Balıklarda Yüzgeç Erimesi Hastalığı

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Balıklarda Yüzgeç Erimesi Hastalığı
Balıklarda Yüzgeç Erimesi Hastalığı

Yüzgeç erimesi ya da yüzgeç çürümesi akvaryum balıklarında çok sık görülen bir hastalıktır. Çok yaygın olmasının yanı sıra önlem alınabilme konusunda imkanlarınız olduğu bir rahatsızlık türüdür.

Yüzgeç erimesi neden olur?

Yüzgeç erimesi genellikle birkaç farklı bakteri türünden kaynaklanan bir hastalıktır. Yüzgeç erimesi Aeromonas, Pseudomonas veya Vibrio bakterilerinden kaynaklanır.

Yani tıbbi olarak bundan kaynaklansa da asıl neden çevresel faktörler ve çoğunlukla da stres kaynaklıdır.

Örneğin kalabalık bir akvaryumda agresif balıklarla birlikte yaşamaya çalışan sakin yapılı bir balığın yüzgeç çürümesi hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Erken tespit edildiğinde durum önlenebilir ancak ilerleyen aşamalarda önlenmesi mümkün değildir. Yüzgeç erimesi hastalığı balığınızın ölmesine sebep olur. Ve içinde yaşadığı akvaryumdaki tüm balıklara da hastalığı bulaştırır.

Yüzgeç Erimesi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Yüzgeç erimesi hastalığının başlangıç dönemlerinde yüzgeçlerin kenarları renksizleşir ve beyazımsı bir görüntü oluşmaya başlar. Bu beyaz görüntü çok incedir ve hastalık ilerlemeden çoğunlukla fark edilmez bile. Enfeksiyon balığın yüzgeçlerine yayılmaya başladıkça yüzgecin bazı kısımları ölür ve dökülmeye başlar. Balığınızın yüzgeci biçimsiz bir şekil almaya başlamışsa ancak o zaman durumu fark edebilirsiniz.

İlerleyen aşamalarda bu bölgelerde kırmızılık ve iltihaplanma artabilir. Hatta kanlı lekeler oluşabilir. Buda balığınızın sağlığının iyice kötüye gittiğini göstermektedir.

Yüzgeç Erimesi Hastalığının Sebepleri

Su kalitesinin kötü oluşu ve su sıcaklığının yanlış oluşu yüzgeç erimesinin en yaygın nedenlerindendir.

Akvaryumda çok fazla sayıda balık yaşıyor olması

Yem artıklarının temizlenmemesi

Balıkların aşırı yem tüketmesi

Çok sık ortam değiştirmeleri gibi nedenler yüzgeç erimesine neden olan etkenlerdendir.

Yüzgeç Erimesi Tedavi

Yüzgeç erimesi hastalığının tedavisi için veteriner önerisi ile antibiyotik kullanabilirsiniz. Ama bunun öncesinde düzenli olarak akvaryum koşulları kontrol edilmeli ve su hijyenine dikkat edilmelidir. Yem artıkları akvaryumun içinde birikmemelidir.

Balık yeminin son kullanma tarihine mutlaka dikkat etmeli bayat yemleri asla balıklarınıza vermemelisiniz.

Suyun pH değeri ve sıcaklığı balık türleriniz için uygun olmalıdır.

Yüzgeç erimesi tedavisi için asla bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanmamalısınız. Veterinerinizin balığın durumunu gördükten sonra önereceği antibiyotikler kullanılmalıdır.

Tedavi sürecini veterinerinizin belirttiği kadar devam ettirmelisiniz. Tedaviyi erken bırakmak yeniden tekrarlamasını sağlayabilir.

Ortalama olarak 20 litre suyun içerisine 1 çay kaşığı akvaryum tuzu kullanmanız faydalı olacaktır. Bu oranı akvaryumunuzun büyüklüğüne göre belirleyebilirsiniz.

Akvaryumunuz fazla kalabalık olmamalıdır. Ayrıca akvaryumda balıklar arasında kavga belirtileri var mı diye gözlemlenmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.