Bebeğiniz Emmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğiniz Emmiyorsa Ne Yapmalısınız?
Bebeğiniz Emmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Yeni bebek sahibi olmuş annelerin sıkça yaşadığı bir problemdir bu. Bebeğini düzenli bir şekilde emzirebiliyor olmak annenin hem kendi fizyolojik durumu için hem de bebeğinin yeterince beslenmesi için çok önemlidir. Bebeklerin emme içgüdüsü ile doğduğu sanılmaktadır ama bu her zaman öyle olmaz. Nadirde olsa bazı bebekler emme konusunda problem yaşatabilir. Bu gibi bir durum karşısında annenin öncelikle çok sakin davranması şart.

Hem loğusa döneminin verdiği psikoloji hem de çevre baskısı sebebi ile sakin kalmak çokta mümkün olmayabiliyor maalesef. Ama bu konuda doğru şekilde ilerleyebilmek için çok sakin ve telaş yapmadan hareket edebilmek çok önemli. Çevresindeki kişilerin anneye uyguladığı psikolojik şiddetten mümkün olduğunca uzak durmalı. Annenin psikolojisi bozulursa eğer bu sütünün daha da azalmasına ve bebeğini emzirme olasılığının da aynı ölçüde azalmasına neden olacaktır.

Israrcı davranmak yanlış olabilir

Bebeğiniz emmek istemediği takdirde strese kapılmadan ve bebeğinizi bu konuda aşırı bir şekilde zorlamadan emzirme denemelerine devam etmelisiniz. Bebeğinizi sürekli zorlamak hem onu hem de sizi gereksiz şekilde yoracaktır. Bebeğinizin anne sütü içmesi için elinizden geleni yapmalısınız fakat acil durumlar için mutlaka sağlıklı bir bebek mamasını da evde bulundurmanızda fayda var.

Bebeğinizin emmek istememe durumunun geçici olduğunu unutmayın. Size alışmaya başladığında bir süre sonra emmeye başlayacaktır. Önemli olan sizin bu süreçte sakin kalabilmeniz. Ve emzirme konusunda pes etmemeniz.

Emzirme pozisyonunuzda değişiklik yapın

Bebeğinizi emzirirken sürekli aynı pozisyonda kalmayın. Örneğin bebeğiniz siz otururken emmek istemiyorsa birde ayakta gezinerek emzirmeyi deneyin. Bu anneyi biraz zora soksa da bebeğin emmek için kendini rahat hissettiği pozisyonu bulmak açısından faydalı olacaktır. Yada yatağa uzanıp emzirmekte bebeğiniz için farklı bir seçim olabilir.

Emzirme esnasında mümkün olduğunca anne ve bebek baş başa olmalı. Bu bebek ile anne arasında bağ kurulmasında çok etkilidir.

Bebeğinizi emzirirken ortamın loş olmasını sağlayabilir ya da fonda sevdiğiniz rahatlatıcı bir müzik olabilir. Kulaklıkla müzik dinleyerek de bebeğinizi emzirebilirsiniz. Önemli olan burada sizin kendinizi sakin ve huzurlu hissetmeniz ve bu duyguyu bebeğinize de aktararak birlikte uyum halinde olabilmenizdir.

Siz ne kadar telaşlı, gergin ve stresli olursanız bebeğinizde bu durumu hissedip sizden uzaklaşıp emmek istemeyecektir.

Bebeğinizi sürekli kucağınızda taşımanız zorlayıcı olabileceği için sling ya da bebek taşıma gereçleri satın alarak bu konuda onlardan destek alabilirsiniz.

Alerjik Reaksiyonlardan kaynaklı durumlar

Siz farkında olmasanız da bebeğinizin süte karşı bir alerjik reaksiyonu olabilir. Bazı durumlarda bebeğin süte karşı alerjisi ortaya çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda önlem olarak annenin süt ve süt ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.