Balın Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Balın Faydaları Nelerdir?
Balın Faydaları Nelerdir?

Bal çiçeklerde bulunan ve nektar olarak bilinen sıvının arılar tarafından emilip daha sonra arının vücudunda çeşitli enzimler ve salgılarla birleşmesi sonucu oluşan bir besindir. İçeriğinde birçok probiyotikler, prebiyotikler, makro ve mikrobesleyiciler, enzimler, vitaminler ve mineraller yer almaktadır. Bu özellikleri sayesinde sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir.

Bal içeriğinde yer alan askorbikasit, flavonoidler, tokoferol ve fenolik maddeler sayesinde çok güçlü bir antioksidatif etkiye sahiptir. Düzenli olarak günde 2-3 yemek kaşığı tüketilmesi birçok hastalığı önlemeye yardımcı olacaktır.

Bal çeşitleri

Propolis

Arıların bitkilerin sap, tomurcuk ve yapraklarından topladıkları ve elde ettikleri antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip doğal bir üründür. Bu ürünün oluşturulmasındaki asıl amaç kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın içini sterilize etmektir. Kovan için bu göreve sahip olan bu ürün doğru bir şekilde kullanıldığında insan vücudunda da aynı etkiyi göstermektedir. Vücudumuzdaki zararlı virüs ve bakterileri yok ederek bizi hastalıklardan korur. Düzenli olarak propolis tüketildiğinde bağışıklık sistemi güçlenecek ve daha az gribal enfeksiyonlara yakalanırız. Ayrıca doğal bir antibiyotik kaynağı olduğundan dolayı ilaç kullanımına da gerek kalmaz.

Arı sütü

Arı sütü arılar tarafından üretilse de bal ve propolisten çok farklı bir üründür. Bir nevi anne sütüdür diyebiliriz. Arılar kendi yavrularını beslemek için kendi vücutlarında salgılanan bu sütü kullanırlar. Yavru arıların dışında kovandaki kraliçe arıda bu süt ile beslenir. Kovanda bulunan diğer işçi arılar yaklaşık 45 gün yaşıyorken kraliçe arı bu arı sütü ile beslendiği için yaklaşık 5-7 yıl yaşamaktadır.

Arı sütü kişiye ekstra bir enerji ve zindelik vermektedir. Spor öncesi arı sütü tüketildiğinde vücudunuzda oluşan enerji farkını görebilirsiniz.

Özellikle çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişim için çok faydalıdır.

Arı sütü tüketmek kadınlarda yumurta erkeklerde ise sperm kalitesini ve sayısını artırmaktadır. Buda doğurganlık için büyük fayda sağlamaktadır.

Ham bal

Balın kovandan çıktığı gibi hiçbir işlem görmeden tüketime sunulduğu halidir. Normalde kavanozlanan ballar pastörize ve filtre işlemi görmektedir. Bu işlem balın kristalleşmesini önleme amacı ile yapılmaktadır. Ancak bu işlem sırasında balın içerisindeki bazı bileşenler azalmaktadır. Ve buda besin değerinin azalmasına yol açmaktadır. Ham balda ise bu durum söz konusu değildir. Fakat bu şekilde de kristalleşme olayı gerçekleşir. Bakın kristalleşmesi doğal bir durumdur ve bu şekilde tüketilmesinde de bir sakınca yoktur.

Karakovan balı

Ihlamur ya da kestane gibi geniş gövdeli ağaçlardan elde edilen kütüklerin oyularak arılar için kovan oluşturulması işlemidir. Bu kovan yüksek bir yere yerleştirilerek diğer hayvanların ulaşmasına engel olunur. Arılar bu korunaklı kovan içerisinde tüm kışı geçirebilirler. Bu sistemle kurulmuş olan bu kovanlardan elde edilen bala da karakovan balı adı verilmektedir.

Petek balı

Adından da anlaşılabileceği gibi peteğin üzerinde bulunan baldır. Arılar kendi peteklerini kendisin oluşturabileceği gibi onların bunun için fazladan enerji harcamasını önlemek amacı ile yapay peteklerde kullanılmaktadır. Balmumu kalıntılarının fabrikalarda preslenmesi ile yapay petek elde edilir. Böylece arılar petek yapımı ile uğraşmadan direk bal üretimine geçer.

Süzme bal

Petekten çıkartılan balın kaplara konulduktan sonra dinlendirme yöntemi ya da santrifüjle süzülerek elde edilen baldır.

Pres balı

Petekli bal 45 dereceye kadar ısıtılır ve bu basınç altında enzimlerini yitirmeyecek şekilde sızdırılması sağlanır. Ancak kalite bakımından çok da iyi bir bal değildir.

Salgı balı

Ihlamur, çam, meşe ve erik ağacından sızan şekerli sıvı ile yaprak bitleri ya da ufak böceklerin yaprakların üzerine salgıladığı tatlı sıvının karışımından meydana gelen baldır.

Apiterapi nedir?

Arı ve arı ürünlerinin bazı hastalıklarından tedavisinde destekleyici ve tamamlayıcı olarak kullanılmasıdır. Yani bir tedavi şeklidir. Polen, propolis, bal, balmumu, arı sütü ve arı zehri bu tedavide kullanılan arı ürünleridir. Ancak sağlık amaçlı kullanılan bu ürünler bilinçli bir şekilde ve doğru miktarda tüketilmelidir.

Balın Faydaları

Balın en bilindik faydası bağışıklık sistemini güçlendirici ve gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu olmasıdır.

Yara ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle çam balı demir ve magnezyum açısından daha zengin olduğundan dolayı daha etkili bir rol oynamaktadır.

İçeriğindeki antimikrobiyal ve antifungal sayesinde bakteri ve mantar oluşumunu önlemektedir.

C vitamini ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan bal kemik gelişimi açısından da etkilidir.

Kırmızı kan hücrelerinin sayısının artmasını sağlayarak demir eksiliği rahatsızlığını önler. Kırmızı kan hücrelerinin artması aynı zamanda sizi hastalıklara karşıda korur ve daha enerjik olmanızı sağlar.

Çam balı gibi koyu renkli ballarda mineral içeriği daha fazla olduğundan dolayı daha faydalıdır.

İçeceklerinizde şeker yerine bal kullanmanız daha sağlıklıdır. Doğal bir şeker ve tatlandırıcı kaynağıdır diyebiliriz.

Özellikle kış mevsiminde daha sık rastlanan astım ve balgam gibi rahatsızlıkların tedavisinde de oldukça etkilidir.

İçerdiği prebiyotikler sayesinde bağırsak florasının düzenlenmesine yardımcı olarak ishal problemini tedavi etmeye yardımcı olur.

Kepek ya da saç dökülmesi gibi saç problemlerine de oldukça iyi gelmektedir. Saçınıza düzenli olarak bal maskesi yaptığınızda nasıl bir fayda sağladığını görebilirsiniz.

Öksürük ve boğaz ağrısı gibi şikayetlerin tedavisine yardımcı olmaktadır. Boğazda oluşan enfeksiyonun yayılmasını önlemektedir.

İçeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde kanser riskini azaltmaktadır.

Balın Zararları

Şeker hastalığı olan kişilerin bal tüketmesi sakıncalı olabilir. Doktor kontrolünde tüketilmesi gerekmektedir.

1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmesi oldukça tehlikelidir.

Aşırı tüketildiğinde kusma, ateş ve ishal gibi sorunlara yol açabilir.

Kalorisi yüksek bir besin olduğundan dolayı fazla tüketimi kilo alınmasına sebep olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.