Balıklar Sebze ve Meyve Yer mi?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Balıklar Sebze ve Meyve Yer mi?
Balıklar Sebze ve Meyve Yer mi?

Meyve ve sebzelerin insan sağlığına olan faydalarını artık anlatmaya bile gerek yok. İnsan gelişimi için büyük fayda sağlayan sebze ve meyveler akvaryum balıkları içinde oldukça yararlıdır. Birçok balık ek besin olarak taze meyve ve sebzeler yemekten çok hoşlanır. O nedenle arada sırada onlara sebze ve meyve vererek ufak sürprizler yapabilirsiniz. Bu sayede yaşam kaliteleri de artmış olur.

Balıklara sebze ve meyve verirken iyice temizlendiğinden çok emin olmalısınız. Biz insanların bile sağlığını olumsuz etkileyen kir, toz ve böcek ilaçları onlar için çok daha büyük tehlikeye neden olabilir. O nedenle bol su ile ovalayarak iyice yıkamalısınız.

Balıklara Sebzeleri Nasıl Vermeliyiz?

Eğer yapraklı bir sebze verecekseniz öncelikle ılık su dolu bir kaseye koyarak temizlenmesini sağlamalısınız. Kase içerisinde sebzeyi çok ezmeden kirlerini ovalayarak çıkarmalısınız. Daha sonra musluk suyu ile iyice durulamalısınız.

Yıkamış olduğunuz sebzeleri tamamen kuruması için bir kağıt havlu üzerine koymalısınız.
Temizlik aşamasından sonra sebzeleriniz balıklarınız yemesi için hazırdır.

Birçok meyve ve sebze çiğ olarak verilebileceği gibi bazılarını vermeden önce haşlamanız gerekmektedir.

Muz, kabak, armut, elma, havuç ve patates çiğ olarak balıklarınıza verilebilecek sebze ve meyvelerdendir. Küçük parçalar halinde keserek doğrudan balıklarınıza verebilirsiniz.

Çiğ tüketilmeyen sebze ve meyveleri haşlama ya da buharda pişirme yöntemleri ile hazırlayabilirsiniz. Fasulye ve bezelyeyi haşladıktan sonra kabuklarını ayırıp balıklara o şekilde vermelisiniz.

Haşlanmış sebzeleri balıklara vermeden önce tamamen soğuduğundan emin olmalısınız. Sıcak iken yemeye kalkarlarsa balıklarınıza zarar verebilir.

Marul, ıspanak ve lahana balıklarınıza verebileceğiniz faydalı sebzeler arasındadır. Ve balıkların favori sebzelerindendir.

Sebze artıkları ile suyun kirlenmemesi için 24 saat sonra kalan parçaları suyun içinden almalısınız.
Bezelye kabız olan bir balıklar için rahatlatıcı bir besindir. Balığa vermeden önce haşlayıp kabuklarını soymayı unutmamalısınız.

Kabak akvaryum balıklarının severek tükettiği bir besindir. Haşlayarak buharda pişirerek verebilirsiniz.

Kestaneyi haşlayarak yada közleyerek balıklarınıza verebilirsiniz. Üreme açısından da çok faydalıdır.

Böğürtlen ve dut vitamin açısından çok zengindir. Ve zengin anti kanser özelliğine sahiptir.

Haşlanmış mısır da balıkların severek tükettikleri bir besin olmakla birlikte çok fazla verilememesini tavsiye ederiz. Mısır sindirimi zor olduğu için balıklarınızı rahatsız edebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.