Baba Adaylarının Hamilelik Sendromu

Anasayfa / Hamilelik / Baba Adaylarının Hamilelik Sendromu
Baba Adaylarının Hamilelik Sendromu

Bebek beklerken yaşanan duygu durumu ve fiziksel değişimler sadece anne adaylarının değil aynı zamanda bazı baba adaylarının da problemidir.

Anne adayları gebelik döneminde hormonal ve fiziksel değişimlerle baş etmeye uğraşır ve bu normal bir süreçtir. Ancak bazı baba adayları da tıpkı anne adayları gibi bu süreçte bir takım duygu durumları ve fiziksel değişimler yaşayabiliyorlar. Kuvad (couvade) sendromu denilen bu durum, baba adaylarında ve hatta bazen çocuklarda da görülebiliyor.

Kuvad (couvade) sendromu baba adaylarının gebelik boyunca ya da bazen doğum sırasında yaşadıkları bir sorundur. Hatta bazı baba adayları her iki süreçte de bu durumu yaşar.

Bazı ülkelerde ise bu bir sorun değil, bir gelenektir. Doğum esnasında babanın da yatağa yatması, gebelik süresince bazı yiyeceklerden uzak durması, doğum sancılarını taklit etmesi gibi şeyler yaparlar. Hamile eşine gösterilen ilginin ona da gösterilmesini isterler.

Ancak bizim ülkemizde bu bir gelenekten öte, baba adayının hamilelik sürecinde yaşadığı bir stres, endişe ya da korku gibi düşünülebilir.

Kuvad sendromu en çok gebeliğin son 3 ayında özellikle de son 1 ayında daha sık görülmektedir. Örneğin; bu sendromu yaşayan birçok baba adayında eşlerinin gebelik süresi boyunca mide ve bağırsak problemi yaşadığı tespit edilmiştir. Gebelikten 6 ay öncesinde ve doğumdan 6 ay sonrasında bu problem görülmemektedir. Gebelik süreci ve baba olma stresi bu tarz rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Çok kaygılı bir yapıya sahip olan ya da ekonomik durumu düşük olan baba adaylarında kuvad sendromu daha fazla görülmektedir.

Baba adaylarında kuvad senromunun görülmesinin altında yatan sebepler:

Küçük yaşta babasını kaybetmiş ya da babası tarafından terk edilmiş olması
Hamileliğin plansız olması
Eğitim seviyesinin düşük olması
Ekonomik açıdan kendini güvence altında hissetmemesi
Evlilikte problemler olması
Annelerine çok düşkün olmaları
İlk cinsel ilişkisini evlendiği zaman eşiyle yaşamış olması

Kuvad sendromunun belirtileri çoğunlukla bebek doğduğu an biter. Ancak bazı baba adaylarında bebek doğduktan sonrada bir süre bu belirtiler görülmeye devam edebilir.

Kuvad sendromu belirtileri:

İştahsızlık durumu
Diş ağrısı
Bulantı ve kusma
Sindirim problemine bağlı kabızlık veya ishal
Karın ağrısı
Depresyona girme
Gergin ve sinirli olma
Uykusuzluk
Baş ağrısı
Aşerme
Karında şişkinlik

Kuvad sendromu tedavisi:

Psikoterapi ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Ancak çok rahatsız edici derecede bir belirti göstermediği sürece buna gerek görülmez. Kendiliğinden bir süre sonra geçebilecek bir durumdur. Genelde ilk çocukta baba adaylarının sürecin nasıl ilerleyeceğini bilmemesinden dolayı yaşanan bir durumdur. Ancak, ikinci ya da üçüncü çocuğun hamilelik sürecinde de aynı belirtiler yaşanıyorsa bir uzmana danışılmasında fayda vardır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.