Badana Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Dekorasyon / Badana Nasıl Yapılır?
Badana Nasıl Yapılır?

Evinizin rengini değiştirmeye karar verdiniz ama boyacıya para ödemek istemiyor musunuz? Aslında bazı detayları öğrendiğiniz zaman bunu sizde çok basit bir şekilde sizde yapabilirsiniz. Duvar boyamak sanıldığı kadar zor değil.

Boyamak istediğiniz odadaki eşyaları mümkün olduğunca dışarı çıkarmalı ve odayı daha boş bir hale getirmekle işe başlamalısınız. Dışarı çıkaramayacağınız eşyaları da hiçbir şekilde boya ile temas etmeyecek şekilde bir naylon ya da örtü ile kapatın.

Yer zemini içinde boya yaparken kullanılan naylon örtüler ile ya da gazete ve kartonlarla kaplayın.
Tüm bu önlemlere rağmen yine de boya ile temas edebilecek yerler için yanınızda su ve yüzey temizleyici bulundurun. Kirlenen yüzeyi anında silin yoksa daha sonra boya lekesini çıkarmak zor olabilir.

 

Boya yapmak için gerekli olan malzemeler:

Boya rulosu

İnce boya fırçası

Zımpara

Spatula

Toz bezi

Boya ızgarası

Kağıt bant

Merdiven

Boya karıştırmak için tahta çubuk

Çatlakları kapatmak için macun

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra sırası ile yapılacak uygulamalara gelelim.

Duvarları temizleyin

Duvarınızda toz, kir ve yağ lekeleri varsa öncelikle bu lekeleri su, deterjanı ve sünger yardımı ile çıkarın. Deterjan artıkları kalmaması için temiz su ile durulayın.

Boya yapmaya başlamadan önce duvarda çatlaklar var ise spatula ile kazıyın. Eğer duvarlarda derin çatlaklar var ise macun ile bu boşlukları doldurun. Boyama işlemine macun kuruduktan sonra başlayabilirsiniz.

Boyama işleminden önce zeminin nemli ve kirli olmamasına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu şekilde bir zemine boya uygulamak sonradan yüzeylerde çatlaklara neden olur.

Pencere, kapı çerçevelerini bantlayın

Boyama işlemine geçmeden önce kapı ve pencerelerinizi kağıt bant ile bantlayın. Bu şekilde kapı ve pencerelerinize boya bulaşmasını önlemiş olursunuz. Boyama işlemi bitince kurumadan bu bantları çıkarın çünkü boya kuruduktan sonra çıkarırsanız bantla birlikte boyada soyulabilir. Eğer bu gibi soyulma işlemi olmuşsa ince fırça ile rötuş yapabilirsiniz.

Duvar astarı

Duvarlara astar uygulanması boyanın daha parlak görünmesini sağlar. Daha düzgün bir görünüm sağlar. Ama renk değişikliği yapılmamışsa ve duvarınızda bir pürüz yoksa astara gerek olmayabilir.

Rulo ve fırça kullanımı

Duvarların genelini rulo ile boyamalısınız. Duvarların rulo ile ulaşamadığınız köşelerinde ince fırça kullanabilirsiniz.

Rulo kullanırken boya kabının içine tamamını daldırmayın. Sadece boyaya değdirin. Boyamaya geçmeden önce ruloyu nemlendirin. Rulo nemli olursa boyayı duvara daha kolay yedirir.
Boyama esnasında rulo ızgarası kullanın. Bu sayede boya yere damlamamış olur.

W tekniğini kullanın

Daha verimli bir boyama stili için, önce W deseninde boyama yapın. Daha sonra ruloyu kaldırmadan bu desenin aralarını doldurun. Boşlukları bitirene kadar her bölümde bu şekilde devam edin.

Duvarları süsleme

Duvarlar tamamen kuruduktan sonra üzerinde bir süsleme yapılabilir. Boya üzerine yaldız ya da farklı desenler kuruma sonrası yapılmalıdır. Yoksa boyalar birbirine karışıp dağılabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.