Bebeğinizi Kolayca Uyutabilmenin Yolları

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğinizi Kolayca Uyutabilmenin Yolları
Bebeğinizi Kolayca Uyutabilmenin Yolları

Yeni doğmuş bebekler henüz gece ve gündüz arasındaki farkı bilmediği için gecenin bir yarısı uyanıp ağlamaya başlamaları çok normaldir. Gece ve gündüz algısı ancak birkaç haftalık olduktan sonra oluşur. Bunun içinde ona bu farkı öğretmeli ve sağlıklı bir uyku düzeni sağlamalısınız.

Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Doğru ışık kullanımı

Karanlık ortamda beyinde uyku için gerekli olan melatonin hormonu daha fazla salgılanır. Tam tersi olarak da ışık bebeğin uyanmasına yardımcı olur. Bu nedenle bebeğinizi gece uyutacağınız zaman ortamın karanlık olmasını sağlamalısınız. Böylece bebeğinizde gece algısı oluşabilir.

Gündüz uykusu sırasında ortam yine aydınlık olmalı ve bol güneş almalıdır. Yani bebeğiniz gündüz uyuyor olsa bile bunun gündüz uykusu olduğunu öğrenmelidir.

Bebeğinizin odasındaki aydınlatma sisteminin ışık ayarı yapılabilir türde olmasında fayda vardır. Akşamları uyku saatine 2 saat kala ışığı kısarak ortamın daha loş bir halde olmasını sağlamalısınız. Böylece bebeğinizi gece uykusuna yavaş yavaş hazırlamış olursunuz.

Geceleri bebeğiniz herhangi bir sebeple uyandığında gerekli olmadığı sürece kesinlikle ışığı açmayın. Yada bebeğinizi aydınlık başka bir odaya götürmeyin. Ortamın henüz aydınlanmaması gece sürecinin devam ettiğini göstermeli ve bebeğiniz bu durumu öğrenmelidir.

Güneşin çok erken doğduğu mevsimlerde bebeğinizin çok erken uyanmaması için aydınlığı önleyici renkte ve kalınlıkta bir perde kullanarak odanın çok erken bir saatte aydınlanmasını önleyebilirsiniz.

Göz teması kurmayın

Bebeğinizi uyutmaya çalışırken onunla göz teması kurmaktan mümkün olduğunca kaçının. Çünkü sizinle göz temasında bulunması durumu oyun olarak algılamasına sebep olabilir.

O nedenle bebeğinizin uyuması gereken zamanlarda çok yüksek sesle konuşmamalı, göz teması kurmamalı, şakalar yapmamalı ya da çok eğlenceli şarkılar söylememelisiniz. Daha sakinleştirici tarzda ninniler söylemeli ve karın ya da bacaklarına bakmalısınız.

Bez temizliğine dikkat edin

Uyku sürecinde bebeğinizin bezini kontrol etme konusunu çok fazla abartmamalısınız. Gece her uyandığında altını kontrol etmeniz bebeğin uykusunun daha fazla bölünmesine neden olacaktır. Bunu önlemek için geceleri bebeğinize gece için özel olarak üretilmiş bebek bezlerini kullanabilirsiniz. Bu tarz özel bezleri her çiş yaptığında değiştirmeniz gerekmez. Özel yapısından dolayı bebeğin cildine anında zarar vermez. Tabi ki kaka yaptığında kesinlikle hemen değiştirmelisiniz. Bunu anlamanın yolu da koklamanızdır. Yani altını açıp bakmanız zaten gerekmez.

Bebeğinizin altını temizlerken ılık bir ıslak mendille silmelisiniz. Çünkü hazır ıslak mendiller daha serin olacağı için bebeğinizin uykusunuz daha fazla kaçırabilir.

Gece beslenmesi

Bebeğinizi belirli bir döneme gelene kadar gece emzirmeniz gerekir. Bu emzirme süreçlerini akşam 22:00 ile 01:00 arasında yaparsanız gecenin geri kalan kısmında daha iyi uyumasını sağlayabilirsiniz.
Emzirme esnasında odanın mümkün olduğunca loş olmasını sağlayın. Böylece uykusu çok fazla bölünmeden karnını doyurup yeniden uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Gece emzirmelerinde bebeğinizin gazını çıkartmak için uğraşmayın. Bu bebeğinizin uykusunu kaçırabilir. Emzirme sırasında onunla sohbet etmeyin.

Yatağa yatırma anına dikkat edin

Bebeğinizi kucağınızda, bacaklarınızda ya da kendi başına uyutma yöntemleri ile uyutuyor olabilirsiniz. Ancak onu yatağına yatırmak için tam olarak uykuya dalmasını beklemeyin. Uykusunun geldiğini anladığınız an yatağına yatırmalısınız. Yani örneğin uyanıklık 1 uyku hali 10 ise siz bebeğinizi 7 seviyesinde iken yatağına yatırmalısınız. Böylece yatağında uyuma alışkanlığını kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Her sese müdahale etmeyin

Bebeğiniz uyurken arada ağlama benzeri sesler çıkartabilir. Her ses çıkardığında koşup yanına gitmeyin. Bu şekilde davranmanız onun uykusunun daha fazla bölünmesine yol açacaktır. Bebeğiniz çok yüksek sesle ağlamadığı sürece yanına gidip müdahalede bulunmayın. Bebek monitörü kullanmanız bu açıdan size yardımcı olacaktır.

Uyku öncesi rutini oluşturun

Bebeğinizin daha kolay uykuya geçebilmesi belirli bir rutininiz olsun. Örneğin hareketli oyunları sadece gündüz saatlerinde oynayın, akşamları uyku saatine yakın daha sakin oyunlar oynayın. Böylece uyku öncesi sakinleşir.

Özellikle yaz aylarında bebeğinize uyku öncesinde banyo yaptırabilirsiniz. Böylece banyo onu sakinleştirip daha kolay uyumasını sağlayabilir.

Gündüz uykusuna dikkat edin

Bebeği gece daha iyi uyuyabilsin diye gündüz çok fazla uyutmamak yanlış bilinen bir yöntemdir. Çünkü bebeğiniz uykusuz ve yorgun olduğunda stres hormonu daha fazla salgılanmaktadır ve bu durumda gece uykusunun kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Gündüz uykusunu almış ve dinlenmiş bir bebek gece daha güzel bir şekilde uyuyacaktır.

O nedenle gündüz uykuları çok önemlidir. Örneğin; 2 aylık bir bebeğin iki uyku arasında 90 dakika uyanık kalması yeterli bir süreçtir. Daha fazla uyanık kalması için çabalamanız bebeğinizin uyku düzenini bozacaktır.

Uyku düzenine alışmasını sağlayın

Bebeğiniz gece uyandığında ilk birkaç dakika ona müdahale etmeyin. Eğer ağlaması durmazsa onu yatağından kaldırmadan yattığı yerde pışpışlamaya çalışmalısınız. Çok sakin ve kısık bir ses tonu ile ninni söyleyebilirsiniz. Çok fazla müdahale etmemeniz bebeğiniz uykuya geçiş konusunu kendi başında halletmesini öğrenmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizin ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz

Yetişkinlerde olduğu gibi tabi ki bebeklerde de her bebeğin uykuya olan ihtiyaç durumu farklılık gösterebilir. Ancak ortalama olarak bir bebeğin ihtiyaç duyacağı uyku süreçleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

0-3 ay: Yeni doğmuş olan bebekler genellikle günün büyük bir bölümünü uykuda geçirirler. Bu süreye ortalama olarak 18 saat denilebilir. Bu dönemde bebekler gece daha sık uyanır ve acıkırlar.

3-6 ay: Bebeğiniz artık gece daha az acıkmaya başlayacaktır. Buda gece uykularının daha uzun süreli olmasını sağlar. Bu dönemde bebekler ortalama 14-15 saatlik bir uyku sürecine ihtiyaç duyarlar.

6-12 ay: Ek gıdaya geçiş yapılan bu dönemde bebeğinizin artık gece beslenmesi şart değildir. Bu dönemdeki bebekler için 12-14 saat uyku yeterlidir. Bebeğiniz diş çıkarma sürecine gireceği için geceleri bu sebepten dolayı sancı çekip uyanabilir. Onun dışında herhangi bir sağlık sorunu olmadığı müddetçe kesintisiz bir gece uykusuna sahip olmaya başlayacaktır.

12-24 ay: 1 yaşını doldurmuş olan bebeğiniz için artık 12-13 saat uyku yeterli bir süreçtir.

24 ay ve sonrası: 2 yaşını dolduran bebeğiniz için 11-12 saatlik bir uyku yeterlidir.
Bu belirttiğimiz süreler her çocukta farklılık gösterebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.