Banyo Aydınlatmaları Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Dekorasyon / Banyo Aydınlatmaları Nasıl Olmalıdır?
Banyo Aydınlatmaları Nasıl Olmalıdır?

Evin her bölümünde aydınlatmanın doğru yapılmış olması çok önemlidir. Ancak konu banyo olunca bu önem daha da artmaktadır. Sabah uyandığınızda ilk gittiğiniz yer banyodur ve güne başlangıç yaptığınız yerde aydınlatmanın doğru olması büyük önem taşımaktadır. Çünkü doğru aydınlatılmış bir mekanda güne başlamak ya da kendinizi doğru bir aydınlatma eşliğinde aynada görüyor olmak tüm gününüzü etkileyecek bir duygu durumuna sebep olabilir. O nedenle de çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Günümüzde ev dizaynlarında banyoların çoğu gün ışığı almayan bir alana inşa edilmiştir. Kullanıldığı sürelerde aydınlatma araçları ile aydınlatılır. Bu nedenle de bu aydınlatma araçlarının doğru seçilmiş olması çok önemlidir. Aksi takdirde banyonuz iç karartıcı ve karanlık görünür.

Ayrıca banyolar su, deterjan, kozmetik ya da kimyasal malzemelerin kullanımının yoğun olduğu yerler olduğu için zemine sıçrayan bu maddelerden dolayı kayma riskinin olabileceği mekanlardır.
Bundan dolayı doğru aydınlatma olması düşme tehlikesini önlemek için gereklidir.

Banyo aydınlatma seçenekleri

Lokal aydınlatma

Lokal aydınlatma ayna kenarlarına konulan aydınlatmalardır. Aynanın yanlarına banyo aplikleri eklenmesi banyo aydınlatması açısından önemlidir. Özellikle de tıraş olurken ya da makyaj yaparken aydınlatmanın yüzünüzü çok iyi görebileceğiniz şekilde olması çok faydalıdır. Işığın aynanın kenarlarından eşit şekilde gelmesi gerekir. Yukarıdan gelen bir ışık yüzünüzün belli yerlerinde derinlik ve karanlık bölgelerin oluşmasını sağlayacağı için doğru değildir.

Banyo dolapları

Banyo dolaplarının içine led aydınlatmalar konulması dolap içerisinde aradığınız şeyi daha kolay bulabilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca hoş bir görüntüde oluşturmuş olur.

Işık dağılımı

Banyoda hoş bir ışık dağılımı olması için ışığın yüksek seviyede tek bir lambadan sağlanması yerine birkaç noktadan orta seviyede dağılması daha doğrudur.

Tavan aydınlatması

Yüksek tavanlı bir banyonuz varsa sarkıt metal tarzı aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Yada metal yerine ahşap modellerde kullanılabilir. Banyo tavanı çok yüksek değilse lambanız sarkıt şeklinde olmamalıdır. Böyle durumlarda lokal duvar aplikleri kullanabilirsiniz.

Duşun bulunduğu yere güvenlik nedeni ile aydınlatma çok yakın tutulmamalıdır. Yada neme dayanıklı ledler kullanılmalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.