluşması çok normal bir durumdur. Çünkü düzenli uyku vücudun sağlıklı olmasında en önemli etkendir.

DEPRESYON

Psikolojik durumu bozuk kişilerde sağlık mekanizması da normal çalışmamaktadır. Çünkü depresyon sadece psikolojik bir durum değildir. İlerleyen aşamalarda bedensel açıdan da sağlığı etkileyen durumlara yol açabilir. Vücutta ağrılar, bulantılar, üşüyüp titremeler, karıncalanmalar gibi olumsuz etkiler gösterebilir.

DİYABET (Şeker Hastalığı)

Diyabet hastalığında ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve ağrı hissedilebilmektedir. Buda sinirlerin sıcaklık hissi ile alakalı beyne mesaj göndermemesinden kaynaklanmaktadır. Buda daha fazla üşümenize neden olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE ZAYIFLAMA

Normalde el ve ayaklarda hissedilen üşüme eğer tüm vücutta etkisini göstermeye başlamışsa bunun nedeni bağışıklık sisteminizin zayıflaması olabilir. Genelde candida isimli parazitlerin sebep olduğu bağışıklık sisteminin zayıflaması sürekli üşümenize yol açabilir.

İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ

Bazı ilaçların yan etkileri üşüme ve titreme gibi sebeplere yol açabilir. Eğer başka bir rahatsızlığın tedavisi için ilaç kullanmaktaysanız ve ansızın başlayan üşüme problemi yaşanıyorsa ilaçların prospektüsünde yan etkilerinden bir olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer bu üşüme durumu çok rahatsızlık verecek aşamaya gelirse de doktorunuza başvurup ilacınızda değişiklik yapmasını isteyebilir yada çözüm yolunun ne olabileceğini danışmanız gerekmektedir.

SAĞLIKSIZ BESLENME

Genellikle kadınlarda çok sık ve bilinçsiz diyet yapmalarından kaynaklı olarak vücut dengeleri bozulmaktadır. Buda yetersiz besinlerden dolayı vücudun soğuğa karşı dayanıksız hale gelmesine yol açar. Çünkü vücudun enerjisi ve sağlığı için bazı besinleri tüketmemiz şarttır. Aksi halde sağlıksız kilo kayıpları yetersiz beslenme vücut dengenizi bozar ve aşırı üşümelere yol açar. Örneğin Ramazan ayında oruç tutarken daha fazla üşüme hissi oluşması normalde aç durmaya alışık olmayan bünyenin birden aç kalmasından kaynaklanmaktadır. Erkeklerde kas kitleleri daha fazla olduğu için kadınlara oranla üşüme problemini daha az yaşarlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.