Bebeğinizi Ne Zamana Kadar Emzirmelisiniz?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğinizi Ne Zamana Kadar Emzirmelisiniz?
Bebeğinizi Ne Zamana Kadar Emzirmelisiniz?

Bu sorunun cevabı tamamen size kalmış durumda. Uzmanlar tabi ki bu konuda tavsiyelerde bulunuyor, çevrenizdekilerin milyonlarca fikri var bu konuda zaten o kaçınılmaz ama bu konuda doğru kararı ancak doktorunuz ve eşiniz ile birlikte verebilirsiniz.

Bazı anneler sadece birkaç hafta emzirip vazgeçiyor bu süreçten bazıları da birkaç yıl devam edebiliyor. Bu süreçte herkes farklı bir görüş bildirecektir. Ama bu yargılanabilecek bir konu değildir. Tamamen annenin tercihidir.

Emzirme konusunda uzman tavsiyesi nedir?

Dünyadaki birçok sağlık uzmanı bu konuda neredeyse aynı görüşü savunmaktalar. 6 ay boyunca sadece anne sütü daha sonra yavaş yavaş katı gıdaya geçilmesi yönünde tavsiyeleri bulunmakta. Katı gıdaya geçildikten sonra anne ve bebeğin isteği doğrultusunda aynı zamanda emzirmeye de devam edilebilir.

Emzirme Koşulları

Özel Emzirme

Emzirme dışında hiçbir ek gıda verilmediği tam bir emzirme şeklidir. Bebek bütün besin ihtiyacının anne sütünden karşılar. İlk 4-6 aya kadar sadece anne sütü ile beslenmesi bebek için yeterli olacaktır. Ancak anne sütünün bebeğe yeterli olup olmadığına yine de doktorunuz karar verip size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini söyleyecektir.


Kombinasyon Besleme

Çalışan bir anne iseniz ve doğum izninizi erken sonlandırıp işe dönmek durumunda kalırsanız bebeğinizi her 2-3 saatte bir emzirme gibi bir durumunuz olmaz. Yada emzirmek isteseniz bile sütünüz yeterince gelmiyor olabilir. Veya sütünüz gelse de bebeğinizin beslenmesi için yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda bebeğinize anne sütüne ilaveten ek mamalar vermek durumunda kalabilirsiniz. Buda kombinasyon beslenme şekli olmuş oluyor.

Emzirme ve Tamamlayıcı Gıdalar

İlk 4-6ay bebeğinizi özel ya da kombinasyon şekilde emzirme yöntemleri ile besledikten sonra ek gıdalara geçiş yapmanız gerekir. Doktorunuz bu dönemin başlaması gerektiği zamanı size söyleyecektir. Meyve ve sebze püreleri ya da tahıllar gibi ek besinler ile bebeğinizi tanıştırabilirsiniz. Bebeğinizin hangi besinleri sevip yemek isteyeceğini deneyerek zamanla göreceksiniz. Ancak bu süreçte emzirmeye de devam edebilirsiniz. Çünkü emzirmek bebeğinizin daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmasını sağlayacaktır.

Ne kadar süre emzirmelisiniz?

Emzirmenin sona ermesi için belirli bir sınır yoktur. Bu tamamen sizin emzirmek istemeniz bebeğinizin de emmek istemesi ile bağlantılı bir konudur. Yani anne ve bebek istediği sürece 3-4 yaşına kadar devam edebilir. Anne sütü bebeğinizi hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruyacaktır. Ve bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlayacaktır. O nedenle ne kadar uzun süre emerse o kadar faydalı olacaktır.

Başkalarının Görüşleriyle uğraşmak her biri kendince size bir öneride bulunacaktır. Ama mümkün olduğunca onların görüşlerine takılıp kendinizi strese sokmayın. Yararlı fikirlerde paylaşabilecekleri için tabi ki onları da dinlemelisiniz ama her söyleneni yapmak ya da dikkate almak zorunda olmadığınız unutmayın. Hatta gerekirse onların bu fikirleriniz acımasızca belirtmesine müdahale edebilirsiniz. Sonuçta bu sizi ve bebeğinizi ilgilendiren bir durum. Ve ne yapmanız gerektiğine siz ve doktorunuz karar vermeli.

Sütten kesmek istediğinizde ne yapmalısınız?

Emzirmeye son vermek istediğinizde bunu alıştıra alıştıra yapmalısınız. İlave mama ya da ek gıdalar ile arada emzirme şeklinde bir süre devam edebilirsiniz. Anne sütünü sağıp bir süre biberon ile verebilirsiniz. Göğsünüzden değil de biberondan içmesi daha sonra biberon ile başka besinleri de içmesini kolaylaştırabilir ve bebeğinizin alışma sürecine göre tamamen ek gıdalara geçiş yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.