Bebeğinize Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğinize Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Bebeğinize Oyuncak Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Milyonlarca oyuncak çeşidi var ve siz çocuğunuza oyuncak alırken doğru olanın hangisi olduğunu nereden bileceksiniz? İşte bu yazımızda doğru oyuncağı seçerken kendinize sormanız gereken soruları ve cevaplarını bulacaksınız.

Bu oyuncak çocuğumun yaşına uygun mu?

1 yaş ve altı bebek için aynalı, çıngıraklı ya da ses çıkaran cep telefonu tarzı oyuncaklar daha ilgi çekicidir. Oyuncakta arayacağınız özellik rahatça tutabileceği, itip çekebileceği türden olmasıdır. Ve çıkan seslere tepki göstermesini sağlamasıdır. Yani henüz öyle kıyafet giydirmesi gereken bebekler, bilmeceli bulmacalı kitaplar ya da el becerisi gerektiren oyunlar için hazır değillerdir. Zaten almak istediğiniz oyuncağın etiketine baktığınızda size hangi yaş aralığı için uygun olduğu konusunda bilgi sağlayacaktır. Tabi her çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişimi aynı olmadığı için oyuncak alırken bunları da göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Oyuncak uyarıcı özelliğe sahip mi?

Oyuncak satın alırken bunu sadece çocuğunuzun beyin gücünü artırmak amacı ile almayın. Tabi ki gelişimine katkısı olmasını istersiniz ama bazen de sadece eğlenmesi için oyuncaklar alabilirsiniz. Yani oynadığı her oyuncak bebeğinize bir katkı sağlayacak bir şey öğretecek diye bir kural yok. Bırakın bazen amaçsızca oynayıp gülüp eğlensin. Mutlu olup eğleniyor olması da aslında çok önemli bir kişisel gelişimdir.

Ama illaki eğitici ve öğretici oyuncaklar küçük bebekler için görme, duyma, dokunma gibi duyularını harekete geçirecek ve el-göz koordinasyonunu geliştirecek oyuncaklar tercih etmelisiniz. Daha ileri aşamalarda ise yürüme, zıplama, dengede durma gibi aktiviteleri öğrenebilmesini sağlayıcı oyuncaklar alabilirsiniz. Sizi daha rahat anlamaya ve konuşamaya başladığı dönemlerde ise olayların neden-sonuç ilişkisini anlamasını sağlayan, harf ve sayıları öğreten, genel yaşam kurallarını anlatan kitaplar ve oyuncaklar seçilebilir.

Oyuncak güvenli mi?

Çocuğunuza aldığınız oyuncağın onun yaşı için güvenli olduğundan emin olmalısınız. 3 yaş öncesi yutabileceği kadar küçük parçalara sahip oyuncaklardan kesinlikle uzak tutmalsınız. Oyuncağın sağlam bir yapısı olması ve yıkanabilir olması çok önemlidir. Küçük bebekler oyuncakları çok fazla ağzına sokmak isteme dürtüsüne sahip olduğu için oyuncakların çok sık temizlenmesi gerekmektedir. Keskin kenarlı ve çok yüksek sesli oyuncakları bebeğinizin sağlığı ve güvenliği açısından tercih etmemelisiniz.

Oyuncağa onay veriyor musunuz?

Hoşunuza gitmeyen ve içinize sinmeyen bir oyuncağı çocuğunuza kesinlikle almayın. Örneğin oyuncak silahlar, patlayan ve aşırı ses çıkaran oyuncaklar eğer sizi rahatsız ediyorsa bunlardan çocuğunuzu da uzak tutmalısınız. Yada kız çocukları için makyaj ürünleri henüz özenmemesi açısından uzak durmasını isteyeceğiniz oyuncaklar arasında olabilir. Çocuğunuza bu tarz oyuncakları neden almak istemediğinizi açık bir şekilde anlatmaya çalışın. Örneğin silahın çok tehlikeli bir alet olduğunu ve ölümlere neden olduğunu bu nedenle oyun oynamak için uygun olmadığını anlayabileceği bir şekilde anlatabilirsiniz. Kızlarında makyaj için yeterince büyümeleri gerektiğini bu yaşta makyajın hiç yakışmadığını ve sağlıksız olduğunu anlatabilirsiniz.

Uzak durmanız gereken oyuncak türleri

Kurşun: Ne yazık ki birçok oyuncak kurşun içermekte ve kurşun ciddi anlamda zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu tarz kurşun zehirlenmeleri böbreğe zarar verebilmektedir. Hatta çocuğunuzun büyüme, gelişme ve öğrenmesine de engel olabilmektedir. İçerisinde kurşun bulunduğunu bildiğiniz oyuncakları kesinlikle satın almayınız.

PVC(Polivinil klorür): Oyuncak üretiminde yaygın olarak kullanılan PVC zararlı kimyasallar içermektedir. Ve bu kimyasallar astım, alerji ve üreme gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Etiketinden PVC kullanıldığını gördüğünüz oyuncaklardan uzak durmalısınız.

BPA(Bisfenol A): BPA birçok plastik üründe bulunmaktadır. Ve çocuk gelişimini olumsuz etkilemektedir. Dikkat bozukluğu, erken yaşta ergenliğe geçiş ya da obezite gibi problemlere neden olmaktadır. O nedenle kesinlikle kullanmamalısınız.

Bebeğe alınabilecek sağlıklı oyuncaklar

Yüzde 100 PVC içermez etiketi: oyuncağın etiketinde PVC içermediğini garanti ediyorsa bu tarz oyuncakları gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Tahta veya bambu oyuncaklar: ahşap oyuncaklar hiçbir kimyasal plastik içermediği için oldukça sağlıklıdırlar.

Organik pamuk içeren oyuncaklar: Pamuklu oyuncaklar kimyasal madde içermeyip organik olduğu için bebeğiniz için güvenlidir.

03-12 aylık bebeğinizin için oyuncak önerileri:

• Çıngırak (çıkan sesler ve elinde sallamak hoşuna gidecektir)
• Plastik tuşları olan halkalar (parmak ve el gelişimi açısından faydalıdır)
• Kuklalar (anne ya da baba tarafında oynatılarak eğlenceli ve eğitici vakit geçirilebilir.)
• Diş kaşıyıcı (özellikle diş çıkarma döneminde hem yardımcı hem eğlencelidir)
• CD’ler (sesini çok açmamaya dikkat etmelisiniz)
• Bez kitaplar (kitaplara alışması için çok faydalıdır)

13-15 ay arası bebeğe alınabilecek oyuncaklar

Şekil sıralama: Çeşitli şekiller arasındaki ilişkiyi öğrenmesinde fayda sağlar

Oyuncak kamyon veya yürüteç: Denge kurabilmeyi ve yürümeyi kolaylaştırır.

Üst üste dizilen halkalar: Büyükten küçüğe üst üste dizilen halkalar sayesinde sıralama becerisi kazanır.

Yapbozlar: Kas becerisinin gelişmesine yardımcı olur.

Eşleme oyuncakları: Nesneleri ayırt edebilmeyi öğrenir. Aynı zamanda eşleme yaparak ilk matematik becerisini kazanır.

16- 18 ay arası alınabilecek oyuncaklar:

Bebekler veya pelüşler: Hayal gücünü kullanarak oyun kurabilmeyi öğrenir.

Oyuncak at: Fiziksel becerisini geliştirir.

Kalın pastel boyalar: Çizim ve el becerisi kazanmasını sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.