Balkonlu Evlerde Evcil Hayvanlar İçin Alınacak Önlemler

Anasayfa / Dekorasyon / Balkonlu Evlerde Evcil Hayvanlar İçin Alınacak Önlemler
Balkonlu Evlerde Evcil Hayvanlar İçin Alınacak Önlemler

Balkonlu bir evde olmanız evcil hayvanlarınızın hava almasını sağlamak açısından avantaj gibi görünse de bazen büyük tehlikeler oluşturabilir. Ancak evcil hayvanınızı güvende tutmak için gerekli tedbirleri alırsanız bu mekanlarda vakit geçirmeniz daha güvenli ve keyif verici olacaktır. Böylece dışarı çıkamadığınız zamanlarda da evcil hayvanınızla balkonunuzda korkusuzca zaman geçirebilirsiniz.

Balkonlu bir evde evcil hayvanınızın güvenliğini nasıl sağlarsınız?

Alınacak önlemler sadece evcil hayvanınızın düşmesini engellemekle sınırlı kalmaz. Yani sadece balkondan sarkıp düşme ihtimaline karşı önlem alınması yeterli olmaz. Örneğin; yavru köpekler ya da kediler balkonunuz demirlerinin arasında kafalarını sıkıştırabilirler. Yada çok küçük bir aralık dahi olsa oradan düşebilirler. O nedenle balkonun alt kısmına bir ağ koyabilirsiniz. Ağın iyice sabitlenmesi ve düzgün bir şekilde monte edilmesi çok önemlidir. Çünkü evcil hayvanınız ağın iplerine dolaşabilir ya da ipleri kemirip boğulma tehlikesi geçirebilir.

Yada bunun yerine daha güvenli bir yöntem olarak balkonun alt kısmını tahta bir kaplama ile kapatabilirsiniz. Fakat bu uygulama güneş ışığının girmesini engelleyeceğini için sizi rahatsız edebilir. Ve çok hoşlanmayabilirsiniz.

Güvenlik açısından alınabilecek bir diğer önlem ise; balkonunuzda zehirli bitkiler bulundurmamalısınız. Evcil hayvanınız bu bitkileri yemeye çalışıp zehirlenebilir. Eğer bitki yetiştirme isteğinizden vazgeçmiyorsanız en azından evcil hayvanınızın ulaşamayacağı bir yükseklikte tutmalısınız. Çünkü bu bitkiler evcil hayvanınız için ölümcül sonuçlar doğurabilir. O nedenle veterinerinizden evcil hayvanınız için zararlı olabilecek bitkileri öğrenip bu konuda önlem almanız gerekmektedir.

Evcil hayvanınız güneş ışınlarının çok etkin olduğu saatlerde uzun süre balkonda vakit geçirmesi sıcak çarpması sebebi ile ani ölümler yaşamasına sebep olabilir. Eğer balkonunuzda gölge yoksa evcil hayvanınızı çok fazla balkonda tutmamalısınız.

Evcil hayvanınız balkonda vakit geçirirken istediği zaman yeniden evin içerisine girebileceğini bilmelidir. Onu cezalandırmak için balkonda kapatmanız hiç doğru değildir. Kapı mutlaka açık olmalı ve balkonun sadece dinlenmek ve eğlenmek amacı ile bulunduğu bir yer olduğunu bilmelidir.

Evcil hayvanınız balkonda vakit geçirirken onu uzun süre orada yalnız bırakmamalısınız. Bu onun kendini kötü hissetmesine sebep olacaktır. Buda balkonu sevmemesini sağlayacaktır. Orayı yalnız kalacağı bir mekan olarak düşünüp uzak duracaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.