Ayaklardaki Çatlaklardan Kurtulma Yolları

Anasayfa / Güzellik / Ayaklardaki Çatlaklardan Kurtulma Yolları
Ayaklardaki Çatlaklardan Kurtulma Yolları

Ayak çatlakları genelde daha çok kış aylarında yaşanan bir problemdir. Havaların soğuması ile kuruyup çatlayan ayaklar bir çoğumuzun yaşadığı bir sorundur. Hem canımızı yakar hem de kötü bir görüntüye sebebiyet verir. Havaların soğumasının yanı sıra aşırı ayakta durmak, yorgunluk, yaşın ilerlemesi, cildin aşırı su kaybetmesi gibi sebeplerde ayaklarda çatlaklara yol açan etkenler arasındadır.

Peki bu çatlaklarla nasıl başa çıkabiliriz?

Nemlendirici krem kullanma

Gece uyumadan önce ayaklarınıza nemlendirici kremi yoğun olarak sürüp üzerine de pamuklu bir çorap giyerek yatarsanız sabaha kadar krem derinize nüfuz ederek cildinizi yumuşatmış olur. Bir süre bu şekilde uygulamaya devam ederseniz ayaklarınızdaki çatlaklar iyileşmeye başlayacaktır.

Hazır kremler kullanmak istemiyorsanız evde kendiniz özel karışımlar uygulayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp ayaklarınızın çatlak kısmına sürerek 20 dakika bekletmeniz yeterli. Bu basit uygulamayı haftada 2-3 kez tekrarlamanız çatlaklardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bal ve Zeytinyağı etkisi

  • 1 tatlı kaşığı susam yağı
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Bu 3 malzemeyi bir kasede karıştırmanız nemlendiricinizi elde etmeniz için yeterli. Uygulama öncesi ayaklarınızı sabunlu ve ılık bir suda bekletmeniz gerekmekte. Ayaklarınız iyice yumuşadıktan sonra topuk kısımlarını sünger taşı ile ovmalısınız. Ovma işleminin ardından hazırlamış olduğunuz karışımı sürebilirsiniz. Bu işlemi gece uyumadan önce yapıp yine üzerine çorap giyerseniz sabaha kadar ayaklarınızın bu nemlendirici ile yumuşacık olmasını sağlarsınız.

Pirinç Unu kremi

  • 3 çay kaşığı elma sirkesi
  • 3 yemek kaşığı pirinç unu
  • 3 çay kaşığı bal

Malzemelerinizi iyice karıştırdıktan ve macun kıvamına geldikten sonra topuklarına sürebilirsiniz. 10 dakika bu şekilde bekletmeniz yeterli. Hem ölü derilerden kurtulmanıza hem de ayaklarınızın yumuşacık olmasını sağlar.


Gül suyu ve gliserin kremi

  • 1 tatlı kaşığı gliserin
  • 1 tatlı kaşığı gül suyu

Bu 2 malzemeyi bir kasede macun kıvamına gelinceye dek karıştırın. Ve çatlak olan topuk kısmınıza bol miktarda sürün. Pamuklu bir çorap giyerek sabah kadar bu şekilde beklettiğinizde ayaklarınızın büyük ölçüde yumuşadığını göreceksiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.