Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler
Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler

Kitabın yazarı: Heidi E. Murkoff & Sharon Mazel

Sayfa sayısı: 644

İlk basım yılı: 1984

Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler – Okuyucu yorumu:

“ Adından da anlaşılacağı üzere kitap hamile kadınları ve baba adaylarını ilgilendiren bir konu içermekte. Genel itibari ile çok eski bir kitap olmasına rağmen her baskıda günümüz şartlarına ve tıptaki gelişmelere göre güncellenerek hazırlandığı için şuan piyasada hala popülerliğini devam ettirmekte olan bir kitap.

Eğer hamileyseniz ya da kısa süre içerisinde hamile kalmayı planlıyorsanız çok faydalı bir kitap diyebilirim. Hamile kalmayı düşünürken bilmeniz gerekenler, hamile olduğunuzu öğrendiğinizde ihtiyacınız olacak ilk bilgiler, hamilelik sürecinde bebeğinizin hafta hafta gelişimi ile ilgili bilgiler, doğum hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevabı ve doğum sonrası karşılaşabileceğiniz zorluklara karşı çözüm yöntemleri gibi birçok bilgi içermekte. Aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevabını bulabileceğiniz ve bilmediğiniz birçok bilgiyi edinebileceğiniz türden çok detaylı bir anlatıma sahip. Ayrıca anlatım dili çok keyifli olduğu için sıkılmanız söz konusu değil.

Kitabı okurken bebeğinizin haftalık gelişimi ile ilgili bölüme geldiğinizde gebeliğinizin hangi haftasında iseniz o kısma kadar okuyup kitaba mola verebilirsiniz. Buradan sonraki bölümler için kitabı bir başucu kitabıymış gibi görüp sadece gebeliğinizle ilgili haftayı okuyarak ilerleyebilirsiniz. Böylece edindiğiniz bilgiler daha taze olur ve geriye dönüp aynı sayfaları acaba neydi, nasıldı diye yeniden okumanıza gerek kalmaz. Çünkü henüz yaşamadığınız bir hamilelik haftası ile ilgili bir bilgi sadece stres ve endişelerinizi artırıp kafa karışıklığı yaşamanıza sebep olabilir.

Hamilelik her kadında farklı belirtiler ve farklı zorluklarla ilerleyen bir süreç. Daha sonraki haftalara ait bir bilgiyi şimdiden okumanız gözünü korkutabilir. Örneğin genel bir bilgi olan hamilelikte varis, bel ağrısı, aşerme ya da sürekli kusma her kadında aynı şekilde ortaya çıkan bir durum değildir. Erken dönemde bu belirtilerin yaşanacağını düşünüp strese girmenize hiç gerek yok. Zaten kendi haftanızla alakalı hamilelik semptomlarını okurken bunu çok net fark edebilirsiniz. Saydığı belirtileri o haftalarda hiç yaşamadığınız fark ettiğinizde kendinizi şanslı bir hamile olarak görmeye başlayacaksınız. Buda işin en keyifli kısmı olacak. O nedenle okumak için çok acele etmeyin.

Kitabın her baskıda güncellendiğini söylemiştim. Yeni basım olanlarda kapak resminde ayakta duran hamile bir kadın yer almakta. Eski basımlarında ise hamile kadın bir sandalyede oturmakta. Satın alırken bu detaya dikkat etmenizde fayda var. Piyasa fiyatı açıkçası biraz yüksek olan bir kitap. Ben o nedenle ‘Dolap’ uygulamasından satın almayı tercih ettim. Sadece hamilelik döneminde ihtiyacım olacak olan bir kitap olduğu için bu bana daha mantıklı geldi ve neredeyse 3’te 1 fiyatına satın aldım diyebilirim. Ve kitabın sıfırdan hiçbir farkı yoktu. Sizde tercihinize göre böyle bir yöntem tercih edebilirsiniz.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap. Eğer bebek bekliyorsanız okumanızda fayda var diyebilirim. “

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.