Ayrılıkla Baş Etmenin Yolları

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Ayrılıkla Baş Etmenin Yolları
Ayrılıkla Baş Etmenin Yolları

Ayrılık süreci herkes için farklı etkilere yol açan ama zorlayıcı bir süreçtir. Ayrılık sonrası çevremizdeki bizi seven insanlar her şeyi unutup yolumuza devam etmemiz gerektiği yönünde tavsiyelerde bulunur. Bu tabii ki yapıcı ve iyi niyet içeren bir tavsiyedir. Fakat çokta işe yaradığı söylenemez. Çünkü ayrılık kararı vermekten daha çok ayrılık sonrası yaşanacak süreç daha zorlayıcıdır. Çevremizde bize tavsiyelerde bulunan kişilerde ayrılık yaşamış olabilir fakat bu süreç herkeste farklı etkilere yol açmaktadır.

 

Yas süreci

İlk yapmanız gereken belirli bir süre ilişkinizin yasını gerektiği ölçüde tutabilmektir. Herkes biran önce toparlanıp bu yas sürecinden kurtulmanızı söyler fakat hayatınızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeniz için yas sürecini yaşamanız şart. Acınızı yaşamanız, hayal kırıklıklarıyla savaşmanız ve yas tutuyor olmanız sizi güçsüz biri yapmaz. Çünkü bu çok insancıl ve doğal bir süreçtir. Duygularınızı doğal akışında yaşamak yerine üstünü örtmeye ya da ertelemeye çalışırsanız bu ilerleyen aşamalarda daha farklı psikolojik problemlere yol açabilir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için ilk önce bu acı verici duygu durumunu sonlandırıncaya kadar açıkça yaşamanızdır.

Doğru kişiden destek almak

İlişkiniz sona erdiğinde çevrenizdeki herkes iyi ya da kötü yorumlarda bulunmaya hatta siz kendinizi daha iyi hissedersiniz düşüncesi ile eski partnerinize olumsuz yönde tepkiler göstermeye onu kötülemeye varan söylemlere başvuracaklardır. Yada sizi hata yaptığınız, zamanınızı o kişiyle boşa harcadığınız konusunda suçlayıcı ve yargılayıcı tepkilerde bile bulunabilirler. Bu süreçte ihtiyacınız olan sizi yargılayan ya da sürekli suçu karşı tarafta gösteren tarzda destekler değil de olayları daha tarafsız bir şekilde görüp mantık ve saygı çerçevesinde yorumlarda ve tavsiyelerde bulunan kişilerdir. Çünkü diğer türlü olumsuz etkilenip sağlıklı düşünebilme ve hissedebilme yetinizi kaybedebilirsiniz.

İhtimallere son vermek

İlişkiniz boyunca yapmış olduğunuz yanlışları düşünmek ya da şöyle olsaydı gibi senaryolar kurmak yerine daha mantıklı düşünmeye yönelin. Çünkü geriye dönme ve o an yaşanan durumu söylenmiş sözleri geri alma ya da değiştirme şansınız artık mümkün değil. Bunu kabullenip kendinize dersler çıkartmalı ve bir sonraki ilişkiniz için doğru adımlar atmanızda yol gösterici tayin edin.

Öfke boşaltımı

İlişkiler sona erdiğinde maalesef ardında çokta iyi duygular bırakmaz. Özelliklede ayrılma sebebi bir aldatma olayı ise. Ve ilişki biterken içinizden geldiği gibi bir yüzleşme yaşamamış ve söylemek istediğiniz şeyler içinizde kalmışsa bu öfke duygusu sizi rahat bırakmayıp ilişki sonrasında da devam edecektir. Böyle durumlarda içinizde birikmiş ve dışa vurma imkanınız olmayan bu öfke duygusundan ya da tüm negatif duygularınızdan yazarak kurtulabilirsiniz. Hayal kırıklığı, kızgınlık, acı ve öfke gibi duygularınızı eski partnerinize bir mektup yazıyormuş gibi düşünerek kağıda dökebilirsiniz. İçinizi tamamen boşalttıktan sonra onu artık affettiğinizi söyleyin ve herkes kendi yoluna bakabilir artık mesajını da verin. Bu tarz bir mektup kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Tabii ki yazdıktan sonra bu mektubu yok etmelisiniz. Gerçekten yazdıklarınızın ait olduğu kişiye vermeniz ya da başka birinin eline geçmesi çokta doğru bir şey olmayacaktır. Bu sadece sizin rahatlamanızı sağlamak içindi.

Yaşamınızda küçük değişiklikler

Evinizde ya da bulunduğunuz mekanda eski partnerinize ait birçok eşya olabilir ve amacınız onu unutmaksa bu eşyalardan biran önce kurtulmalısınız. Bunun yanı sıra ortamda ufak dekoratif değişiklikler yapmakta kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle sonlanan bir evlilikse yatak odanızın dekorunu baştan aşağı yenilemeniz en doğrusudur. Yeni çarşaflar, yastıklar, fotoğraflar hatta mümkünse yeni bir yatak.. Ayrılık sürecinde özellikle geceleri daha yoğun duygular hakim olacağı için onu hatırlatan hiçbir şey olmamalıdır.

Acılara son verme zamanı

Acılarınızı sonuna kadar yaşamanız gerektiğini söyledik ama elbet bununda bir sonu olmalıdır. Sürekli kendinizi üzerek, ağlayarak ya da depresyon modunda takılarak hayatınıza devam edemezsiniz. Durmanız gerektiği yeri bilerek bu duruma bir son vermelisiniz. Mantıklı kararlar alarak hayatınıza devam etmek ve yaşanan acıları geride bırakmanın zamanın çok iyi belirlemeli ve toparlanmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.