Balıklarda Mantar Hastalığı

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Balıklarda Mantar Hastalığı
Balıklarda Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı akvaryum balıklarında çok sık görülen hastalıklardan biridir. Tüm akvaryumlarda mantar sporları bulunur. Ancak suyun kötü kalitede olması balıklarda mantar enfeksiyonuna yol açabilir.

Mantar enfeksiyonunun teşhisi oldukça basittir. Çünkü beyaz ve kabarık bir görünüme sahip olurlar. Akvaryumun içerisinde normalde sürekli bulunan mantar sporları balığın fiziksel yaralanması, strese girmesi ya da mukozasının zarar görmesi gibi çeşitli nedenlerle vücuduna yerleşip çoğalırlar.

Mantarlar çoğunlukla balıkların kafasında, yüzgeçlerinde ve burunlarında oluşur. Pamuksu bir yapıları vardır. Mantar enfeksiyonu kötüleşmeye başladığında gri veya kırmızı bir renkte de görülebilir.
Bu mantarlar balığın ve balık yumurtalarının dış dokularına zarar vermektedir.

Balıklarda Mantar Hastalığı Artıran Faktörler

Suyun kalitesinin kötü olması
Akvaryumda yeterli hijyen olmaması
Akvaryumdaki ölü balıkların oluşturduğu bakteriler
Akvaryumda yaşlı veya hasta balıkların oluşu

Mantar tedavisi için veterinerinizin önereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Gelişigüzel kullanılan ilaçlar balıklarınızın zehirlenmesine yol açabilir.

Mantar Hastalığının Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantar hastalığına yakalanmış balıklarınızı ayrı bir akvaryum ya da fanusun içine almalısınız. Diğer balıklara hastalık yaymasını engellemiş olursunuz.

Hasta balıklar ile sağlıklı balıklar için aynı gereçleri kullanmamalısınız. Bu hastalığı sağlıklı balıklara da bulaştırabilir.

Hasta balığı ayırdıktan sonra ana akvaryumdaki suyu ve aksesuarları çok iyi temizlemelisiniz.
Akvaryum suyuna tuz eklemeniz mantar oluşumunu engelleyecektir. Örneğin 5 litrelik su için 1 çorba kaşığı iyotsuz kaya tuzu eklemeniz mantar tedavisi için çok etkilidir. Ancak akvaryuma tuz eklerken balığınızın tuza karşı dayanıklı olup olmadığını araştırmanız gerekmektedir. Örneğin Japon balıkları tuz konusunda dayanıklı iken, tetra ya da cüce cikletler tuza dayanıksız balık türleridir.

Mantar hastalığı olan balıklarınızın stres altında olmamasına dikkat etmelisiniz. Kendilerini güvende hissedecekleri bir ortamda olmalılar.

Yeni balık almışsanız bu balıkları eski balıklarınızın yanına koymadan önce 1 hafta kadar ayrı bir yerde karantina altına alıp gözlemlemelisiniz. Eğer yeni aldığınız balıklarda hastalık varsa önceki balıklarınıza bulaştırabilir. Bunu önlemek için önce yeni balıklarınızın sağlıklı olduğundan emin olmalısınız.

Mantar sporları yem artıklarından dolayı da çoğalabileceği için balıklarınıza gereksiz şekilde fazla yem vermemelisiniz. Su yüzeyinde yenmemiş yemler varsa eğer onları temizlemelisiniz.

Akvaryumunuza UV sterilizatör alarak UV ışınları sayesinde mantar ve bakterilerin büyük bölümünü yok edebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.