Bebeğiniz Yürümeyi Öğrenirken Sizin de Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğiniz Yürümeyi Öğrenirken Sizin de Bilmeniz Gerekenler
Bebeğiniz Yürümeyi Öğrenirken Sizin de Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra onunla ilgili her gelişme sizin için bir ilktir. Bu ilklerden biride yürümeye başlamasıdır. Ve hatta bu sizin için yeni bir dönüm noktasıdır. Bebeğinizin yürümeye başlaması ve bunu öğrenmesi konusunda bilmeniz gereken bazı önemli konular vardır.

Her bebeğin yürümeye geçiş süreci farklı zamanlarda gerçekleşir. Ancak ortalama 9-15 aylarında ilk adımlarını atmaya başlayacaktır. Bazı bebekler daha erken davranabilir ya da 16. Aya girmenize rağmen hala bir gelişme gösterememiş olabilir. Bu durum sizi endişelendirmemeli ve her çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminin farklı olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız.

Etrafınızda “Yürümeye başladı mı?” sorusu ile size psikolojik baskı yapan kişilere kulaklarınız tıkayın. Bebeğinizin yürüyor olması ya da yürümüyor olması kimseyi ilgilendiren bir durum değildir.
Yürümeye geçiş dönemi bazı aşamalardan geçer. Bebeğiniz 5-6 aylık iken artık oturma dönemine geçmiş olur. Bu şekilde kaslarını nasıl dik tutabileceğini öğrenme sürecine girmiş olur. 8-10 aylık dönemde ise bir yere tutunarak ayağa kalkmaya başlarlar. Bacakları ile tüm gövdesini taşımayı öğrenmeye çalışırlar.

Sonraki süreç ise bir yere tutunarak bulunduğu yerden ilerlemeye çalışmaktır. Halk arasında ‘sıralamaya başladı’ denilen olay gerçekleşir ve destek alarak yürümeye başlarlar. Ve bu yürüme konusunda bir başlangıçtır. Kendine iyice güven duyduktan sonrada desteksiz bir şekilde ayakta durmaya çabalarlar. Denge sağlayabilmek için kollarını iki yana doğru açarlar ve minik adımlar atmaya uğraşırlar. Tabi bu ilk etapta çok kolay olmaz sık sık dengesini kaybedip düşebilirler.
Bu süreci hızlandırmak ve kolaylaştırmak adına itmeli ve çekmeli tarzda yürümeye yardımcı oyuncaklardan satın alabilirsiniz. Yürüteç ya da örümcek adı verilen aletler çok sağlıklı değildir.

Bebeğinizin herhangi bir fiziksel sorunu yok ise geç yürümeye başlaması sizi kesinlikle endişelendirmemelidir. Ancak yine 15-16. Aylara gelindiğinde hala bir yürüme belirtisi ya da çabası oluşmamış ise doktorunuzun fiziki bir problem olup olmadığını tespit etmesi çok önemlidir.

Geç yürümesine neden olan faktörler:

Boy ve kilosu fazla olan bebekler daha geç yürürler. Çünkü küçük bebeklere kıyasla ayakta durabilmek için daha fazla güce ihtiyaçları olur.

Kulak enfeksiyonu var ise bu yürüme konusunda dengesini bozuyor olabilir. 16. Ayını geçmiş bebeğiniz hala yürümüyor ise kulaklarında bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Evde ya da yakın çevresinden kendi yaşına yakın bir başka çocuk var ise daha erken yürürler. Abisi ya da ablasına ayak uydurabilmek için acele ederler. Fakat yalnız büyüyen bir bebek daha geç yürüyecektir.

Bebeğiniz yürümek yerine emeklemeyi tercih ediyorsa buda onun bir hareket geliştirme seçeneğidir. Zamanla emeklemekten vazgeçip yürüme aşamasına geçecektir.

Yürümeyi yeni öğrendiği dönemlerde yalınayak olmaları daha doğrudur. Çünkü ayakkabı ile rahat bir denge sağlayamayabilirler. Ayakkabı giydirmeniz gereken durumlar içinse esnek tabanlı ortopedik ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.