Başlangıç

Anasayfa / Kitap / Başlangıç
Başlangıç

Kitabın yazarı: Dan Brown

Sayfa sayısı: 536

İlk basım yılı: 2017

Başlangıç – Okuyucu yorumu:

“Uzun sürse de bitirmeyi başardım sonunda. Önceki kitaplarını birkaç günde heyecanla okumuştum zamanında halbuki ama bu niyeyse çok yavaş ilerledi.

Konusuna çok bayıldığımı da söyleyemem. Öyle aşırı heyecanlandıran, merak uyandıran sonunda gerçekler ortaya çıktığında “vayy be” dedirtecek türden değildi. Ama yine de güzeldi tabi ki de.
Anlatım tarzı, olayların yaşandığı mekan ve kişiler ya da tarih hakkında bilgilendirici detaylı anlatımları hoş. Okunası bir kitap ama çokta bir şey beklememek lazım gibi sanki.

Zaman zaman dini konularda ve kader anlamında bazı şeyleri sorgularken buluyor insan kendini okurken. Yada yaklaşmakta olan geleceğe korkuyla bakıyor. Kafada değişik sorular ve şüpheler oluşturan bir konuya değinilmiş. Özellikle ateistlik hakkında birçok fikir beyanı söz konusu idi.  Bu bazı kesimi rahatsız edebilir gibi geldi bana. Ama herkesin inanç ve düşüncelerine saygı duymak zorunda olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Ayrıca düşünce ve inançlarımıza ters düşse de, birçok görüş ve inanış hakkında bilgi edinmek çok faydalı.

İnsan kendi sonunu kendi hazırlıyor galiba. Yeni nesil buna “teknolojide çığır açmak” derken, eskiler “kendi kazdığın kuyuya düşmek” demiş zamanında. Varmış demek ki bir bildikleri, o saçlar boşa ağarmamıştır muhakkak..

Kitap da yer alan yapay zeka ürünü robot  Winston keşke gerçekte de olabilseydi dedirtecek türden bir teknoloji harikasıydı bence. Ama yine de  sanal da olsa robotların ne denli tehlikeli olabileceğini gösterebilecek bir örnek olmuş.

Ona nasıl ve nerden baktığınla alakalıdır bazen tüm mesele. “Kime göre, neye göre? ” dediğimiz durum söz konusudur çoğu zaman.

Karşımızdakini kendi fikrimize göre yargılamadan önce, onun açısından bakmak gerekir bir de duruma. Belki karşı tarafa geçince bambaşkadır mesele. “Yerinde olsam yapmazdım” dediğimiz şeyi, o yere geçince alasını yaparız ya hani tamda bu. Herkesin doğrusu kendine göredir, kendi bulunduğu yerle, yaşadığı hayatla orantılı.

Toplayıp çıkarmadan, bölüp çarpmadan önce bir sağlama yapmalı, sonucu öyle söylemeli. Kimseyi doğru bildiğimiz yanlışlar uğruna kırmamalı.. Herkes uslu olmalı, 10 puanı kapmalı..”

Kitaptan alıntılar:

” Vicdanın kılavuzun olsun. Önünü göremediğinde sana yolu kalbin göstersin. ” 

“Yaşarken kendini üstün görenler, ölürken en çok korkanlardır.”

“Düşmanlarınız mı var? Güzel. Demek ki hayatta bir şeylerin mücadelesini vermişsiniz.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.