Ayak Bileği Burkulması Nasıl Tedavi Edilir?

Anasayfa / Sağlık / Ayak Bileği Burkulması Nasıl Tedavi Edilir?
Ayak Bileği Burkulması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak ve ayak bileği burkulması birçoğumuzun zaman zaman yaşadığı bir problemdir. Ve bazen sık sık tekrarlayabilir. Ayağınızın eklem bölgesinde bulunan elastik yapıdaki lifler, burkulma esnasında olması gerekenden biraz daha fazla esneme hareketine maruz kalırlar. Aniden liflerin bu şekilde gerilmesi ayak sağlığınız açısından aslında çok önemli bir risk oluşturmaktadır. Bazı durumlarda kısa sürede geçse de bazen de haftalarca ağrısı devam eder ve basma problemi yaşanır.

Ayak Bileği Burkulması Neden Olur?

Ayak bileği burkulmasının nedenlerinin başında ayak bileğinin aşırı bir şekilde dışa doğru bükülmesi gelir. Ani bir hareketle düzgün bir şekilde adım atamamak, bir engele takılmak ya da zıpladıktan sonra yanlış bir pozisyonda yere inmekten kaynaklanabilir. Bu gibi nedenlerle ayak bileğinin dış yan bağlarında aniden travmatik bir gerginlik oluşur. Hatta nadir de olsa bu yan bağlarda kopma bile olabilir. Eğer büyük bir sorun oluşmamışsa esneme hareketleri ile kısa sürede ağrınız geçecektir.

Ayak bileği nadirde olsa içe doğruda burkulabilir. Ayağın aşağı doğru bükülme açısı ne kadar yüksek olursa burkulmanın şiddeti o denli fazla olur.

Ayak Bileği Burkulmasına Yol Açabilecek Faktörler

Ayak burkulması genellikle kadınlarda daha fazla rastlanır. Bunun nedeni ayak bileği bağlarının daha zayıf yapıda olmasıdır. Bu ayak bileği dengesinin daha kolay bozulmasına neden olur.

Kadınlarda daha sık rastlanmasının bir diğer nedeni de topuklu ayakkabılar giymeleridir. Topuklu ayakkabı ile ani hareketler yapılması ya da kötü zeminlerde dikkatsiz ve hızlı bir şekilde yürümeleri ayak bileği burkulmasına sebep olmaktadır.

Boyunuzun uzun ve kilonuzun fala olması da ayak bileği burkulmasına neden olan etkenlerden biridir. Ayaklar vücudun tüm ağırlığını taşıdığı için aşırı yük bazen bu tarz sorunlar oluşmasına sebep olabilir.

Vertigo gibi denge bozukluğu problemi olan kişilerde de ayak bileği burkulmasına çok sık rastlanır. Bir bacağın diğerinden kısa olması durumu da yürüme esnasında dengeyi bozacağı için ayak bileği burkulması çok sık yaşanabilir.

Bilinçsiz bir şekilde spor egzersizleri yapmak da bazen ayak bileği burkulmasına yol açabilir. Yada spor yaparken uygun olmayan kıyafet ve ayakkabı kullanmanız ayak bileklerinizde probleme sebep olabilir.

Ayak Bileği Burkulmasının Belirtileri

Ayak bileğinde oluşan ağrı: Ayak bileğinizi burktuğunuzda ayak bileği ekleminin her tarafında bir ağrı hissedilir. Bu ağrı burkulma anında hemen başlayabilir ya da o an hiçbir belirti hissetmeseniz de 48 saat sonra bile ortaya çıkabilir.

Ayak bileğinde şişme ve morarma olması: Ayak bileği burkulmasında her zaman şişlik ve morarma oluşması söz konusu olmayabilir. Ama şiddetli burkulmalarda bu belirtiler ortaya çıkabilir.

Ayak hareketlerinde kısıtlanma olması: Ayağı hareket ettirirken zorlanma ya da üzerine basarken ağrının artması gibi durumlar oluşabilir.

Ayakta uyuşma olması: Bazı ayak bileği burkulmalarında ayakta karıncalanma, soğukluk ve uyuşma gibi belirtilerde görülebilir. Bunun nedeni ayak bileğine doğru yayılan Peroneal Sinirin baskı altında kalmasıdır. Eğer sinirde aşırı bir zedelenme oluşmuşsa uzun süre bu belirtiler devam edebilir.

Burkulma esnasında ayak bileğinde esneme ya da yırtılma sesi duyulması: Eğer ayak bileğinizden bir yırtılma sesi geldiğini fark ederseniz burkulmanın çok şiddetli olduğunu gösterir. Bir uzmandan bu konuda yardım almanızda fayda vardır.

Ayak Bileği Burkulmasının Tedavisi

Ayak bileği burkulması yaşandığı an ayağa hemen buz uygulaması yapılmalıdır. Yada çapraz bandaja alınmalıdır. Eğer evde ya da müsait bir ortamda iseniz mutlaka ayak bileğinizin altına bir yastık koyarak yüksekte tutmalısınız. Ve mümkün olduğunca bir süre ayağınızın üzerine basmadan dinlenmesini sağlamalısınız. Ayak bileği burkulması tedavisi RİCE metodu ile sağlanır.

Rest (R) İstirahat
İmmobilizayon (İ) Hareketsiz bırakmak
Compression (C) Bandaj uygulamak
Elevation (E) Yükseğe çıkarmak

RICE yöntemi ile dokuda oluşan ödemin azalması sağlanır. Daha sonra eğer ağrı ve şişlik dayanamayacağınız derecede ise ağrı kesici veya ödem giderici merhemler kullanabilirsiniz. Ayağınızı bir süre dinlendirip ağrı azalmaya başladıktan sonra çok hafif ayak egzersizleri yaparak normale dönmesini sağlayabilirsiniz.

Evde uygulanan tedavi yöntemleri işe yaramadıysa ve sorun devam ediyorsa bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına muayene olmanızda fayda vardır. Röntgen çekilerek ayak bileğinizdeki hasar durumu tespit edilir ve gerekli tedaviye başlanır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.