Baş ağrısına ne iyi gelir?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Baş ağrısına ne iyi gelir?
Baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısı maalesef günümüzün stresli ortamında gittikçe yaygınlaşan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar artık baş ağrısı problemi ile karşılaştığında ilaç dolabına başvurmaktan başka çareler arar oldu. Neyse ki sentetik ilaçlar gibi organizmamıza zarar vermeden baş ağrısını hafifletecek ya da tamamen kurtulmamızı sağlayacak doğal yöntemler var.

1. Nane yağı

Nanenin en önemli özelliklerinden biri spazmı önleyici nitelikte olmasıdır. Antispazmadik özelliğe sahip bitkilerin ortak özelliği kas gerginliklerini ve spazmlarını hafifletmesidir. Bu özelliğiyle nane yağı, şiddetli baş ağrılarını birkaç dakika içerisinde gidermesi ile ün kazanmıştır.

Baş ağrısından kurtulmak için birkaç damla nane yağı esansını parmak ucunuza damlatın ve şakaklardan başlayıp alın bölgesine masaj yaparak yedirin. Baş ağrınızı gideren ve sizi rahatlatan harika etkisini yaşarken aynı zamanda güzel aromatik kokusunun da tadını çıkarın.

2. Soğuk-sıcak uygulaması

Bu uygulama bilinen bir doğal baş ağrısı tedavi yöntemidir. Duşta iki dakika boyunca soğuk su uygulamasından sonra iki dakika boyunca sıcak suyu açın. Soğuk ve sıcak uygulamalar sonrasında dolaşım sistemi uyarılacak; önce hızlanacak sonra yavaşlayacak ve tekrar eden bu hareket baş bölgesinde daha fazla kan akışı ve daha fazla oksijen sağlayarak baş ağrısını hafifletecektir.

3. Yoga kedi pozisyonu

Kedi pozisyonu, vücudun üst kısmında gerginliği azaltan popüler bir yoga pozisyonudur. Bu pozisyonun uygulanması ile birlikte kan dolaşımı hızlanır. Oldukça hızlı etki gösteren bu yoga pozisyonu, baş ağrısını hafifletirken aynı zamanda stresten uzaklaşmanızı sağlar ve güne kaldığınız yerden aynı enerji ile devam edebilirsiniz.

4. Belli noktalara parmakla baskı uygulama

Eğer bir akupunktur seansı için vaktiniz yoksa, alternatif bir metot olarak bunu uygulayabilirsiniz. Baş bölgenize enerji akışını hızlandırmak maksadıyla aşağıda sıraladığımız noktalara baskı uygulayarak akupunktur ile aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

*Geleneksel Çin tıbbında üçüncü göz olarak da adlandırılan, iki kaşınızın arasındaki nokta
*Elinizde başparmak ile işaret parmağı arasında kalan etli kısım
*Ayak baş parmağınız ile ikinci parmak arasında kalan nokta

5. Bol su için

Çoğu zaman baş ağrısının en basit nedenlerinden biri de vücudun susuz kalmasıdır. Gün içerisinde yeterince su tüketmediyseniz acele etmeden yavaş yavaş vücudunuza ihtiyacı olan suyu verin. Yavaş ve istikrarlı su tüketimi baş ağrısıyla savaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.