Balıklarda Kara Benek Hastalığının Tedavisi

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Balıklarda Kara Benek Hastalığının Tedavisi
Balıklarda Kara Benek Hastalığının Tedavisi

Kara benek hastalığı çoğunlukla Tang ve Cerrah balıklarında görülen bir parazitten kaynaklanır. Bunun yanı sıra diğer balık türlerinde ve yumuşakçalarda da görülebilen bir hastalıktır. Kara benek ya da diğer adı ile kara leke hastalığı Tang balığı hastalığı ya da Black Ich olarak da bilinir.

Akvaryum şartlarının ve akvaryumda bulunan suyun kötü olması durumunda oluşan bu bakteriler ilk başta 200 mikron boyundadırlar. Bu sebeple bizim onları görmemiz çok zordur. Bu bakteriler kötü akvaryum şartlarında yaşayan sağlıksız bir balık bulduğunda onun deri ve solungaçlarının altında bulunan sıvı ile beslenmeye başlarlar. 1 hafta kadar bir süre bu şekilde beslendikten sonra olgunlaşırlar. Olgunlaştıktan sonra diğer balıklara doğru gidip akvaryumdaki tüm balıkların bu hastalığa yakalanmasına yol açarlar. Eğer zamanında gerekli müdahale yapılmazsa ölümcül sonuçlara bile yol açabilir.

Kara Benek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kara benek hastalığına yol açan parazitler bir balığın cildinden beslenmeye başladığında siyah lekelerin ortaya çıkmasına sebep olan melanin pigmentine sahip olurlar. Bu parazitler balığın vücudunda sürekli hareket halindedirler. Buda lekelerin sabit kalmayıp yer değiştiriyor gibi görünmesine sebep olur. Açık renkli balıklarda bu durum daha kolay gözlemlenir. Koyu renkli balıklarda ise daha geç fark edilir.

Balıklar bu parazitlerden kurtulabilmek için ya da yerlerini oynatabilmek için akvaryum içersinde bulunan objelere kendilerini vurabilirler. Buda balığın uyuşuk hale gelmesine sebep olabilir. Renklerini kaybedebilir ve iştahsızlık sorunu yaşayabilir. Ayrıca kendini objelere çarparken yaralayabilir ve bu yaralı bölgelerde farklı enfeksiyonlarda oluşabilir.

Kara Benek Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kara benek hastalığının meydana geldiğini fark ettiğiniz an ilk önce yapmanız gereken bu ortamın temizliğini sağlamanızdır. Kara benek hastalığına yakalanmış olan balıklarınızı ayırıp farklı bir yerde karantinaya almanız gerekmektedir. Böylece diğer balıklarınızı bu bakterilerinizden korumuş olursunuz. Daha sonra sağlıklı balıklarınızın yaşayacağı ortamı ve suyunu temizlemelisiniz.

Temizlik işleminden sonra suyun sıcaklığını bir miktar daha arttırmalısınız. Tabi ki bunu balıklarınızı türünü göz önünde bulundurarak dayanabilecekleri bir ısıda olmasına dikkat ederek yapmalısınız. Parazitler sıcak suyun içerisinde yaşam döngülerini tamamlayamazlar. Böylece balığınız parazitlerinden kurtulabilir. Balığınızın derisinden atılan parazitlerin akvaryum suyundan arınması için suyuna tuz eklemelisiniz. 20 litre suyun içerisine 2 tatlı kaşığı iyotsuz tuz şeklinde bir orantı ile kendi akvaryum ölçülerinize göre hesaplama yapabilirsiniz.

Bu tedavi şekline karantinada olan balıklarınız için 10 gün devam etmelisiniz. 2-3 günde bir akvaryumun suyunun bir kısmını değiştirip yeni su ilave etmelisiniz. 10 gün sonra suyun tamamını değiştirmeli ve tuz ilave etmeyi sona erdirmelisiniz.

Bu süreçte ana akvaryumdaki balıkları da gözlemleyip aynı problemi yaşayıp yaşamadıklarını tespit etmelisiniz. Ve gerekli durumlarda kara benek hastalığı görülen balıkları ayırıp onları da ayrı bir alanda karantina altına alıp tedavi etmelisiniz.

Bu parazitler akvaryumda hiç balık olmasa bile birkaç ay boyunca suyun içerisinde hayatta kalabilmektedirler. Bu yüzden sağlığına kavuşan balıkları yeniden akvaryuma koymadan önce akvaryumu tamamen temizleyip yeniden kurmanız gerekmektedir. Akvaryum içerisindeki düzenek ya da aksesuarların çok iyi temizlendiğinden emin olmalısınız. Hatta bu aksesuarları ve filtreleri atıp yenilerini almanız en doğrusu olacaktır.

Bunun yanı sıra akvaryumunuza yeni bir balık aldığınızda direkt akvaryuma koymak yerine bir hafta ayrı bir yerde tutmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede eğer yeni balığınızda bir hastalık var ise diğer balıklarınıza bulaştırmamış olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.